Ostra biegunka u dzieci prowadzi do odwodnienia. Sposoby na odwodnienie u dziecka

2019-03-14 14:47 Monika Majewska

Ostra biegunka u dzieci to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci poniżej 5. roku życia. Szczególnie groźna jest ostra biegunka na tle bakteryjnym czy wirusowym, ponieważ organizm dziecka jest szczególnie podatny na odwodnienie. Sprawdź, jak zapobiec odwodnieniu organizmu dziecka w wyniku ostrej biegunki.

Biegunka u dziecka może bardzo szybko spowodować odwodnienie. O ostrej biegunce u dziecka mówimy, gdy oddaje ono 3 lub więcej płynnych stolców na dobę. U niemowląt z ostrą biegunką mamy do czynienia, gdy niemowlę oddaje 3 lub więcej płynnych stolców na dobę przy karmieniu sztucznym i 6 lub więcej przy karmieniu piersią.

Zazwyczaj stolce mają nieprawidłową konsystencję i często pojawia się w nich krew, śluz lub ropa. Inne częste objawy ostrej biegunki u dzieci i niemowląt to gorączka, ból brzucha, wymioty. W przebiegu zakażenia wirusami biegunce często towarzyszą objawy nieżytu górnych dróg oddechowych.

Odwodnienie u dziecka - jak je rozpoznać?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Dla człowieka wartość ta wynosi 1 procent ciężaru ciała. Widoczne objawy odwodnienia organizmu występują przy utracie wody równej 3 procent ciężaru ciała. Najbardziej narażone na skutki odwodnienia są dzieci i osoby starsze.

Jednak odwodnienie organizmu u dzieci przebiega inaczej niż u dorosłych i można je rozpoznać po następujących objawach:

 • suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej
 • gęsta ślina
 • płacz bez łez
 • zapadnięte ciemiączko
 • apatia bądź rozdrażnienie
 • mocz o ciemnym zabarwieniu (jest go bardzo mało albo nie ma wcale)
 • zapadnięte oczy
 • wzdęty brzuch
 • szara i chłodna skóra
 • nieelastyczna skóra - ujęta w dwa palce i puszczona nie wraca natychmiast na swoje miejsce
 • oddechy przyspieszone i pogłębione, (tzw. oddech zgonionego psa)
 • mogą pojawić się drgawki

Jeśli nie udzieli się dziecku pomocy, rozwinie się najgroźniejszy etap ciężkiej biegunki, czyli śpiączka. Oznacza to, że dziecko utraciło wodę równą 3% ciężaru ciała. Dziecko leży nieruchomo, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, wzrok ma utkwiony w dal, twarz jest bez mimiki. Dochodzi do zaburzeń w wielu narządach, w składzie płynów w organizmie i rozmieszczeniu krwi w naczyniach krwionośnych.

Jak zapobiec odwodnieniu dziecka w wyniku ostrej biegunki?

 • Doustne płyny nawadniające to najbardziej skuteczny sposób na zapobieganie odwodnienia lub przywrócenie właściwego nawodnienia oraz prawidłowej zawartości elektrolitów w organizmie dziecka. W składzie doustnych płynów nawadniających znajduje się woda oraz elektrolity (sód, chlor, potas) i glukoza w precyzyjnie określonym stężeniu. Dzięki temu preparaty te są w całości przyswajane przez organizm. Płyny nawadniające można podawać dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Doustne płyny nawadniające należy podawać w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia biegunki oraz po każdym biegunkowym stolcu. Małemu dziecku można podawać do picia małymi łyczkami przegotowaną wodę czy gorzką herbatę.
 • Dieta - w początkowym okresie stosuje się tzw. dietę ścisłą, tzn. podaje się kleik ryżowy i ewentualnie suche pieczywo. Z czasem dietę można stopniowo rozszerzać. U najmłodszych dzieci rozpoczyna się łączenie mleka z kleikiem ryżowym (najpierw przewaga kleiku, stopniowa przewaga mleka). starszym dzieciom podaje się kaszki, zupę z marchwi oraz chude, gotowane mięso drobiowe.
 • Probiotyki są stosowane w celu odnowy flory bakteryjnej u dziecka lub zapobiegania zaburzeniu jej naturalnego stanu przez wirusy i bakterie. Można zastosować mleko acydofilne, które zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych, a regularnie pite pomaga wzmocnić odporność.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Basia
|

Moja córka (4 lata) miała takie ostre biegunki. Z czasem doszły też do tego i wymioty. Powiem że naprawdę się wtedy bardzo przestraszyłam. Stwierdziłam że nie ma co czekać (i leczyć jakimiś swoimi sposobami) a że mam świetnego pediatrę to żałowałam że nie poszłam do niego wcześniej i może mała się niepotrzebnie męczyła. Pierwsze co zalecił to właśnie to żeby nie odwodnić organizmu. Dostała na to między innymi płyny z elektrolitami. Naprawdę nie ma co za długo czekać w takiej sytuacji.

mama
|

tylko że elektrolitki są od 3 roku życia a orsalit - ten bezsmakowy można stosować nawet poniżej 6 m-ca...

swati
|

ja dla dzieci mam Elektrolitki, ktore moga pić albo brac w postaci lodów i njbardziej lubia smak truskawkowy i pomaranczowy

mamapoli
|

smecta chroni jelita przy biegunce, ale nie zapobiega odwodnieniu. Najważniejsze jest przyjmowanie elektrolitów. Ale można jedno i drugie bo jest orsalit plus smectyn. Próbowałam u starszej córki i mogę polecić.

Kejr
|

Biegunka ma to do siebie, że towarzyszy jej odwodnienie. Szczególnie w przypadku maluchów należy pilnować i podawać dużo płynów. Jeżeli chodzi o środki jakie mogą pomóc, to chyba najlepsza obecnie jest Smecta. Zawsze warto ją mieć w domowej apteczce.

tetryl
|

Trzeba dbać o organizm w każdym wieku. W przypadku dzieci szczególnie tak aby nie podawać im co chwile leków typu węgiel bo to bardzo źle wpływa na dziecko.

yoyo
|

Tak jak piszecie ważne jest nawadnianie organizmu dziecka. Ja zawsze mam pod ręką Smecte odkąd moim dzieciakom już z dwa czy trzy razy przydarzyła się biegunka. Zawsze pomaga

yoyo
|

Tak jak piszecie ważne jest nawadnianie organizmu dziecka. Ja zawsze mam pod ręką Smecte odkąd moim dzieciakom już z dwa czy trzy razy przydarzyła się biegunka. Zawsze pomaga.

Emilka77
|

ja mam orsalit plus smektyn, który działa hamująco na biegunkę i oczywiście nawadnia, doustne płyny nawadniający powinny też być stosowane przez osoby dorosłe przy biegunkach, nie tylko przez dzieci, ale u dzieci biegunki są szczególnie niebezpieczne

mamamarty
|

u nas w domu głównym sposobem na odwodnienie jest podawanie orsalitu, do tego wprowdzam też reżim picia.Co 15 minut mała porcja.Małe dzieci bardzo szybko się odwadniają a przy biegunce czy wymiotach na dodatek nie chcą jeść ani pić.Niepojoącym objawem u nas było rzadkie i skąpe sikanie.Następnym krokiem w takie sytuacji jest już tylko szpital.Warto więc skutecznie nawadniać.pozdr