RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
142 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.

Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA.  Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.

Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się  tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.

Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Pierwsze objawy raka trzustki

Ważne

Ważne

Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.

Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.

Ocena: 3.8
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.01.2018

Komentarze (1 - 10 z 142)
elea, 06.06.2018 01.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uda Ci się z tego wyjść. Cuda się zdarzają. Trzymam kciuki
 
Ula, 09.04.2018 08.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest mi przykro i tak naprawdę nie wiem co powiedzieć.Mam łzy w oczach bo jesteś taki młody... Życzę Ci dużo ciepła i miłości od osób dalszych i bliskich
 
P., 26.03.2018 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Migacza. Nie jestem lekarzem ale z Twojego opisu wynika , ze masz chyba III stadium. Idz na operacje i walcz. Pamietaj, ze mlodszy organizm zawsze lepiej rokuje. Walcz chlopie..
 
migacz, 17.03.2018 01.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja diagnoza : guz w glowie trzustki, naciekający , widoczne ślady rozpadu. .. Nic mi się nie działo, NIC nie bolało . Może ostatnio, czasem i wcale nie mocno dolna część pleców. I tyle. Zacząłem chudnac - ucieszyła mnie to nawet. A tu na usg niespodzianka. .. zaraz potem tomograf i wyrok. Mam 29 lat. Zostaje resekcja, której mogę nie przeżyć, naświetlania. .Ale szanse niewielkie. Najprawdopodobniej to były moje ostatnie urodziny. Dlatego proszę Was, błagam - róbcie co jakiś czas badania. Rak trzustki to podstepna i cicha bestia. Nie idźcie w moje slady! I.. Doceniajcie swoje życie i zdrowie. Niech nikt z Was nigdy nie usłyszy tego co ja.. i nie musi czuć takiego strachu i pustki..
 
Ktos, 06.03.2018 04.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na no knife (noz) to nie sposób leczenia a narzędzie operacyjne znane ze swojej precyzji. To tak z grubsza. Nano knife wymaga od specjalisty dobrej znajomości posługiwania się tymże (jak w każdym takim przypadku).
 
Aga, 21.01.2018 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie moze ktoś miał coś podobnego . Odbijanie nieraz pojawia się ścisk ból po prawej stronie brzucha i pleców pod lopatką bylam na usg wykazalo trzustka prawidlowej wielkości o niejednorodnej echogeniczności bez zmian ogniskowych . Wątrova prawidlowej wielkości o podwyższonej jednorodnej echogenicności bez zmian ogniskowych Naczynia wątrobowe prawidlowe . Pęcherzyk żółciowy echo ujemny Reszta bez zmian .
 
gość, 19.01.2018 22.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama ma raka nerki z przezutami...lekarze nie chca Jej leczyc..zaczelysmy same leczenie ekstraktami konopnymi CBD +CBDA 6% kupionymi na konopiafarmacja pl ...czekamy na efekty...na pewno poprawil sie Jej apetyt...na pewno jest silniejsza i bardziej chetna do zycia...takiej checi Jej bardzo brakowalo...na pewno Ja nic nie boli...czasem jakies delikatne kolki ktore same ustepuja....Wierze w te ekstrakty i mame..
 
Viki, 02.12.2017 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 24 lata, od jakiegoś czasu słabo się czuję. Zastanawiam czy może coś sobie wmawiam, ale dwa lata temu zmarła na tego raka moja ciocia i moje objawy dziwnie pasują. Ostatnio zaczęły się mocne nudności, opuchlizna brzucha, promieniujacy ból brzucha pleców, który maleje przy pochyleniu się do przodu, ale zaczyna mi przeszkadzać w chodzeniu. Zaczęłam mieć nietolerancję laktozy i mimo jej odstawienia mam nawracające dziwnie wyglądające biegunki. Lekarka wyczuła coś przy badaniu w tych okolicach, natomiast uznała, że to powiększony pęcherzyk żółciowy po mononukleozie rok temu. Wysłała mnie na badania, ale są długie terminy. Jestem osłabiona i trochę tracę na wadze, ale nie mam w sumie apetytu. Nawracający półpasiec też przeszłam. Mam coraz częściej bóle głowy i gorączkę. Podwyższony puls >120 min. Strasznie swędzi mnie skóra. Nie wiem, czy sobie czegoś nie wmawiam, boję się, że lekarka uzna mnie za hipochondryczkę.
 
Mrozik , 12.11.2017 06.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam 35 lat od roku z tym żyje i napewno się nie poddam
 
Leczsiesam, 22.10.2017 16.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jezeli jest tak jak piszesz to spora nadzieja na wyleczenie. Czy to jest jakas terapia rozpisana z dawkowaniem? Chciałbym sie dowiedzieć wiecej na ten temat. Sam mam sporo objawów niepokojących a pòki co badania nic nie potwierdzaja. Mam 37 lat i chciałbym pożyć jeszcze.
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

296

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

165

Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty...

więcej

135

RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA] RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA]

Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry....

więcej

130

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.