Gorączka u dziecka: objawy. Kiedy i jak obniżać gorączkę u dziecka?

2015-07-28 7:53

Gorączka u dziecka często pojawia się nagle i szybko rośnie, dlatego, gdy zauważysz jej objawy, zacznij regularnie mierzyć dziecku temperaturę. Ponieważ wysoka gorączka u najmłodszych może być bardzo niebezpieczna, sprawdź, kiedy i jak należy obniżyć gorączkę u dziecka. Co robić z rozpalonym dzieckiem?

Gorączka u dziecka: objawy. Kiedy i jak obniżać gorączkę u dziecka?
Autor: Thinkstockphotos.com Gorączka u dziecka: objawy. Kiedy i jak obniżać gorączkę u dziecka?

Spis treści

 1. Gorączka u dziecka: objawy
 2. Gorączka u dziecka: jak właściwie zmierzyć temperaturę?
 3. Gorączka u dziecka: kiedy do lekarza?
 4. Gorączka u dziecka: kiedy i jak ją obniżyć?
 5. Gorączka u dziecka - możliwe przyczyny

Gorączka u dziecka może pojawić się zarówno z powodu ząbkowania czy zwykłego przeziębienia jak i być objawem bardzo groźnej choroby. Dlatego zawsze, gdy dziecko ma wysoką gorączkę, należy skonsultować się z lekarzem.

Gorączka u dziecka: objawy

O tym, że dziecku trzeba zmierzyć temperaturę, bo najprawdopodobniej jest ona podwyższona mogą świadczyć:

 • zarumienienie (rumień)
 • lepka, spocona skóra
 • płacz (niepokój)
 • uczucie zmęczenia, apatia
 • bóle głowy lub/i mięśni, kości, brzucha
 • suchość śluzówek
 • drgawki gorączkowe
Ważne

Co to jest gorączka?

 • temperatura między 37,2°C a 38,0°C to stan podgorączkowy wymagający obserwacji dziecka
 • temperatura między 38,0°C a 38,5°C to umiarkowana gorączka, przy której należy dziecko ochłodzić i/lub podać lek przeciwgorączkowy
 • temperatura powyżej 38,5°C to wysoka gorączka, wymagająca podania leków przeciwgorączkowych i intensywnego jej obniżenia
 • temperatura powyżej 40°C wymaga bardzo pilnej pomocy lekarskiej
Sonda
Jakie dolegliwości mogą być spowodowane rotawirusem?

Gorączka u dziecka: jak właściwie zmierzyć temperaturę?

Temperaturę można zmierzyć dziecku na kilka sposobów:

 • w jamie ustnej - należy poczekać pół godziny od ostatniego posiłku lub wypicia napoju przez dziecko oraz upewnić się, że dziecko będzie w stanie wystarczająco długo przytrzymać termometr, nie otwierając ust (będzie to trudne przy silnym zatkaniu nosa i nasilonym kaszlu); w przypadku bardzo małych dzieci dobrym sposobem może okazać się termometr w smoczku, który w silikonowej części ma czujniki, a w tarczy – wyświetlacz
 • w uchu - termometry douszne na podczerwień są bardzo wygodne - wsuwa się je do ucha dziecka – wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu
 • w odbytnicy – u małych dzieci jest to najpewniejszy sposób pomiaru ciepłoty ciała
 • pod pachami – pomiary te, choć wygodne i mniej krępujące dla dziecka, są mniej dokładne niż pomiary w ustach i odbytnicy

Uwaga: lekarze odradzają termometry paskowe, przykładane do czoła – służą one wyłącznie do określania przybliżonej ciepłoty ciała i nie dają gwarancji prawidłowego pomiaru. Przed użyciem nowego termometru należy uważnie zapoznać się z instrukcją jego użytkowania, aby pomiar był wykonany prawidłowo.

Gorączka u dziecka: kiedy do lekarza?

Odpowiedź nie jest prosta, gdyż zależy od wieku dziecka i objawów towarzyszących. Na pewno pilnej konsultacji wymaga gorączkujący noworodek czy niemowlę. Starsze niemowlęta i małe dzieci powinien zbadać lekarz, gdy gorączce towarzyszą inne, niepokojące objawy, takie jak całkowita odmowa jedzenia i picia, duszność, kaszel, wymioty, ostra biegunka, apatia lub znaczne pobudzenie, przeczulica, silny ból głowy, zaburzenia świadomości. Natomiast sama gorączka lub gorączka z łagodnymi objawami kataralnymi, trwająca nie dłużej niż trzy dni może być obniżana bez konsultacji lekarskiej.

Gorączka u dziecka: kiedy i jak ją obniżyć?

Zdaniem większości lekarzy, gorączkę u dziecka należy zacząć obniżać, gdy przekroczy 38,5ºC, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek gorączkowych.

 • Leki przeciwgorączkowe dla dzieci

W przypadku gorączki u dzieci podaje się leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, przy czym należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz producenta preparatu. Są one dostępne w formie syropów i czopków. Dzieciom do 12 roku życia nie podaje się aspiryny, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

 • Domowe sposoby na obniżenie gorączki u dzieci

Najskuteczniejsza w obniżaniu temperatury jest chłodna (ale nigdy zimna) woda - można robić chłodne okłady na czoło i/lub nogi, przy czym należy je dość często zmieniać, albo zanurzyć dziecko w wodzie o temperaturze o 2 stopnie niższej niż temperatura jego ciała.

Gorączka u dziecka - możliwe przyczyny

Do najczęstszych przyczyn gorączki u dzieci i niemowląt należą:

Gorączka może też pojawić się w okresie szczepień obowiązkowych (razem z innymi objawami, takimi jak: zaczerwienie lub obrzęk w miejscu ukłucia, niepokój, senność) oraz ząbkowania.

Inne możliwe przyczyny gorączki u dzieci i niemowląt to:

Warto wiedzieć

Meningokoki, pneumokoki i rotawirusy szczególnie groźne dla małych dzieci

Meningokoki to bakterie, które powodują inwazyjną chorobę meningokokową, przebiegającą jako sepsa lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Równie groźne są pneumokoki, czyli dwoinka zapalenia płuc. Pneumokoki mogą wywołać wiele schorzeń. Do najczęstszych zakażeń, nazywanych inwazyjnymi należą: ostre zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie krwi (bakteriemia), uogólnione zakażenie krwi (posocznica, tzw. sepsa). Rotawirusy to także bardzo groźne patogeny, które wywołują ostrą, wodnistą biegunkę (oddawaną nawet kilkanaście razy dziennie), wysoką gorączkę (sięgającą nawet 40 st. C) i infekcje górnych dróg oddechowych.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza