RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
117 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.

Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA.  Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.

Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się  tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.

Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Ważne

Ważne

Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.

Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rak trzustki: nowe schematy leczenia

Rak trzustki: nowe schematy leczenia

Rak trzustki: czynniki ryzyka rozwoju nowotworu

Rak trzustki: czynniki ryzyka rozwoju nowotworu

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 10.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 117)
Krogulec, 19.04.2016 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amigdalina !!!! - natura chyba nie mogła wymysleć nic lepszego do walki z komórkami nowotworowymi. Jestem przykładem na to ze można bez chemii poradzić sobie z tym cholerstwem. Ale po co o tym mówić szerzej, przecież na tym firmy farmaceutyczne nie zarobią !!
 
alf rak ar akjeszcze zyje, 19.03.2016 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeszcze zyje
 
anka, 07.03.2016 19.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama nie piła, nie paliła i miała raka trzustki, nie ma reguły na to.
 
kris, 24.02.2016 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na pewno nie miałeś Adenocarcinoma pancreas bo już byś nie żył. Jak już to miałeś Glukagonoma albo Insulinoma a z tym można żyć wiele lat oczywiście jeśli nie chodzi się z tym po znachorach jak to robił nierozsądnie Steve Jobs i dlatego nie żyje chłop. A tą Adenocarcinome pancreas miał Patrick Swayze i nasza Ania Przybylska i dziś nie żyją. Masz szczeście, że cię dotknął nie przewodowy ale wywodzący sie z komorek wyspowych trzustki nowotwór
 
ruf, 16.02.2016 00.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kup kury,krowy i oddychaj najlepiej na Antarktydzie. Tak się nie da w dzisiejszych czasach
 
Adrianna, 30.01.2016 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam zapoznać sie z własciwościami lnu i cytryny
 
Jacek, 30.12.2015 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani!!! Mój tata zmarł w BOŻE NARODZENIE!!!Zdiagnozowali raka trzustki z stopniu maxymalnym 3 tygodnie przed.Był okazem zdrowia i wiecie co ,te kurestwo rozwija się bezobjawowo!!!Okazało się , że RAK TRZUSTKI jest bardzo zaawansowany i napiera na sąsiadujące organy.Zaczęło po prostu boleć , cierpiał!!!Prosił o operacje , która okazała się statystyczną "sztuką"!!!.Ostatnie dni to morfina i my z nim!!!Mam 27 lat a mój TATO 63.(PODATNI GENETYCZNIE) BADAJCIE SIĘ!!!!!!!!!!!!To świństwo trzeba jak najwcześniej wykryć!!!
 
Rafał, 19.12.2015 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie mogę się zgodzić z nie którymi komentarzami tupu nie uleczalna choroba tak się mówi gdy mieszkacie w Polsce trudno , ale polska medycyna jest do niczego znam to z autopsji , ponieważ sam miałem raka trzustki i to w zaawansowanym stadium tylko że jest jedna różnica ja nie mieszkam w Polsce tylko w Holandii i tu bez problemu usunęli mi całą trzustkę i do końca życia będę zażywał leki paliatywne z enzymami trawiennymi więc spokojnie da się żyć !!! Pozdrawiam
 
kristoff, 01.12.2015 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy możesz mi podpowiedzieć ile osób wyleczyło sie stosując te rady? Znasz kogoś takiego osobiście?
 
Gosc, 29.11.2015 18.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O tym mowi dr Rath i dr Aleksandra Niedzwiecki (20 letnie badania). A to znaczy, ze jesli oczyscimy organizm z toksyn, metali ciezkich, chemicznych dodatkow do zywnosci nasz uklad odpornosciowy zalatwi komorki rakowe. Oczywiscie trzeba go wspomoc wit C liposomalna (lub wlewy od30 do 50g) lub acerola, oraz wit D3 do 10 000 JM i pozegnac na zawsze przetworzone pozywienie z supermarketow. Jelita to nasz "drugi mozg" oczysc je np. lewatywy z moczu idealnie czyszcza jelita z kamieni kalowych, pasozytow, plesni i innych gnijacych odpadkow ew. HYDROKOLONOTERAPIA. Pij kefir najlepiej jak zrobisz sam z mleka pelnego swiezego z dodatkiem ziaren kefirowych tzw. grzybek tybetanski odbuduje prawidlowa flore bakteryjna. Wlacz zoltka jaj wiejskich ew. eco, zawieraja 8 egzogennych aminokwasow, maslo, rob sam bedzie bez rakotworczej zolci maslowej. Nie nalezy sie bac tlustego miesa byle bylo z naturalnej hodowli, nie tworza sie kamienie w woreczku zolciowym, zeby strawic tluszcz wyrzucana jest zolc z pecherzyka zolciowego jesli stosujemy diete niskotluszczowa tworza sie kamienie, zapalenie a nawet rak. Do tego warzywa. To jest tajemnica zdrowia
 
następne »
strona 1 z 12
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

17794

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

15928

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

15517

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

14194

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Ocenia się, że ciąża bliźniacza występuje w 1:80 porodów. To, że jest Pani z bliźniąt, zwiększa szanse na ciążę bliźniaczą. Nie można jednak określić prawdopodobieństwa jej rozwoju, ponieważ również...

Proszę rozważyć rozpoznanie OBRZĘK NACZYNIO-RUCHOWY QUINCKEGO, zwłaszcza jeżeli przyjmuje Pani leki na nadciśnienie. Tym sprawami zajmuje się alergolog. Łączę wyrazy szacunku, Prof. A. Krzeski

Powodów nadpotliwości może być przynajmniej kilka i to od nich zależy leczenie. Jeśli sytuacje stresujące sprawiają, że się Pani poci, radziłbym znaleźć odpowiednie techniki relaksacyjne, które...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.