BIEGUNKA: skuteczne leczenie biegunki zależy od jej przyczyny

26 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Biegunka zwykle jest skutkiem zakażenia wirusowego albo bakteryjnego przewodu pokarmowego. Ale może mieć także o wiele poważniejsze przyczyny. Biegunka może być niebezpieczna w przypadku niemowląt i osób starszych, ponieważ łatwo się odwadniają. Biegunką określa się oddawanie półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca - cztery lub więcej razy na dobę. Jak leczenie zależy od przyczyny biegunki?

Biegunka może mieć różne przyczyny, a od tego co ją wywołało zależy sposób leczenia. Biegunką określa się oddawanie płynnego, półpłynnego lub papkowatego (nieuformowanego) stolca częściej niż 3 razy na dobę. Ale również jeden luźny stolec zawierający krew, śluz lub ropę uznaje się za biegunkę. Biegunce zwykle towarzyszy kurczowy ból brzucha, osłabienie, nudności i wymioty, czasem może wystąpić gorączka i odwodnienie. Biegunkę trwającą do 10 dni to biegunka ostra, a gdy utrzymuje się dłużej – biegunka przewlekła.

Biegunka wywołana przez wirusy

Potocznie nazywane jest grypą jelitową lub grypa żołądkową. Jego sprawcą są najczęściej rotawirusy, adenowirusy, norowirusy, astrowirusy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą pokarmową, a jego objawem są:

  • wodniste stolce
  • nudności lub wymioty
  • bóle brzucha

Rzadko – dotyczy to głównie małych dzieci i osób w podeszłym wieku – zakażeniu może towarzyszyć gorączka.

Co robić?

Leczenie takiej biegunki polega na zastosowaniu ścisłej diety i niedopuszczeniu do odwodnienia oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Trzeba więc pić duże ilości wody lub specjalistycznych płynów nawadniających organizm. Przy wymiotach powinno się pić małymi porcjami schłodzone płyny, bo to ogranicza torsje. Można zastosować również lek przeciwgorączkowy lub środek rozkurczający, jeśli bóle brzucha są kurczowe.

Biegunka wywołana przez bakterie

Oprócz biegunki objawem zakażenia są również bóle brzucha, czasem nudności lub wymioty. Pierwsze oznaki złego samopoczucia pojawiają się 6-72 godziny po wniknięciu do organizmu bakterii, np. Salmonelli, Campylobacter jejuni, Escherichii coli. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą pokarmową po zjedzeniu produktu zawierającego bakterie albo jady bakteryjne lub wskutek nieprzestrzegania higieny.

Co robić?

Przy niewielkim nasileniu biegunki trzeba dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Można przyjmować leki łagodzące objawy zatrucia, np. leki rozkurczowe. Przy poważnym zakażeniu Salmonellą wykonuje się posiew kału, a następnie podaje się antybiotyk oraz preparaty (doustnie lub dożylnie) wyrównujące poziom utraconych płynów i elektrolitów. Środki zapierające hamują perystaltykę jelit, a więc także biegunkę, jednak opóźniają wydalanie zarazków z organizmu. Węgiel leczniczy wychwytuje z przewodu pokarmowego wszystkie toksyny, substancje gnilne, co łagodzi dolegliwości.

Silne emocje i stres mogą wywołać biegunkę

Biegunki spowodowane silnymi emocjami najczęściej nękają osoby o wrażliwym systemie nerwowym, pragnące zawsze osiągać jak najlepsze wyniki, np. w nauce.

Co robić?

Jeśli jesteś nerwusem, który przed każdym egzaminem ma problemy z przewodem pokarmowym, na kilka dni przed takim ważnym wydarzeniem zacznij przyjmować ziołowe tabletki uspokajające.

Alergia pokarmowa wywołuje biegunki

Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na produkty spożywcze lub środki dodawane do żywności, np. zapachy do ciast. Oprócz zaburzeń żołądkowo-jelitowych (biegunki lub zaparcia) pojawiają się też objawy ze strony innych narządów, np. wysypka na skórze, problemy z oddychaniem albo wodnisty katar. Może również wystąpić niedokrwistość lub istotny niedobór wagi.

Co robić?

Jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza - przeprowadzi odpowiednie testy i zaleci właściwe leczenie. Dla własnej korzyści i ograniczenia dolegliwości warto drogą eliminacji rozpoznać produkty, które uczulają.

Polecamy
DIETA ELIMINACYJNA w alergii: zasady. Co można jeść, a czego nie w diecie eliminacyjnej?

DIETA ELIMINACYJNA w alergii: zasady. Co można jeść, a czego nie w diecie eliminacyjnej?

Dieta eliminacyjna powinna być stosowana po wystąpieniu objawów alergii pokarmowej. Przestrzeganie zasad diety eliminacyjnej może doprowadzić do całkowitego ustąpienia alergii ...

Nadwrażliwość jelit prowadzi do biegunki

U niektórych osób może wystąpić biegunka jako reakcja delikatnych, ale zdrowych jelit na zbyt zimne lub zbyt gorące potrawy i napoje. Ten rodzaj biegunki ogranicza się zwykle do jednego wodnistego wypróżnienia, w 1-2 godziny od posiłku. Nie pojawiają się bóle brzucha ani nudności.

Co robić?

Trzeba unikać jedzenia, które ma zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę.

Biegunka wywołana przez zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego objawia się m.in. bólem brzucha oraz zmianami w częstości oddawania i konsystencji stolca. U niektórych osób występują biegunki, u innych zaparcia lub naprzemiennie pojawiają się biegunki i zaparcia. Stolec może zawierać śluz.

Co robić?

Konieczna jest wizyta u gastroenterologa, który po przeprowadzeniu badań postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Cierpiący na drażliwość jelita powinni żyć spokojnie, ponieważ stres nasila dolegliwości. Jeśli choroba objawia się biegunkami, należy wprowadzić pewne ograniczenia dietetyczne. Trzeba unikać m.in. mleka, tłustych serów i mięs, podrobów, warzyw z dużą ilością błonnika.

Polecamy
Dieta FODMAP pomocna w zespole jelita drażliwego

Dieta FODMAP pomocna w zespole jelita drażliwego

FODMAP to dieta opracowana przez zespół badawczy z Monash University, która pozwala normalnie funkcjonować osobom z zespołem jelita drażliwego oraz ...

Biegunka jako reakcja na leki

Biegunka ta najczęściej występuje po dłuższej kuracji antybiotykami. Najcięższą postacią tego typu biegunki jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit, którego objawami są wodniste stolce, rzadko z domieszką śluzu, ropy lub krwi - chory może oddawać nieliczne, luźne stolce, jednak w niektórych przypadkach ich ilość może dojść nawet do 30 na dobę, gorączka, kurczowe bóle brzucha, zlokalizowane zwykle poniżej pępka. W skrajnych przypadkach ta biegunka poantybiotykowa może doprowadzić do perforacji jelita grubego.

Co robić?

Aby odbudować florę bakteryjną w jelitach, należy przyjmować probiotyki, czyli preparaty zawierające przyjazne bakterie. Na przewód pokarmowy dobrze wpływają bakterie należące do rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Stymulują układ odpornościowy, usprawniają perystaltykę jelit, a przylegając do ścian jelita, uniemożliwiają kolonizację tego obszaru przez bakterie chorobotwórcze i hamują wydzielanie toksyn przez te bakterie. Odbywa się to poprzez zakwaszenie wnętrza jelit.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.08.2016 20:08
dobry probiotyk( tu lactoral) oraz nawadnianie faktycznie w zasadzie powinny wystarczyć , ale gdy pacjent jednak zaczyna wykazywać objawy odwodnienia to koniecznie należy zasięgnąć opinii lekarza
Nie zarejestrowany, 30.08.2016 19:31
biegunka może mieć różne podłoża- psycho-somatyczne , lub wynikające z zakażenia - przy tych drugich probiotyk ( mnie pomógł lactoral ) , oraz umiejętne nawadnianie( małymi porcjami lecz ciągle) w zasadzie wystarczą
 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego. Pierwszym objawem jest biegunka z domieszką śluzu i krwi w kale. Pojawiać się mogą kurczowe bóle brzucha i uczucie parcia na stolec spowodowane zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego, a ponadto wysoka gorączka i przyśpieszona akcja serca (tachykardia).

Co robić?

Bez zwłoki należy iść do lekarza i rozpocząć terapię. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba autoimmunologiczna, nie można jej wyleczyć. Celem terapii jest opanowanie stanu zapalnego, uzupełnienie niedoborów pokarmowych, złagodzenie objawów. Stosuje się też leczenie podtrzymujące, które polega na zapobieganiu nawrotom choroby, aby zminimalizować ryzyko raka jelita grubego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna: biegunki po jedzeniu

Zaczyna się od bólów brzucha, zwłaszcza po jedzeniu, którym często towarzyszą biegunki i brak łaknienia. Czasem pojawia się gorączka oraz krwiste stolce. Chorzy zaczynają tracić na wadze, dzieci przestają rosnąć. Z czasem może dochodzić do powikłań w postaci ropni, owrzodzeń i przetok oraz wtórnego zakażenia ściany jelita. Są też przypadki, gdy pierwszym objawem jest niedokrwistość, a nawet zgięciowy przykurcz w prawym stawie biodrowym.

Co robić?

Trzeba jak najszybciej iść do lekarza, aby ten po przeprowadzeniu badań mógł postawić właściwą diagnozę. Czas jest ważny, bo często choroba przebiega bez charakterystycznych objawów.

Biegunka w wyniku nadczynności tarczycy

Może się objawiać biegunką, co jest związane z bardzo szybką przemianą materii. Luźne wypróżnienia mogą się zdarzać nawet kilka razy dziennie. Oprócz tego występuje szybki spadek masy ciała, nadwrażliwość na ciepło, nadmierna potliwość, nerwowość, duszności, kołatanie serca oraz drżenie rąk.

Co robić?

Trzeba udać się do endokrynologa i rozpocząć systematyczne leczenie.

Polecamy
Biegunka - domowe sposoby na biegunkę

Biegunka - domowe sposoby na biegunkę

Domowe sposoby na biegunkę pomogą nam szybko uporać się z tą uciążliwą dolegliwością. Biegunka o niewielkiej sile, która trwa tylko ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: phanie

Aktualizacja: 24.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 26)
minionka, 04.04.2017 06.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nawadnianie podczas biegunek jest chyba najwazniejsze, trzeba robic to jednak z glowa! niejakimis sokami, herbatami czy kawa...najlepiej zastoswac doustne plyny nawadniajace, bo te dostarczaja elektrolity, ktore wspieraja nawadnianie organizmu, ostatnio trafilam na orsalit plus smektyn, elektrolit ktory zawiera smektyn lagodzacy i skracajacy czas trwanie biegunki! rzeczywiscie pomaga, bo dolegliwosci mijaja znacznie lagdoniej i szybciej!
 
iksińska, 15.01.2017 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć, proszę wszystkich o radę, biegunka męczy mnie już któryś dzień z rzędu. Czy to możliwe, że mści się na mnie nieregularny tryb życie, picie energetyków, niedosypianie oraz jedzenie posiłków nieregularnie czy spożywanie dużej ilości słodyczy? Mniej więcej od środy chce mi się do toalety częściej niż normalnie, niestety zazwyczaj muszę długo "trzymać" bo nie mam możliwości co chwila latać do kibla. Wczoraj i dziś jest coraz gorzej, stoperan pomaga tylko na kilka godzin, a potem zaczyna się od nowa. Obawiam się, że na dłuższą metę tak się nie da żyć. Chwilowo nie mam czasu ani możliwości pójścia do lekarza. Wydostaje się ze mnie bardzo rzadka maź, której nawet nie da się nazwać stolcem. Jaka może być przyczyna? Jak mam się tego pozbyć? Raz tak miałam z 2 miesiące temu, też jakiś czas męczyła mnie ta przypadłość kiedy wyjątkowo mało spałam, dodatkowo byłam za granicą, myślałam, że to przez to, jednak wtedy po zażyciu ze 2 razy stoperanu było dużo lepiej, po czym samo jakoś przeszło. POMOCY!
 
Eugeniusz, 08.01.2017 09.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wróciłem ze szpitala po po kuracji antybiotykowej po zapaleniu płuc, poprosiłem żonkę o zupę mleczną którą spożywałem w szpitalu, i zaczeło sie od 4 dni biegunka oslabienie (nie wymiotuję) wszedłem na forum i wszystkie przepisy na domowe sposoby kieruja na leki ale w końcu trafiłem na domowe sposoby wybrałem dwa Coca Cola o której słyszałem wcześniej oraz przepis Babci wódka z pieprzem około 5gram pieprzu i 80gram wytrawnej wódki,jest około 2godz po ,przestało bulgotać w brzuchu i nie byłem w ubikacji
 
etie, 08.12.2016 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od roku mam biegunki. Pojawia sie krew. kolonka,gastro w tym roku nic nie wykazały. Ma krew utajona w kale, na kale. Nie wiem co robic Chodze do lekarzy jak głupia i mam skierowanie kolonke z nowu.nie wyrabiam
 
Malwina , 21.07.2016 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystko zależy od rodzaju biegunki. Jeśli ma łagodny przebieg tak naprawdę wystarczą domowe sposoby leczenia. Węgiel, marchwianki, lekka dieta i dużo płynów do picia. Do tego probiotyk, który również bardzo korzystnie wpłynie na poprawę pracy jelit.
 
kamila, 17.07.2016 09.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja znalazłam informacje, że na WZJG bardzo dobrze działa Immunomodulin. Czy ktoś z Was stosował?
 
Martyna, 30.06.2016 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie trzeba żadnych lekarstw, wystarczą 2 łyżeczki siemienia lnianego zalać gorącą wodą do szklanki, przykryć talerzykiem, odczekać minimum 10 min, można też zaparzać kilka godzin ;)
 
EwaS:), 27.01.2016 18.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WEDŁUG MNIE BIEGUNKA TO JEDNA Z NAJGORSZYCH CHORÓB JAKIE ZNAM. Ta dziwaczna choroba ma objawy tj: - nudności - wymioty (3 razy na dobę) - bóle brzucha, ostre - nadmierny stres - oddawanie wodnistej kupy - (mogą również chorować osoby z Zespołem Niespokojnych Nóg (ZNN). Ale częściej chorują ludzie bez żadnego zespołu! Pozdrawiam Ewka
 
Żaneta, 17.11.2015 21.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sandra, u mnie jest na stałe w apteczce domowej bo szybciutko działa. Ja miałam jelitówke wiosną ale tam jest tyle tabletek, że jeszcze spokojnie na przyszły rok nam starczy.
 
Ada, 02.08.2015 22.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cola ze wzgledu zawarty w niej cukier nie będzie dobrze nawadniają co wiecej pita w wiekszych ilościach może pogorszyć sprawę. Jeśli chcemy sie nawodnić to zdecydowanie lepiej zastosować płyny z elektrolitami typu orsalit. Może ich smak nie jest tak dobry jak w przypadku coli ale to chyba nie oto w tym przypadku chodzi
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

156

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

147

Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

147

Domowe sposoby na zaparcia - szybko zlikwiduj problem Domowe sposoby na zaparcia - szybko zlikwiduj problem

Zaparcia to problem powszechny, często bagatelizowany. Domowe sposoby i preparaty kupowane w aptece...

więcej

130

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.