Obniżona temperatura ciała: przyczyny

2020-03-12 16:02

Obniżona temperatura ciała może być stanem rzekomym, wynikającym z nieprawidłowego pomiaru, lub wynikać z chorób neurologicznych, endokrynologicznych czy niedożywienia albo być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Obniżenie ciepłoty ciała może pojawiać się również u dzieci i wtedy zawsze powinno wzbudzić czujność, może ono być bowiem objawem nawet groźnej dla życia małego pacjenta infekcji. Dowiedz się, jakie jeszcze mogą być przyczyny obniżonej temperatury ciała.

Obniżona temperatura
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przyczyny obniżonej temperatury ciała: otoczenie
  2. Choroby prowadzące do zbyt niskiej temperatury ciała
  3. Przyczyny obniżonej temperatury u dzieci
Co oznacza obniżona temperatura ciała?

Obniżona temperatura ciała może mieć wiele przyczyn. Za prawidłową temperaturę ciała człowieka przyjmuje się wartości z przedziału od 36,4 do 37°C. Podany zakres jest jednak orientacyjny – normy temperatury różnią się w zależności od tego, w którym miejscu odbywa się pomiar ciepłoty ciała (inne normy dotyczą pomiarów w odbycie, a inne mierzenia temperatury pod pachą czy we wnętrzu jamy ustnej).

W przypadku temperatury najczęściej słyszy się o jej podwyższeniu, czyli o gorączce. Istnieje również możliwość wystąpienia sytuacji odwrotnej, czyli spadku temperatury ciała poniżej normy. Stan taki określić można jako hipotermię i można rozpoznawać ją wtedy, kiedy ciepłota ciała spada poniżej 35°C.

U części pacjentów dochodzi jednak do sytuacji, w której ich temperatura odbiega zarówno od normy, jak i od kryteriów hipotermii – można wtedy mówić po prostu o występowaniu u nich zbyt niskiej temperatury ciała.W sytuacji stwierdzenia obniżonej temperatury ciała pierwszym aspektem, który należy wykluczyć, jest błąd pomiaru.

Może się bowiem zwyczajnie okazać, że pacjent mierzył swoją temperaturę zbyt krótko lub że termometr po prostu niedostatecznie przylegał do jego powierzchni ciała. Aby wykluczyć zaistnienie wspomnianych sytuacji, najlepiej jest po prostu powtórzyć pomiar przy użyciu sprawdzonego termometru i zadbać o to, aby spełnione były wszystkie warunki prawidłowego pomiaru ciepłoty ciała.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

U niektórych osób – już po upewnieniu się, że nie nastąpił błąd – nadal stwierdzana jest temperatura poniżej normy. Prowadzić do takiego stanu mogą zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Przyczyny obniżonej temperatury ciała: otoczenie

Na temperaturę ludzkiego organizmu bezapelacyjnie wpływają warunki, w których dany pacjent przebywa. Przyczyną zbyt niskiej ciepłoty ciała może być po prostu przebywanie w środowisku, w którym panuje obniżona temperatura. Podobnie dziać się może wtedy, kiedy człowiek przez dłuższy czas ma na sobie przemoczoną odzież – wtedy również dochodzić może do spadku temperatury.

Choroby prowadzące do zbyt niskiej temperatury ciała

Zbyt niska temperatura ciała może być – jak już wspomniano wyżej – stanem przejściowym, ale i może występować u pacjenta przez dłuższy czas. Wyróżnia się szereg licznych zaburzeń, które mogą stanowić przyczynę obniżonej temperatury ciała. Jako ich przykłady można podać:

Odpowiedzialne za regulację temperatury ciała jest podwzgórze, przez co wszelkie zaburzenia wpływające na czynność tej części mózgowia również mogą prowadzić do zbyt niskiej temperatury ciała. Schorzeniami neurologicznymi, które mogą być przyczynami obniżonej temperatury, bywają:

Przyczyny obniżonej temperatury u dzieci

Grupą pacjentów, w której odchylenia temperatury mogą budzić szczególny niepokój, są dzieci. Infekcje, wśród których jedną z najpoważniejszych jest sepsa, u większości chorych prowadzą co prawda do gorączki, mogą one jednak również spowodować wystąpienie zbyt niskiej temperatury ciała.

W razie wystąpienia obniżonej temperatury ciała u dziecka koniecznie należy wykluczyć również i dość banalne przyczyny tego stanu.

Przykładowo niemowlęta są wyjątkowo wrażliwe na wychłodzenie i w sytuacji, kiedy przebywają one w niskiej temperaturze, dość szybko może dochodzić u nich do zbyt niskiej ciepłoty ciała.

W przypadku dzieci pamiętać należy również o tym, że ich mechanizmy termoregulacyjne mogą nie być w pełni wykształcone i przez to właśnie występować u nich może za niska temperatura. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka zawsze zalecane jest jednak skonsultowanie się z lekarzem.

Przeczytaj też:

O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.