Apteczka na COVID-19 - jakie leki i urządzenia warto mieć w apteczce covidowej?

2020-11-02 15:31

Na COVID-19 póki co nie ma skutecznego lekarstwa. W łagodnych i umiarkowanych przypadkach zakażenia chorobę leczy się w domu, łagodząc jej objawy - warto mieć więc w domu leki i urządzenia, które w tym pomogą. Jak powinna być wyposażona apteczka covidowa, jakie leki powinny się w niej znaleźć i co oprócz leków warto w niej mieć?

Osoba kupująca leki
Autor: Getty Images Opakowanie leku

Czy apteczka na COVID-19 będzie wkrótce niezbędna w każdym domu? Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie - jednak z uwagi na lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem warto na wszelki wypadek mieć w domu niezbędne leki i urządzenia. Nie ma sensu jednak kupować wszystkiego, co wyda nam się konieczne, zwłaszcza "cudownych" leków na COVID-19, pokątnie sprzedawanych w internecie.

Mimo, że do dziś nie ma leku na COVID-19, takiego, który powstrzymałby replikację wirusa SARS-CoV-2 lub go niszczył - istnieją preparaty, które pomagają łagodzić objawy choroby i pomóc organizmowi samodzielnie zwalczyć infekcję.

Przy COVID-19 nie wolno na własną rękę przyjmować leków antywirusowych przepisywanych na receptę, ani antybiotyków - te ostatnie są niekiedy przepisywane osobom zarażonym koronawirusem przez lekarzy dlatego, że wirus, który atakuje oskrzela i płuca, niszczy nabłonek dróg oddechowych, co z kolei ułatwia drogę bakteriom i może dojść do nadkażenia bakteryjnego. W takim przypadku o konieczności stosowania antybiotyków zawsze decyduje lekarz, który opiekuje się chorym. 

Warto pamiętać, że gdy test potwierdzi zakażenie koronawirusem, na zakupy może nie być już czasu - osoby chore na COVID-19 muszą być w izolacji, zaś pozostali domownicy - w kwarantannie domowej. Apteczkę na COVID-19 warto więc wyposażyć zawczasu. A jakie leki i urządzenia warto mieć w apteczce covidowej?

Apteka, leki
Autor: Getty Images Apteka, leki

Spis treści

  1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  2. Środki na kaszel i ból gardła
  3. Środki na katar i do udrażniania nosa
  4. Witaminy i minerały
  5. Apteczka covidowa - przydatne urządzenia

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

W apteczce na COVID-19 powinien znaleźć się zapas leków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, a dodatkowo przeciwzapalnym. Warto ją wyposażyć zarówno w preparaty na bazie paracetamolu (działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), jak i ibuprofenu (ma dodatkowo działanie przeciwzapalne).

Środki na kaszel i ból gardła

COVID-19 często towarzyszy męczący, suchy kaszel, warto więc mieć w apteczce syrop lub tabletki, które będą go hamowały. Mogą się przydać również tabletki do ssania łagodzące ból gardła oraz płyn do wykonania płukanki gardła, a na wypadek ostrego bólu gardła również spray znieczulający i tabletki antyseptyczne.

Środki na katar i do udrażniania nosa

Apteczka covidowa powinna być również wyposażona w leki i preparaty, które w razie kataru pomogą udrożnić nos - zatkany nos pogarsza bowiem przebieg infekcji i zwiększa ryzyko zapalenia płuc. W apteczce warto mieć więc wodę morską w sprayu, sól fizjologiczną do inhalacji oraz - na wszelki wypadek i do doraźnego stosowania - krople do nosa o działaniu obkurczającym.

Witaminy i minerały

Czy witamina D lub witamina C łagodzi zakażenie koronawirusem? Póki co nie ma na to wystarczających dowodów, dlatego witamin tych próżno szukać w oficjalnych wytycznych dotyczących leczenia COVID-19 w pierwszym stadium (a więc tym, które można leczyć w domu).

Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci ci przyjmowanie witamin i minerałów. W domu warto więc mieć witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B (chroni płuca wówczas, gdy podawana jest przy pierwszych objawach ich zapalenia), a także cynk, który m.in. łagodzi przebieg infekcji.

Apteczka covidowa - przydatne urządzenia

Oprócz leków i preparatów łagodzących objawy infekcji w apteczce powinny znaleźć się również sprzęty ułatwiające monitorowanie stanu chorego i takie, które łagodzą niektóre objawy.

W apteczce na COVID-19 warto mieć:

  • TermometrW apteczce covidowej nie może go zabraknąć. Wiele osób stosuje termometry bezdotykowe - warto jednak mieć pewność, że jest to sprzęt dobrej jakości i umieć go stosować. Jeśli dopiero kupisz termometr, wybierz taki z apteki i na wszelki wypadek dokup zapasowe baterie.
  • Inhalator (nebulizator) przydatny do inhalacji w przypadku zatkanego nosa
  • Pulsoksymetr - urządzenie, które nakłada się na palec, i które pozwala mierzyć saturację, czyli poziom tlenu we krwi. 
  • Ciśnieniomierz - zalecany do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego, które podczas COVID-19 może wzrastać lub spadać. Obecnie nie zaleca się ciśnieniomierzy nadgarstkowych.
  • Trenażer oddechowy - inaczej "dmuchawka" - urządzenie do treningu oddechowego. Nie jest niezbędne, ale może się bardzo przydać, jeśli dojdzie do zapalenia płuc.
Ogromna kolejka do testów na koronawirusa
Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki