RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
123 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.

Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA.  Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.

Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się  tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.

Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Ważne

Ważne

Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.

Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Rak trzustki: nowe schematy leczenia

Rak trzustki: nowe schematy leczenia

Rak trzustki - genetyczne predyspozycje do zachorowania

Rak trzustki - genetyczne predyspozycje do zachorowania

Rak trzustki: czynniki ryzyka rozwoju nowotworu

Rak trzustki: czynniki ryzyka rozwoju nowotworu

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 123)
Paweł, 14.11.2016 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Natura nie wymyśliła żadnego leku na raka... bo to najgorsze wynaturzenie. Koncerny nie zarobią ale ty pewnie już tak, będziesz karmił ludzi fałszywą nadzieją i liczył pieniążki. Nie ma i nigdy nie będzie uniwersalnego leku na nowotwory, bo to zespół chorób a "rak" to pewna ich grupa, tylko że skąd możesz to wiedzieć, przecież tytylko kosisz kasę na "metodach naturalnych"
 
Violetta , 16.08.2016 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój Mąż miał 33 lata i po około dwóch latach walki z tą okrutną chorobą zmarł. Podobno dobre wyniki daje leczenie przy użyciu Nano noża ....Mój Mąż zmarł ponad dwa lata temu i cicho było o tej metodzie ,wiedzieliśmy tylko o cyber nozu ale to niewiele pomogło
 
sjaoais, 14.08.2016 18.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj kolega zmarl w wieku 22 lat na raka trzustki.. wiec to chyba nie ma znaczenia za bardzo :/
 
huy, 03.08.2016 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój tata ma raka trzustki a ma 48 lat. Nigdy nie palił i nie pił. I co jakoś ma raka trzustki
 
Damian, 07.06.2016 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy znacie kogoś kto zachorował na raka trzustki w młodym wieku (30 lat) i wyszedł z tego ? Jest to głównie choroba ludzi starszych. A co z młodymi ? Rokowania są lepsze ?
 
Seba, 10.05.2016 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To co brałeś ,B17 .z tego co czytałem to najlepiej w płynie amigdalina
 
Krogulec, 19.04.2016 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amigdalina !!!! - natura chyba nie mogła wymysleć nic lepszego do walki z komórkami nowotworowymi. Jestem przykładem na to ze można bez chemii poradzić sobie z tym cholerstwem. Ale po co o tym mówić szerzej, przecież na tym firmy farmaceutyczne nie zarobią !!
 
alf rak ar akjeszcze zyje, 19.03.2016 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeszcze zyje
 
anka, 07.03.2016 19.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama nie piła, nie paliła i miała raka trzustki, nie ma reguły na to.
 
kris, 24.02.2016 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na pewno nie miałeś Adenocarcinoma pancreas bo już byś nie żył. Jak już to miałeś Glukagonoma albo Insulinoma a z tym można żyć wiele lat oczywiście jeśli nie chodzi się z tym po znachorach jak to robił nierozsądnie Steve Jobs i dlatego nie żyje chłop. A tą Adenocarcinome pancreas miał Patrick Swayze i nasza Ania Przybylska i dziś nie żyją. Masz szczeście, że cię dotknął nie przewodowy ale wywodzący sie z komorek wyspowych trzustki nowotwór
 
następne »
strona 1 z 13
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

29

Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty...

więcej

22

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

20

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często...

więcej

18

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Gęsty płyn owodniowy może być w przypadku, gdy płód odda smółkę lub gdy w płynie jest krew albo zakażenie. Nie bardzo wiem, jak na prawdę wyglądał płyn owodniowy, ale jeśli budził jakikolwiek...

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w przypadku twardziny. Istnieje ryzyko powstania aktywnych zmian skórnych po mikrourazach oraz w przebiegu tej choroby może dochodzić do nieprawidłowego gojenia...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.