RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Konsultant:dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
73 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Dina, 31.10.2014 14:08
strona http://terapiasokami.pl prowadzi centrum wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi, warto się do nich zwrócić z pytaniami
Nie zarejestrowany, 30.10.2014 11:41
u mnie tata też jest na to chory ale nie chce iść się badąć bo mówiże się boi ale co na to poradzić... Wejdź na tą stronę. On też był chory na RAKA TRZUSTKI. Ja też byłem i to miałem złośliwy, i już się go pozbyłem. http://www.lekarstwonaraka.com.pl/
 

Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA.  Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.

Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się  tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.

Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Ważne

Ważne

Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.

Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 10.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 73)
bloob, 14.11.2014 09.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie ma nic. Biblia mówi, że zasypiasz snem śmierci i czekasz na zmartwychwstanie.
 
Andriu22, 02.11.2014 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bo Polska to dziwny kraj. Włażą do dupy UE, robią każdemu w parlamencie Europejskim L......a A Polska--co to takiego?, A gó......o mnie ta Polska obchodzi.! Teraz mam ciepłą posadke, 14000Eu na 5 lat. A jak się polakom nie podoba to mamy otwarte granice i WON.!!! No niestety... popatrzcie do lustra i zadajcie sobie pytanie-- Kto głosował za wejściem do UE?, A kto chciał wolność? I jak mamy?. No. To nie narzekajcie na POLSKE tylko na siebie.!!!
 
titi, 28.10.2014 10.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ogranicz alkohol, o papierosów, jedz duzo warzyw. Mieso maks 2 razy w tygodniu. Unikaj tluszczu zwierzecego, cukru (rak sie tym karmi). Wprowadzaj do swojej diety jak najwiecej warzyw świeżych, straczkowych, owoców sezonowych jedz duzo, ciasta orzechowe z ksylitolem i stewia zamiast z maki i cukru etc. Nie ma czego sie bac, tylko zrobic sobie rewolucje zywieniowa.
 
Gość, 22.10.2014 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witamina E 8 substancji dzielących się na dwie grupy toko-ferole toko-trienole i podział każdej na alfa, beta, delta, gamma - tokoferol/trienol Najbardziej aktywne to gamma i delta toko-TRIENOLE A w przypadku raka trzustki hamują dalszy rozwój komórek nowotworowych i jest to WITAMINA ! nie jakiś parszywy lek czy zabieg
 
Hania, 12.10.2014 20.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tyle teraz tej chemii,że ten człowiek,co ma słabą odporność,nie ma szans.O kurczę,ja też się żle czuję.
 
max, 11.10.2014 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
TEN GDANSK to JAKIES PRZEKLETE MIEJSCE - chorzy skazani na dlugie czekanie na diagnoze - czyli na smierc w dosc krotkim czasie - to METODA SKRANIUANIA KOLEJEK i ROBIENIA OSZCZEDNOSCI ? Jak w przypadku Ani Przybylskiej?? To FOPRMA UTAJINEJ EUTANAZJI - szybciej umra, mniejsze koszty! Jak za Hitlera!
 
Liść laurowy, 10.10.2014 03.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"ZABUJCA" PISZE SIĘ "Ó"... ZAMIAST MYŚLEĆ O RAKU, POMYŚL LEPIEJ O ORTOGRAFII MATOŁKU, PRĘDZEJ TO CIĘ ZABIJE HEHE.
 
Buga, 09.10.2014 19.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
OCHANI BOJĘ SIĘ !! BARDZO TAK BARDZO ŻE JEST TO MOJĄ OBSESJĄ !!! BOJE SIĘ ŻE PRZYJDZIE TEN DZIEŃ JAK CICHY ZABUJCA !! BOŻE DOPOMUŻ MI PROSZE !! BOJĘ SIĘ NOWOTWORU TAK BARDZO ŻE MAM LĘK PRZED NASTANIEM CHWILI NASTĘPNEJ TO JEST W MOIM UMYSLE TEN LĘK Lauro, weż do ręki słownik ortograficzny i spróbuj się z nim zaprzyjaźnić. Może złagodzi to Twój lęk. I następnym razem wyłącz klawisz caps. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-trzustki-objawy-i-leczenie_36693.html
 
satori, 09.10.2014 17.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy umrzemy!!! BEZ WYJĄTKÓW. Nie wiemy, a może po drugiej stronie tęczy jest fajnie!?
 
jax33, 08.10.2014 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama Tez umarła na raka woreczka zólciowego od wykrycia minelo 1,5 roku i juz jej z nami nei bylo.Po pierwszej chemi lekka poprawa potem bylo juz tylko gozej druga chemia juz byla nie potrzebna bo tylko wycienczylo jej organizm.To tez jest nowotwor nieuleczalny i trudny do wykrycia. jesli macie podejzenei o kamienie w woreczku odrazu idzice na operacje bo moja mama zwlekala z operacja i zrobil sie nowotwor. Lecznie to tez jakis koszmar byl oczekiwanei na terminy rezonansu i tomografii tygodniami czekalismy w gdansku.Potem po badaniu i zanim wynik opisano popparu tyg to sie okazalo ze jest nieoperacyjny.Potem zostalo juz tyko leczenie paliatywne.
 
następne »
strona 1 z 8
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

35357

Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi (inaczej choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z...

więcej

18642

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy jest niebezpieczny głównie dlatego, że stan przedrakowy nie daje żadnych objawów....

więcej

23329

BIAŁACZKA - jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją...

więcej

14731

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

data

Listopad 21, 2014

Słuchaj, przede wszystkim potrzebujesz fachowej porady i dietetyka, który ułoży dietę specjalnie dla Ciebie, nie ma w internecie diety cud, która uleczy każdego, jesteśmy różni i to co działa na jednego nie koniecznie podziała na drugą osobę. Znalazłam ostatnio fajną firmę, za 60 zł masz...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

Jesli jesz tylko 600 kalorii dziennie to tylko pogarszasz swój stan bo organizm magazynuje tę żywność. Robisz sobie krzywdę! Moim zdaniem, jak chcesz zdrowo schudnąć i się przy okazjji nie wykończyć to idź do dietetyka, który rozpisze Ci dietę po Twoje potrzeby.

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.