Jaki wybrać termometr?

Jaki termometr wybrać dla dziecka, a jaki dla dorosłej osoby? Jakie są rodzaje termometrów? Różnorodność przyrządów do pomiaru temperatury może przyprawić o zawrót głowy. Czym się kierować, wybierając termometr? Który z nich będzie najbardziej odpowiedni?

Spis treści:

  1. Termometry elektroniczne
  2. Termometry elektroniczne bezdotykowe
  3. Termometry w smoczku (smoczek z termometrem)
  4. Termometry paskowe
  5. Termometry szklane bezrtęciowe
  6. Jaki termometr wybrać dla dziecka?

  Nowoczesne termometry w niczym nie przypominają tych tradycyjnych rtęciowych, które zostały już wycofane. Unijna dyrektywa z 2007 r. zakazała bowiem ich produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na człowieka i środowisko naturalne. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a co najważniejsze – pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.

  Termometry elektroniczne

  Są najbardziej popularne. Do wyboru są modele tradycyjne (do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach czy w odbycie) oraz te dokonujące pomiaru w uchu lub przy czole. Nadają się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (dla nich najlepiej wybrać model z elastyczną końcówką). Wynik pomiaru uzyskamy w czasie od kilku sekund do 5 minut, z dokładnością do ±0,1°C. Ich zaletą jest niewysoka cena – wersja pod pachą kosztuje ok. 20 zł. Z racji niskiej ceny bywa słabo wykonany, szybko się psuje, zużywa, z czasem traci precyzyjność pomiaru.

  Na wynik na termometrze wpływ ma miejsce do którego go przyłożymy. Temperatura mierzona w uchu będzie ok. 0,5°C wyższa, a w odbycie nawet o 1°C wyższa niż pod pachą.

  Termometry elektroniczne bezdotykowe

  Termometry elektroniczne bezdotykowe (sensoryczne) to obecnie najnowocześniejsze z dostępnych urządzeń. Do mierzenia temperatury wykorzystują podczerwień i, zgodnie z nazwą, nie potrzebują kontaktu z ciałem, by dokonać pomiaru. Aby uzyskać wynik, wystarczy zbliżyć termometr do czoła lub innej części ciała na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Dokładność takiego badania waha się w granicach od ±0,1°C do ±0,01°C. Termometry tego typu polecane są szczególnie rodzicom małych dzieci.

  Ich używanie jest niezwykle higieniczne i komfortowe dla dziecka – pomiar uzyskuje się w ciągu sekundy i malec nawet nie zorientuje się, co się dzieje. Taki termometr ma też inne przydatne funkcje. Oprócz ciepłoty ciała zmierzy temperaturę pokarmów, kąpieli, powietrza. Wadą jest wysoka cena – od 150 do 300 zł.

  Termometry w smoczku (smoczek z termometrem)

  Polecany jest szczególnie ruchliwym noworodkom. Jest mały, poręczny i teoretycznie wygodny. Bateria wytrzymuje 100h pracy, niestety nie podlega naładowaniu czy wymianie. Nie zawiera bisfenolu A, tylko bezsmakowy i bezzapachowy silikon. Używając go, można mierzyć temperaturę śpiącemu dziecku. Kształt smoczka nie wpływa negatywnie na podniebienie i dziąsła. Cena tego produktu to ok. 40 zł.

  Są też inne wady - niektóre dzieci w ogóle nie używają smoczka, stąd pomiar może być utrudniony. Po upływie roku ciężko się nim posługiwać, gdyż dziecko ze smoczków wyrasta. Poza tym konieczne jest umycie smoczka, a do tego urządzenie należy całkowicie rozebrać na części. Nie można zmierzyć prawidłowo temperatury, jeśli w ciągu 30 ostatnich minut dziecko wypiło ciepły bądź zimny napój.

  Termometry paskowe

  Przeznaczone są do określania przybliżonej temperatury ciała. Pasek przyklejamy nad łukiem brwiowym i po ok. 15 sekundach otrzymujemy wynik. Jednak pamiętaj, że nie jest on zbyt dokładny. Odczyt polega na analizie koloru paska i porównaniu z wzornikiem. Jednak zabarwienie bywa różne, ciężkie do oceny. Polecany raczej do sprawdzenia, czy temperatura jest podniesiona, a nie do konkretnego jej odczytu. Cena – ok. 10 zł.

  Termometry szklane bezrtęciowe

  Wyglądają tak, jak te wycofane z użycia, rtęciowe, ale tę szkodliwą substancję zastąpiono innymi, bardziej bezpiecznymi (głównie alkoholem). Ten typ termometru nie jest zalecany dzieciom ze względu na szklaną obudowę i długi czas pomiaru (ponad 5 minut). Zaletą jest niska cena – ok. 5 zł. Ze względu na szklaną obudowę nie jest zalecany dzieciom, długi czas pomiaru (ponad 5 minut), co istotne pomiar jest nie tak dokładny, jak w przypadku nowszych, elektronicznych modeli.

  Jaki termometr wybrać dla dziecka?

  Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE
  Ania Masłoń
  |

  Kupiłam ostatnio termometr bezdotykowy, na podczerwień i u nas w domu sprawdza się świetnie, służy głównie do sprawdzania temperatury noworodka, ale i moi rodzice z niego chętnie korzystają :) Sprawdza się też do zmierzenia temperatury np. wody, bardzo praktyczny.

  Klaudia Kubiak
  |

  dawno temu uzywalismy w domu termometrów rtęciowych, ale te czasy już minely… Od jakiegoś czasu mierzymy temperaturę za pomocą bezdotykowego termometru…jest poręczny i precyzyjnie mierzy temperaturę. Generalnie mogę taki polecic

  kot
  |

  Elektronicznym trzeba mierzyć pod pachą dłużej, niż do momentu usłyszenia sygnału. Jak się przytrzyma jeszcze jakieś 3 minuty po sygnale, to temperatura może się podnieść i wskazanie będzie takie, jak zmierzone termometrem szklanym. Myślę, że zbyt krótki czas trzymania pod pachą termometru elektronicznego powoduje zaniżenie wyników pomiaru.

  paula
  |

  Jestem posiadaczką bezdotykowego termometru elektronicznego. U mnie sprawdza sie świetnie. łatwy, wygodny i co najważniejsze wiarygodny pomiar temperatury ciała a dodatkowo mogę zmierzyć temperaturę wody do kąpieli malucha czy też mleka. Dla mnie świetne rozwiązanie.

  Weronika
  |

  Zawsze coś się znajdzie w aptece

  Marcin
  |

  dawne termometry były najlepsze.

  misiek
  |

  Kiedyś było prosto. Wkładało się termometr pod pachę i po kilku minutach był precyzyjny odczyt. Dzisiaj, w dobie elektronicznych pomiarów, dokładność jest słaba. Błędy wynoszą nawet kilka stopni C, nie mniej niż jeden dwa. Współczesne termometry informują czy jest gorączka, czy też raczej jej nie ma.

  Marlena Maj
  |

  Jeśli chodzi o termometry elektryczne to myślę że warto unikać najtańszych modeli. Często mają one za każdym razem inne wyniki pomiaru, na przykład te chińskie http://www.open-youweb.com/... to taka przestroga aby nie brać tych najtańszych modeli.

  tw
  |

  Witam,
  polecam termometr thermofocus - bezdotykowy i jedyny produkowany w Europie. Jego lepsza odmiana to visiofocus - z projektorem temperatury.
  nie są najtańsze, ale mierzą bardzo dokładnie.

  Grodziu
  |

  Kolega polecił mi poprzednią wersję LX-26 Evolution ale że była nowsza wersję więc kupiłem isię rozczarowałem, rozjazd kolejnych pomiarów nawet do 1 stopnia !!! Pomiar temperatury powierzchni za to działa dużo lepiej ale nie o to chodziło. Bedę go reklamował może mi wymienią.