Szczepienia na rotawirusy - czy warto podać je dziecku?

2020-02-04 22:45 Monika Majewska

Szczepienia na rotawirusy to szczepienia zalecane, a nie obowiązkowe, jednak specjaliści przekonują, że powinny objąć wszystkie dzieci. Rotawirusy to bardzo groźne patogeny, które są najczęstszą przyczyną biegunek i wymiotów u niemowląt i dzieci. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Szczepionka przeciwko rotawirusom może temu zapobiec.

Szczepienia na rotawirusy nie znajdują się w wykazie szczepień obowiązkowych, lecz zalecanych, jednak specjaliści przekonują, że szczepionkę powinny dostać wszystkie dzieci.

Rotawirusy to bardzo groźne patogeny, które wywołują ostrą, wodnistą biegunkę (oddawaną nawet kilkanaście razy dziennie), wysoką gorączkę (sięgającą nawet 40 st. C) i infekcje górnych dróg oddechowych. To właśnie u najmłodszych zakażenie ma najcięższy przebieg i w szybkim czasie doprowadza do odwodnienia organizmu.

Jeśli chore dziecko nie zostanie przewiezione do szpitala na czas, może umrzeć. Aby temu zapobiec, zaleca się podać dziecku szczepionkę przeciwko rotawirusom.

Posłuchaj o szczepionce przeciwko rotawirusom. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Szczepienia na rotawirusy - wskazania

Szczepionkę przeciwko rotawirusom zaleca się podać wszystkim dzieciom od 6. do 24. tygodnia życia, jednak eksperci zalecają podanie pierwszej dawki do 12. tygodnia życia. Odstęp pomiędzy podaniem kolejnych dawek powinien wynosić co najmniej 4 tygodnie.

U wcześniaków i dzieci przewlekle chorych, które zazwyczaj częściej i dłużej przebywają w szpitalu, szczepienie przeciwko rotawirusom jest szczególnie polecane z uwagi na większe ryzyko zachorowania na biegunkę na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Jednak w takich przypadkach decyzję o szczepieniu podejmuje się indywidualnie.

Szczepionek NIE WOLNO podawać dzieciom:

  • które ukończyły 24. tydzień życia
  • z wadami przewodu pokarmowego lub po niedrożności jelit
  • z niedoborem odporności

Zaszczep swoje dziecko przeciwko rotawirusom, jeśli chcesz je ochronić przed ciężką biegunką i leczeniem w szpitalu, zwłaszcza gdy planujesz zapisać je w przyszłości do żłobka lub przedszkola.

materiał partnera
Jak powstrzymać rotawirusy?
Autor: GSK

Szczepienia na rotawirusy - ile dawek?

Szczepionka przeciwko rotawirusom jest bezbolesna, ponieważ ma formę kropli i podaje się ją doustnie. Mają słodki smak, dlatego dzieci nie powinny grymasić.

Szczepienie przeciwko rotawirusom najlepiej podać już na pierwszej wizycie szczepiennej

Ilość dawek zależy od wskazań producenta. Na rynku dostępne są szczepionki przeciwko zakażeniom rotawirusowym dwóch producentów. Jedne podaje się w dwóch dawkach, a drugie w trzech. Jeśli dziecko wypluje szczepionkę lub zwymiotuje, należy zgłosić się do lekarza, który zdecyduje, czy konieczne jest ponowne podanie szczepionki.

Szczepienia na rotawirusy można stosować jednocześnie z innymi szczepionkami. Wyjątek stanowi szczepionka przeciwko gruźlicy.

Warto wiedzieć

Jeśli dziecko po szczepieniu wypluło szczepionkę lub ją zwymiotowało, można powtórzyć szczepienie, ale wydaje się, że nie jest to konieczne. Dziecko prawdopodobnie połknęło ilość szczepionki wystarczającą do zapewnienia przynajmniej częściowej ochrony.

Szczepienia na rotawirusy - czy są skuteczne?

Tak! Szczepionka chroni przed zachorowaniem na cięższą biegunkę rotawirusową, zwłaszcza wymagającą wizyty u lekarza i leczenia w szpitalu. Obie szczepionki po prawidłowym podaniu wszystkich zalecanych dawek (tzn. 2 lub 3, w zależności od preparatu) są równie skuteczne:

  • 90–100% dzieci uzyskuje ochronę przed zachorowaniem na ciężką biegunkę rotawirusową i związanym z nią szpitalnym leczeniem
  • 70–90% wcale nie zachoruje na biegunkę rotawirusową

Szczepionka na rotawirusy - ile działa?

Poziom ochrony utrzymuje się co najmniej przez 3 lata (a prawdopodobnie znacznie dłużej), czyli w okresie największego ryzyka zachorowania na ciężką biegunkę rotawirusową. Szczepienie nie chroni natomiast przed biegunką spowodowaną innymi wirusami lub bakteriami.

Szczepienia na rotawirusy - ile kosztuje?

Cena jednej szczepionki waha się od 250 do 350 zł, z związku z tym cały cykl szczepień to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych.

Szczepienia na rotawirusy - powikłania

Czasami szczepionka przeciwko rotawirusom może powodować odczyny poszczepienne, takie jak np. gorączka, zaburzenia żołądkowo – jelitowe lub rozdrażnienie dziecka. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Warto wiedzieć

Szczepionka na rotawirusy a niepożądany odczyn poszczepienny (NOP)

Po podaniu szczepionki na rotawirusy, jak każdej szczepionki, może niepożądany odczyn poszczepienny (NOP). Na szczęście większość objawów niepożądanych po podaniu szczepionki ma łagodny przebieg i szybko ustępuje, zwykle nie wymagają one leczenia, lub leczenie nie jest skomplikowane. Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to najczęściej gorączka i odczyn w miejscu wstrzyknięcia. Od listopada 2013 NOP mogą również zgłaszać rodzice bez konieczności konsultacji z lekarzem. Taką informację można zgłosić do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://www.urpl.gov.pl/pl). Każdy wniosek sprawdzany jest pod względem formalnym oraz merytorycznym, a następnie przesyłany do bazy danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz europejskiej bazy danych gromadzącej informacje na temat działań niepożądanych leków i preparatów medycznych.

dr Monika Lech, pediatra ze Szpitala Medicover - szczepionki  przeciwko rotawirusom są skuteczne i bezpieczne

Źródło: www.newsrm.tv/

Medyczne komplety - plakat
Autor: materiały prasowe Link: https://medycznekomplety.poradnikzdrowie.pl/
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Zuza
|

Ja dwójkę dzieci zaszczepiłam przeciw rotawirusom. Niestety, co pół roku, od trzech lat przechodzimy całą rodziną - bardzo ciężko, każde z nas- zarówno dorosłych jak i dzieci- choruje ponad tydzien- grypę jelitowa, ostatnio trafiliśmy do szpitala i w testach córki wyszedł rotawirus. Dzieci przynosza to z przedszkola, potem mimo dezynfekowania łazienki po każdym wymiotowanie, myciu rąk, wietrzeniu, gotowaniu ręczników i pościeli chorzy jesteśmy ją i mąż. Czemu szczepionka nie była skuteczna?

bobaska
|

A ja obawiałam sie szczepien. Tyle sie przecież słyszy o różnych powikłaniach. Dlatego postanowiłam nie korzystać z publicznej służby zdrowia tylko koleżanka poleciła mi szczepienia w przychodniach. Bardzo profesjonalnie zawsze podchodzili. Dziecko było badane dokładnie i dopiero potem szczepione. Zawsze mogłam obejrzec skład szczepienia i wiem że jakby sie cos działo to lekarze sa w pogotowiu.

oliwia
|

ja nie szczepiłam dziecka na rota, obawiałam sie nadmiernego obciążenia organizmu mojego dziecka, na szczęście moje dziecko rota przechodziło łagodnie, podawałam oczywiście doustne płyny nawadniające orsalit by mała się nie odwodniła, u nas najlepiej sprawdza się ten nutris bo ma mało wyczuwalny słony smak ale wybór w smakach jest duży