Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

2020-03-12 14:32

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, rtęciowym czy elektronicznym? Jak mierzyć temperaturę na czole, pod pachą, w uchu czy w odbycie? Ile wynosi czas pomiaru? To zależy od rodzaju termometru. Warto również wiedzieć, że prawidłowe wartości temperatury będą różne w zależności od miejsca pomiaru, a także od wieku (inne będą u niemowląt, starszych dzieci i dorosłych). Sprawdź, jak prawidłowo mierzyć temperaturę.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak mierzyć temperaturę pod pachą, w ustach, w uchu czy w odbycie?
  2. Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym na czole?
  3. Jak mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym?
  4. Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?
  5. Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, rtęciowym czy elektronicznym? Jak mierzyć temperaturę na czole, pod pachą, w uchu czy w odbycie? Ile wynosi czas pomiaru? Czas pomiaru temperatury zależy od rodzaju termometru. Najdłużej temperaturę ciała mierzy się termometrem rtęciowym, krócej - elektronicznym, najkrócej - bezdotykowym. Poza tym prawidłowe wartości temperatury będą różne w zależności od miejsca pomiaru, a także od wieku (inne będą u niemowląt, starszych dzieci i dorosłych).

Różnice w odczycie temperatury człowieka zależą od miejsca pomiaru. Rozbieżności pomiędzy wynikami mogą wynosić w skrajnych przypadkach ponad 1 stopień.

Jakie choroby może oznaczać obniżona temperatura ciała? Obejrzyj WIDEO:

Co oznacza obniżona temperatura ciała?

Jak mierzyć temperaturę pod pachą, w ustach, w uchu czy w odbycie?

  • mierzenie temperatury pod pachą - termometr należy umieścić pod pachą. Końcówka termometru powinna ściśle i bezpośrednio przylegać do skóry pachy. Przez cały czas pomiaru termometr należy przyciskać ramieniem.

Prawidłowa temperatura pod pachą wynosi 35,5-37°C. U małych dzieci prawidłowa temperatura w pachwinie wynosi 36,4°C.

  • mierzenie temperatury w ustach - przed pomiarem należy odkazić termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym i opłukać wodą. Końcówkę wkładamy głęboko pod język i mierzymy temperaturę przy zamkniętych ustach, uważając, by nie przygryzać termometru

U niemowląt i małych dzieci można wykorzystać termometr w smoczku. Wygląda jak zwykły gryzaczek, ale w tarczy ma zamocowany cyfrowy wyświetlacz, a w silikonowej części, którą ssie dziecko, są czujniki mierzące temperaturę.

    Temperatura mierzona w ustach może mieścić się w przedziale od 36,1 do 37,5°C

    • mierzenie temperatury w odbycie - przed pomiarem nałóż na końcówkę termometru pewną ilość żelu na bazie wody. Delikatnie włóż ją do odbytu, najwyżej do połowy długości.

    Prawidłowa temperatura wynosi 37,6°C.

    • mierzenie temperatury w uchu - termometry douszne na podczerwień mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Na termometr załóż jednorazową nakładkę. Potem włącz go, a gdy zasygnalizuje gotowość do pomiaru, delikatnie wsuń go do ucha. Pomiar trwa sekundę, ale jest bardzo dokładny.

    Prawidłowa temperatura wynosi 37,6°C.

    Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym na czole?

    Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Najczęściej mierzy się ją na czole. Termometr bezdotykowy należy trzymać prostopadle do środka czoła i zbliżać go do czoła bądź oddalać do momentu uzyskania na czole pojedynczego punkciku światła. Kiedy na czole pacjenta pojawi się pojedynczy punkcik światła oznaczać to będzie, że termometr znajduje się we właściwej odległości do odczytania dokładnej temperatury ciała.

    Temperatura prawidłowa na skórze czoła to 36,4°C

    Jeśli termometr znajduje się zbyt daleko od czoła, wtedy widoczne będą dwa zamazane punkciki światła. Jeśli termometr trzymany jest zbyt blisko widoczne będą dwa, rozdzielone punkciki światła. Zwolnić przycisk i pewnie trzymać urządzenie dopóki nie rozbłysną światełka. Odczytać wartość pomiaru z wyświetlacza. Jeśli to konieczne, można dokonać natychmiast następnego pomiaru. Po około 20 sekundach termometr wyłącza się.

    Kiedy spada gorączka, na czole może wystąpić pot, który obniża temperaturę skóry. Można wtedy dokonać pomiaru temperatury z szyi, z odległości około 2,5 cm (1 cala) poniżej ucha zewnętrznego (płatka usznego).

    Jak mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym?

    Era termometrów oraz aparatów rtęciowych dobiegła końca z dniem 3 kwietnia 2009 r., kiedy to zniknęły na dobre z produkcji. Zastąpiły je termometry bezrtęciowe, zawierające w większości przypadków alkohol, jednak mimo to w niektórych domach termometry rtęciowe wciąż są jeszcze używane do mierzenia temperatury.

    Termometr rtęciowy trzeba przed użyciem wstrząsnąć, tak by słupek rtęci ustawić ok. 36,6°C. Takim termometrem mierzy się temperaturę pod pachą ok. 3-4 minuty, a w odbycie ok. 2 minut. Podobnie postępuje się ze szklanym termometrem alkoholowym.

    Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

    Naciśnij przycisk włącz/wyłącz. Gdy pojawi się symbol Lo oraz zacznie migać °C, termometr jest gotowy do wykonania pomiaru. Zostawiamy go w miejscu pomiaru do usłyszenia sygnału dźwiękowego. Potem naciśnij przycisk włącz/wyłącz, aby wyłączyć termometr (termometr wyłączy się automatycznie dopiero po około 10 minutach). Orientacyjny czas pomiaru temperatury termometrem elektronicznym w ustach wynosi ok.30-45 sekund, pod pachą - 1 minutę, a w odbycie - ok. 30-40 sekund (zależy od modelu).

    Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

    Małym dzieciom, do 5. roku życia, najlepiej mierzyć temperaturę w odbycie, bo taki pomiar jest najdokładniejszy. Dziecko należy ułożyć na boku z okrytymi pośladkami, a następnie delikatnie, na głębokość ok. 2 cm, wsunąć koniec termometru posmarowanego olejkiem lub wazeliną. Temperaturę mierzymy przez 2 minuty, a po zmierzeniu termometr trzeba umyć wodą z mydłem i osuszyć.

    Jeśli dziecko podczas mierzenia temperatury płacze, temperatura jego ciała wzrasta, co powoduje, że pomiar nie będzie wiarogodny. Dlatego przed użyciem termometru uspokój dziecko.

    Jeśli podczas mierzenia temperatury malec zaciśnie pośladki albo zacznie wierzgać nogami, wyjmij termometr z pupy – silnie napięte mięśnie pośladków mogą zmiażdżyć delikatną szklaną końcówkę. W celu mierzenia temperatury najlepiej wybrać termometr elektroniczny (najlepiej z miękką końcówką).

    Przeczytaj też:

    O autorze
    Monika Majewska - właściwe zdjęcie
    Monika Majewska
    Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.