Apteczka na COVID-19 - jakie leki i urządzenia warto mieć w apteczce covidowej?

2020-11-02 15:31 Katarzyna Hubicz

Na COVID-19 póki co nie ma skutecznego lekarstwa. W łagodnych i umiarkowanych przypadkach zakażenia chorobę leczy się w domu, łagodząc jej objawy - warto mieć więc w domu leki i urządzenia, które w tym pomogą. Jak powinna być wyposażona apteczka covidowa, jakie leki powinny się w niej znaleźć i co oprócz leków warto w niej mieć?

Apteka, leki
Autor: Getty Images Apteka, leki

Czy apteczka na COVID-19 będzie wkrótce niezbędna w każdym domu? Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie - jednak z uwagi na lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem warto na wszelki wypadek mieć w domu niezbędne leki i urządzenia. Nie ma sensu jednak kupować wszystkiego, co wyda nam się konieczne, zwłaszcza "cudownych" leków na COVID-19, pokątnie sprzedawanych w internecie.

Mimo, że do dziś nie ma leku na COVID-19, takiego, który powstrzymałby replikację wirusa SARS-CoV-2 lub go niszczył - istnieją preparaty, które pomagają łagodzić objawy choroby i pomóc organizmowi samodzielnie zwalczyć infekcję.

Przy COVID-19 nie wolno na własną rękę przyjmować leków antywirusowych przepisywanych na receptę, ani antybiotyków - te ostatnie są niekiedy przepisywane osobom zarażonym koronawirusem przez lekarzy dlatego, że wirus, który atakuje oskrzela i płuca, niszczy nabłonek dróg oddechowych, co z kolei ułatwia drogę bakteriom i może dojść do nadkażenia bakteryjnego. W takim przypadku o konieczności stosowania antybiotyków zawsze decyduje lekarz, który opiekuje się chorym. 

Warto pamiętać, że gdy test potwierdzi zakażenie koronawirusem, na zakupy może nie być już czasu - osoby chore na COVID-19 muszą być w izolacji, zaś pozostali domownicy - w kwarantannie domowej. Apteczkę na COVID-19 warto więc wyposażyć zawczasu. A jakie leki i urządzenia warto mieć w apteczce covidowej?

Spis treści

  1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  2. Środki na kaszel i ból gardła
  3. Środki na katar i do udrażniania nosa
  4. Witaminy i minerały
  5. Apteczka covidowa - przydatne urządzenia

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

W apteczce na COVID-19 powinien znaleźć się zapas leków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, a dodatkowo przeciwzapalnym. Warto ją wyposażyć zarówno w preparaty na bazie paracetamolu (działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), jak i ibuprofenu (ma dodatkowo działanie przeciwzapalne).

Środki na kaszel i ból gardła

COVID-19 często towarzyszy męczący, suchy kaszel, warto więc mieć w apteczce syrop lub tabletki, które będą go hamowały. Mogą się przydać również tabletki do ssania łagodzące ból gardła oraz płyn do wykonania płukanki gardła, a na wypadek ostrego bólu gardła również spray znieczulający.

Środki na katar i do udrażniania nosa

Apteczka covidowa powinna być również wyposażona w leki i preparaty, które w razie kataru pomogą udrożnić nos - zatkany nos pogarsza bowiem przebieg infekcji i zwiększa ryzyko zapalenia płuc. W apteczce warto mieć więc wodę morską w sprayu, sól fizjologiczną do inhalacji oraz - na wszelki wypadek i do doraźnego stosowania - krople do nosa o działaniu obkurczającym.

Witaminy i minerały

Czy witamina D lub witamina C łagodzi zakażenie koronawirusem? Póki co nie ma na to wystarczających dowodów, dlatego witamin tych próżno szukać w oficjalnych wytycznych dotyczących leczenia COVID-19 w pierwszym stadium (a więc tym, które można leczyć w domu).

Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci ci przyjmowanie witamin i minerałów. W domu warto więc mieć witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B (chroni płuca wówczas, gdy podawana jest przy pierwszych objawach ich zapalenia), a także cynk, który m.in. łagodzi przebieg infekcji.

Apteczka covidowa - przydatne urządzenia

Oprócz leków i preparatów łagodzących objawy infekcji w apteczce powinny znaleźć się również sprzęty ułatwiające monitorowanie stanu chorego i takie, które łagodzą niektóre objawy.

W apteczce na COVID-19 warto mieć:

  • TermometrW apteczce covidowej nie może go zabraknąć. Wiele osób stosuje termometry bezdotykowe - warto jednak mieć pewność, że jest to sprzęt dobrej jakości i umieć go stosować. Jeśli dopiero kupisz termometr, wybierz taki z apteki i na wszelki wypadek dokup zapasowe baterie.
  • Inhalator (nebulizator) przydatny do inhalacji w przypadku zatkanego nosa
  • Pulsoksymetr - urządzenie, które nakłada się na palec, i które pozwala mierzyć saturację, czyli poziom tlenu we krwi. 
  • Ciśnieniomierz - zalecany do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego, które podczas COVID-19 może wzrastać lub spadać. Obecnie nie zaleca się ciśnieniomierzy nadgarstkowych.
  • Trenażer oddechowy - inaczej "dmuchawka" - urządzenie do treningu oddechowego. Nie jest niezbędne, ale może się bardzo przydać, jeśli dojdzie do zapalenia płuc.
Ogromna kolejka do testów na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE