Izolacja domowa przy COVID-19: zasady. Na czym polega izolacja z powodu koronawirusa?

2020-10-12 12:29

Izolacja z powodu koronawirusa to inaczej odosobnienie z powodu potwierdzonego testem zakażenia koronawirusem. Izolacja może przebiegać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalnym ośrodku - izolatorium. Jakie są zasady izolacji przy COVID-19, jak w praktyce powinna wyglądać izolacja domowa z powodu koronawirusa?

Izolacja domowa przy COVID-19: zasady. Na czym polega izolacja z powodu koronawirusa?
Autor: Getty Images

Izolacja domowa to nie to samo, co kwarantanna domowa. Izolacja domowa stosowana jest u osób, u których test na koronawirusa dał wynik pozytywny - jednak stan ich zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymagają one pobytu w szpitalu. Jej celem jest odosobnienie od osób zdrowych po to, by zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Warto wiedzieć, że w odosobnieniu musi przebywać nie tylko osoba zakażona, ale również wszyscy domownicy - oni z kolei podlegają zasadom kwarantanny domowej.

Osoby poddane izolacji domowej mają łagodne lub umiarkowane objawy COVID-19, takie jak kaszel, niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy, ból mięśni i gardła, ogólne osłabienie.

Gdy jednak podczas izolacji domowej stan zdrowia się pogorszy - temperatura podskoczy powyżej 39 st. C, pojawi się duszność, ból w klatce piersiowej lub inne niepokojące objawy, należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia (informując o przebywaniu na izolacji w warunkach domowych), która przewiezie chorego do szpitala.

Jakie zasady obowiązują w trakcie izolacji domowej?

Izolacja domowa przy COVID-19: zasady. Na czym polega izolacja z powodu koronawirusa?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Izolacja domowa - wytyczne Ministerstwa Zdrowia
  2. Izolacja domowa - co robić, czego nie?

Izolacja domowa - wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Warto wiedzieć, że ostateczny czas trwania izolacji domowej nie jest z góry określony - zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i objawów towarzyszących zakażeniu, na podstawie której lekarz POZ (lub lekarz w izolatorium) podejmuje decyzję, czy należy ją wydłużyć.

  • Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych w 7 dobie otrzymują SMS o konieczności skontaktowania się z lekarzem POZ w 8-10 dobie trwania izolacji. Wtedy lekarz decyduje, jak długo potrwa izolacja - może to zrobić bądź w formie teleporady, bądź w trakcie wizyty domowej.
  • Jeśli lekarz POZ nie przedłuży izolacji, jej koniec następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 (w przypadku osób bez objawów klinicznych COVID-19)
  • Jeżeli u pacjenta pojawiły się objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po 3 dniach bez gorączki i bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego - nie wcześniej jednak, niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
  • W przypadkach szczególnych - uzasadnionych klinicznie lub w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej - zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników testu z próbek, które pobrano w co najmniej 24-godzinnych odstępach. Zasada ta dotyczy osób, które wcześniej otrzymały pozytywny wynik testu. Wytyczne ministerstwa precyzują, że w przypadku personelu medycznego wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu do pracy.
  • Osoby, które mają słabą odporność np. z powodu chorób przewlekłych, mogą być na izolacji dłużej, nawet do 20 dni.

Izolacja domowa - co robić, czego nie?

Osoba, która przebywa w izolacji domowej, powinna monitorować stan swojego zdrowia, mierząc temperaturę co najmniej dwa razy w ciągu dnia, a także obserwując, czy nie doszło do zaostrzenia objawów COVID-19.

Nie są to jednak jedyne zasady izolacji domowej. Jeśli przebywasz w izolacji, stosuj się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

  1. Przyjmuj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie (w tej liczbie są również zupy) i jedz 3-4 lekkostrawne posiłki
  2. Przez całą dobę izoluj się od innych domowników - GIS zaleca, by przebywać w pokoju, w którym prócz ciebie nie ma nikogo innego
  3. Z otoczeniem staraj się komunikować w taki sposób, by jak najmniej narażać na kontakt inne osoby - np. przez telefon
  4. Pamiętaj, że pozostali domownicy nie powinni zbliżać się do ciebie na odległość mniejszą, niż dwa metry
  5. Unikaj kontaktu z domowymi zwierzętami, gdyż mogą przenieść wirusa na pozostałych domowników
  6. Osoba, która wchodzi do twojego pokoju, powinna założyć maseczkę lub w inny sposób osłonić nos i usta
  7. Nie wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz - GIS zaleca, by zużytą pościel, ręczniki, brudne ubrania itp wkładać do plastikowego worka w pokoju, i dopiero gdy się zapełni, wystawiać go za drzwi (pranie niech zrobi ktoś inny). Podobnie z odpadami - dopiero gdy worek się zapełni, wystaw go za drzwi, by ktoś inny mógł go wyrzucić. Osoby, które mają kontakt z tymi rzeczami, muszą dokładnie umyć potem ręce.
  8. Nie wchodź do innych pomieszczeń, jeśli ktoś w nich przebywa. Wychodząc z pokoju np. do łazienki załóż maseczkę.
  9. Jeśli korzystasz ze wspólnej toalety, przed wyjściem zdezynfekuj WC. Ręczniki i przybory toaletowe trzymaj w pokoju, w którym odbywasz izolację.
  10. Często wietrz pokój. Na czas izolacji zaleca się wyłączenie klimatyzacji i wentylatorów, a także oczyszczaczy powietrza.
  11. Codziennie zmieniaj ręcznik, co dwa dni zmieniaj pościel i piżamę.
  12. Korzystaj z oddzielnych sztućców, szklanek i talerzy. Posiłki spożywaj w warunkach izolacji, a brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju - powinny być myte w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.
Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś
Pytanie 1 z 8
Od czasu wybuchu pandemii starasz się nie wychodzić z domu
dr Paweł Grzesiowski: Kwestionowanie epidemii skończy się tragedią