Kwarantanna domowa z powodu koronawirusa: zasady

2020-03-11 11:17 KH

Kwarantannie domowej z powodu zakażenia koronawirusem może zostać poddana każda zdrowa osoba, u której podejrzewane jest zakażenie, lecz która nie ma jeszcze żadnych objawów. Na czym polega kwarantanna domowa i kto konkretnie powinien się jej poddać?

Posłuchaj, jakie są zasady kwarantanny domowej w przypadku koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Spis treści:

 1. Kwarantanna domowa: kiedy jest konieczna?
 2. Kwarantanna domowa: zasady
 3. Kwarantanna domowa: do kiedy trwa?

Kwarantanna to pojęcie, z którym za sprawą koronawirusa z Chin stykamy się ostatnio wyjątkowo często. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008 roku – to „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Kwarantanna domowa ma charakter profilaktyczny: dotyczy tylko tych osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów infekcji, ale – z uwagi na potencjalne nosicielstwo koronawirusa – mogłyby zarażać innych jeszcze nim u nich samych wystąpią objawy choroby.

Kwarantanna - zarządzenia Ministerstwa Zdrowia z dnia 11.03.2020

Od dnia 12 marca zawieszona zostaje działalność szkół i przedszkoli, a także żłobków, klubów malucha itp. w całej Polsce. Podczas konferencji prasowej Premiera, Ministra Zdrowia oraz Ministra Pracy ogłoszono, że dzieci mają pozostać w domach.

- Przedszkola i szkoły podstawowe w szczególnych wypadkach, jeśli rodzice nie zapewnią opiek dziecku, mogą dzieci przyjąć - będą mieć one opiekę, ale nie standardowe zajęcia wychowawcze - usłyszeliśmy. Zarządzenia te nie dotyczą szkół specjalnych, ośrodków socjoterapeutycznych oraz szkół przy zakładach karnych. 

Prezes Rady Ministrów apelował o pozostanie w domach. - To nie jest czas wolny, to nie jest czas ferii. To jest czas troski o swoje zdrowie oraz swoich bliskich. Prosimy o pozostanie w domach i rozwagę.

Szkoły będą nieczynne do 25 marca. Działalność zawieszają także kina, teatry oraz inne placówki kultury.

Kwarantanna domowa: kiedy jest konieczna?

Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, która mogła być narażona na kontakt z wirusem. Może ją zalecić inspektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W przypadku koronawirusa z Chin o kontakt z najbliższą placówką inspektoratu sanitarno-epidemiologiczne i pozostanie w domu proszone są:

 • osoby, które wróciły z krajów lub regionów, gdzie potwierdzono zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – ich aktualną listę można znaleźć na stronie GIS, a są to m.in. takie kraje, jak Chiny, Iran, Włochy, Korea Południowa.
 • w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobami, u których podejrzewa się lub wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19.
 • są pracownikami lub pacjentami placówki opieki zdrowotnej, w której wykryto przypadki COVID-19.

Kwarantanna to nie to samo, co izolacja. Izolacja dotyczy osób chorych, lub takich, u których podejrzewa się zakażenie – takie osoby zazwyczaj izolowane są w szpitalu.

Kwarantanna domowa: zasady

Najważniejszą zasadą kwarantanny domowej jest to, by w trakcie jej trwania unikać kontaktu z innymi osobami, również z domownikami. To oczywiste, że nie należy więc wychodzić z domu. Co konkretnie trzeba robić, a czego nie?

 • Jeśli kontakt z innymi domownikami jest konieczny, nie może on być zbyt bliski – zalecana jest odległość co najmniej metra (gdyż na taką odległość może przenosić się wirus).
 • Warto odseparować się w osobnym pomieszczeniu. Jeśli osoba poddana kwarantannie ma do własnego użytku łazienkę, inni członkowie rodziny nie muszą poddawać się kwarantannie domowej.
 • Trzeba upewnić się, czy w domu jest termometr, zapasy leków (przeciwbólowych i tych przyjmowanych na co dzień).
 • Jeśli to możliwe, zakupy warto robić przez internet, a jeśli robi je ktoś znajomy lub domownicy – niech zostawia je pod drzwiami.
 • Jeśli w jednym gospodarstwie domowym mieszka kilka osób, tylko jedna z nich może mieć kontakt z osobą poddaną kwarantannie.
 • Osoba poddana kwarantannie (oraz wszyscy pozostali domownicy) muszą często myć ręce przez 30 sekund, często też dezynfekować przedmioty i miejsca dotykane przez chorego, takie jak klamki, stoliki, kran, toaleta itp.
 • Nie należy używać wspólnych ręczników, a szczoteczka do zębów i kosmetyki osoby poddanej kwarantannie powinny być trzymane w innym miejscu.
 • Mieszkanie należy często wietrzyć.
 • Kaszląc trzeba zasłaniać usta, a następnie dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Kwarantanna domowa: do kiedy trwa?

Czas trwania kwarantanny domowej określony jest przepisami oraz zaleceniami, m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa z Chin kwarantanna domowa powinna trwać 14 dni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się objawy infekcji COVID-19, można wrócić do codziennych obowiązków.

Na poniższej grafice znajdziesz najważniejsze zasady 14-sto dniowej kwarantanny. Źródło: GIS

Kwarantanna domowa z powodu koronawirusa: zasady
Autor: GIS
#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Warto wiedzieć

Zgodnie z przepisami wydana przez inspektora sanitarnego decyzja o kwarantannie jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego – osoba, która otrzyma taką decyzję, powinna dostarczyć ją pracodawcy, gdyż dokument ten będzie wówczas podstawą do wypłaty świadczenia z tytułu choroby na zasadach ogólnych.

Inspektor sanitarny o kwarantannie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Więcej o koronawirusie z Chin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Pannakotka
|

A czy osoba majaca kontakt z zarazonym w kontakcie z pozostalymi i tak nie sprawi, że wyjdzie na jedno?