Dziecko i wyprowadzka za granicę [Porada eksperta]

2013-02-22 19:00 Barbara Śreniowska-Szafran

Moja córka ma 4,5 roku. Do tej pory mieszkałam z nią z moimi rodzicami i dziadkami, a mąż trochę z nami, trochę za granicą. Tydzień temu przyleciałyśmy obie do męża, do Norwegi i chcemy tu zamieszkać na stale. Martwię się bardzo bo Zuzia bardzo tęskni do dziadków jest z nimi bardzo zżyta. Zaznaczę, że nie chodziła do przedszkola, bo ma zaparcia od urodzenia i nie umie załatwiać się na sedesie. Mam wyrzuty sumienia, że cierpi przez moją i męża decyzję zamieszkania w Norwegii. Bardzo chciałabym aby czuła się tu dobrze i zaaklimatyzowała.

Rzadko zdarzają się w życiu idealne rozwiązania. W Waszym przypadku musicie wybierać pomiędzy rozłąką z tatą i mężem a rozłąką z rodzicami (Ty) i dziadkami (córka). Wspólne zamieszkiwanie rodziców i dziecka jest sytuacją naturalną. Dla Twojej córki codzienna obecność taty jest ważna - jego uczucie, wspólne przebywanie, zabawy, udział w wychowaniu. Kłopoty trawienne dziecka musisz pokonać w porozumieniu z lekarzem, a do samoobsługi trzeba córkę zachęcić, gdyż to już najwyższa pora, by była samodzielna. Rozstanie z dziadkami i tęsknotę możesz złagodzić instalując SKYPE’a z kamerą. Dziecko będzie mogło codziennie o umówionej godzinie widzieć się i rozmawiać z nimi. Dla małej dziewczynki wchodzenie w całkiem nowy, nieznany świat może być tak absorbujące, że tęsknota szybko minie. Warunkiem jest brak lęków. Postaraj się w Norwegii zorganizować małej codzienne towarzystwo sympatycznych, przyjaznych rówieśników (przedszkole? podwórko? sąsiedzi?). Szybciej nauczy się języka i zaaklimatyzuje w nowym otoczeniu. Łatwiej też będzie przestać tęsknić za dotychczasowym, jedynym znanym jej, bezpiecznym światem. Życzę powodzenia w zdobywaniu świata. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Śreniowska-Szafran

Pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE