Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

2019-03-15 10:01

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, który wiąże wodę w jelicie grubym i zagęszcza treść pokarmową. Ważnym elementem diety przy biegunce jest także odpowiednia podaż wody i soków, które uzupełnią niedobór płynów i wyrównają poziom elektrolitów w organizmie. Dowiedz się, jak powinna być skomponowana dieta przy biegunce i co jeść, gdy masz biegunkę.

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?
Autor: Getty Images Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Spis treści

  1. Co jeść, gdy mam biegunkę? Lista produktów wskazanych
  2. Dieta przy biegunce - produkty zakazane

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i niskobłonnikowa. Ważna jest także odpowiednia podaż płynów, ponieważ podczas biegunki stolce przechodzą przez okrężnicę bardzo szybko, co uniemożliwia wchłanianie wody przez organizm. Następstwem tego procesu jest odwodnienie organizmu, utrata elektrolitów i zaburzenie wchłaniania składników odżywczych z pokarmów.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

W związku z tym zaleca się wypijanie min. 2 litrów płynów na dobę, nie tylko w postaci wody wysoko zmineralizowanej, lecz także w postaci jogurtów pitnych czy soków owocowych (najlepiej z czarnej porzeczki, jagody lub aronii). Osoby zmagające się z biegunką powinny także spożywać małe ilości określonych pokarmów w odstępie 2-3 godzin.

Dieta przy biegunce pomoże złagodzić objawy:

Przeczytaj także: Domowe sposoby na biegunkę

Co jeść, gdy mam biegunkę? Lista produktów wskazanych

Niżej wymienione produkty są bogate w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, który wiąże wodę w jelicie grubym i zagęszcza treść pokarmową.

  • owoce: jagody, czarna porzeczka, aronia; morele, banany (są bogate w potas, pierwiastek tracony podczas odwodnienia organizmu).
  • warzywa: marchew, dynia, ziemniaki, podobnie jak owoce, w postaci gotowanej lub pieczonej,
  • zboża z rodziny wiechlinowatych, tj. ryż, kleik ryżowy, kasza jęczmienna;
  • sucharki lub stary chleb;

Płyny

Ważne

Jeśli biegunka trwa dłużej niż kilka dni, udaj się do lekarza. Długotrwała biegunka może być bowiem spowodowana infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Przyczyną częstego oddawania płynnego stolca może być także obecność pasożytów, a nawet rak jelita grubego.

Dieta przy biegunce - produkty zakazane

Produkty zakazane w diecie przy biegunce zawierają dużo błonnika nierozpuszczalnego, który przyśpiesza perystaltykę jelit.

Płyny