Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Konsultant:dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
50 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Halinek60, 16.09.2014 16:41
Niech sie nie poddaje- nie pozwolcie jej na to.Ja tocze walke z rakiem pluc+przerzuty do watroby. Lekarz dawal mi pol roku- zyje nadal i mam sile do dalszej walki,bo widze efekty.Zaczelam zazywac Laminine i guzy sie bardzo ladnie zmniejszaja.System immunologiczny byl w rozsypce a teraz parametry ladnie ida w gore (mimo przyjmowania chemii- 18.09 wezme 18-ta).Hemoglobina z <5 podniosla sie juz do 10,2,stabilizuja sie tez biale cialka krwi.Laminine dala mi nadzieje a biore dopiero 2 miesiace. Pozdrawiam.Halina
Nie zarejestrowany, 16.09.2014 5:24
w przypadku nieoperacyjnego raka trzustki (a także postaty i wątroby) jest coś takiego jak NANO KNIFE - wypalają raczysko elektrodami - http://www.certus.med.pl/pl/baza_wiedzy/nanoknife_-_leczenie_nieoperacyjnych_nowotworow.html widze, że coraz więcej o tym piszą, przydałyby się jeszcze opinie samych pacjentów, ale wierze, że to jest tak, że jest ok więc jest cicho, bo gdyby nie było ok to za taką pieniądze na pewno ktoś by się odezwał. 3mam kciuki, mam nadzieję, że mam racje i pomogą nie raz w certusie lub innym szpitalu jak już będą mieli.
 

Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA.  Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.

Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się  tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.

Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Ważne

Ważne

Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.

Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 50)
Asia, 25.09.2014 07.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo Ci współczuję :( proszę powiedz jakie objawy miał Twoj mąż ? my wcoraj byliśmy u lekarza mężą boli ciągle brzuch , pieczenie w klatce pieriowej lekarz powiedział że to coś zz trzustką ... ma zrobić badania i usg .. ale bardzo się boje
 
Betina, 06.09.2014 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mąż zmarł na raka trzustki po trzech miesiącach od diagnozy,miał 39lat.......kochani,nie życzcie nikomu,nawet najbardziej nielubianej osobie tej choroby.Jest straszna.....i ta bezsilność i rozpacz gdy nie można pomóc ukochanej osobie,ulżyć w tym strasznym bólu na który nie działa nawet morfina.Pierwsze objawy to był ból pleców promieniujący na boki brzucha,a leczono go na kręgosłup.Pół roku tak straciliśmy.Jego mama chorowała na trzustkę i miała cukrzycę,podejrzewam ,że jakieś obciążenie genetyczne jest w naszej rodzinie.Starszy syn ma 22lata i wirusowe zapalenie wątroby typu c,wie że może też zachorować,uczulam go na to by bardzo zwracał uwagę na zdrowie pod tym kątem,jeżeli ktoś miał przypadki chorób trzustki w rodzinie,nie tylko najbliższej powinien wiedzieć ,że jest w grupie ryzyka,czasem uda się wyprzedzić chorobę,jeśli wcześnie zauważymy objawy
 
Kinga, 26.08.2014 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mojej mamy tez dzis to wykryto jednak czekamy na dalsze diagnozy, przeklinam dzien dzisiejszy i to bardzooo mama ma 59 lat .... a boli ja bardzo...
 
Julia, 17.08.2014 20.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie dzisiaj się dowiedziałam że wczoraj wieczorem moja koleżanka Ania niestety przegrała walkę z rakiem trzustki. Rozpoznanie było zaledwie 3 tyg. temu bo trafiła do szpitala. Młody organizm (40 l.) był już na tyle wyczerpany że już nie dał rady ani się bronić ani tym bardziej przyjąć żadnej chemioterapii. Piorunujące działanie a jeszcze niedawno nic nie wskazywało że może się coś takiego wydarzyć. W czerwcu obchodziła 40 urodziny. Szok i to dosłownie :(
 
syl, 05.06.2014 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mojej mamy też zdiagnozowano raka trzustki 06-03-2014 a 31-03-2014 umarła. nie wykryto go wczesniej pomimo iż w grudniu 2013 była też w szpitalu. to straszna choroba nikomu jej nie życzę, ponieważ to co robi z człowieka jest nie do opisania.
 
karol, 21.05.2014 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mojego dziadka wykryto raka trzustki. Ma cukrzycę i chore serce. Co zrobić żeby nie cierpiał i był z nami jeszcze bardzo długo?
 
Agnieszka, 16.02.2014 21.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mojej mamy wykryto raka trzustki 17.12.2013 a 08.01.2014 ją pochowaliśmy miała 59lat.Była wesołą i życzliwą kobietą
 
Joanna, 12.01.2014 21.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgadzam sie z toba Ja dowiedzialam sie o tym kwasie we francuskiej poradni leczenia bielactwa AFPV w Warszawie Moja kuzynka leczyla sie tam na bielactwo . Ale poniewaz tam robia b dokladny wywiad z pacjentem padlo tez ze babcia zmarla na raka trzustki I stad tez jej zalecono oprocz badania pidstawowego na bielactwo ten kwas A poniewaz ja jestem wnuczka babci u nas wszyscy teraz ten kwas biora Ja podpiwiedzialam mojej kolezance z pracy ktora ma ostude zeby udala sie tam do tej doktor O nazwisku Bourion . Poszla Jest wyleczona z ostudy ale nade wszystko dowiedziala sie ze ma celikie i APCa Dzos mi mowi ze dzieki mnie jest wyleczona z zagrozenia rakiem zoladka a jej ojciec zmarl na raka zoladka Bardzo dobry adres , jedna wada - dlugie terminy Tam pracuje dr Bourion i profesor Majewski A ten profesor zajmuje sie tez szczepieniem przeciw rakowi szyjki macicy Skorzystala u nas cala rodzina z jego wiedzy 2 dziewczynki u nas zaszczepilismy
 
Damian, 20.12.2013 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam Pytanie gdzie miałaś wycinany guz i czy były nacieki na inne narządy ?
 
katarzyna, 07.12.2013 01.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wspaniale :) Proszę powiedzieć gdzie zrobiono pani operację? Moja teściowa ma raka trzustki i szukamy pomocy.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka Rak skóry: od pieprzyka do czerniaka

Najpierw był pieprzyk o nieregularnym kształcie, potem zniknął, pozostała po nim biała plamka. Po...

więcej

11646

Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodna zmiana nowotworowa i najczęstsza postać guza przysadki...

więcej

13088

BIAŁACZKA - jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją...

więcej

8696

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

25207

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Październik 02, 2014

Bardzo do stosowania slimcea pomogła mi dieta atkinsa i ćiwczenia, naprawde warto to dorzucić do brania suplementu, a same tabletki pzyśpieszyły mi odchudzanie i to kilka krotnie bo w zaledwie 3 miesiące schudłam 11 kilogramów

data

Październik 02, 2014

Próbowałam zielonej kawy ale efekty żadne, pic na wodę. Jeśli chodzi o normalną kawę to z jeden strony w moim przypadku pobudzała ona moją przemianę materii jak miałąm kłopoty z wypróżnianiem ale było to na tyle gwałtowne że zaprzestałam, poza tym żołądek siada więc uważam że jest to...

data

Październik 01, 2014

Ludzie, zastanówcie się, co piszecie! 20 kg w 2 miesiące to może schudnąć osoba, która waży 150 kg! Przeważnie jeśli nie macie aż takiej nadwagi, to żeby schudnąć zdrowo (!!!) i skutecznie, potrzebujecie kilku miesięcy. Utrata 1 kg tygodniowo może nie jest super efektowna od razu, ale...

data

Październik 02, 2014

Dla mnie ten środek jest nieskuteczny. Po miesiącu stosowania nie widzę żadnych zmian w wadze. To pic na wodę. Jedyny widoczny efekt, to nie muszę obawiać się zatwardzeń, bowiem ułatwia wypróżnianie. Ale on miał rozbijać tłuszcz, a nie przeczyszczać kiszki !Herbatki na takie rzeczy są...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.