RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Konsultant: dr n. med. Grzegorz Luboiński, onkolog
131 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają, na skuteczne leczenie jest za późno. Ostatnio - za sprawą śmierci aktora Patricka Swayze i Steva Jobsa, twórcy Apple oraz choroby aktorki Anny Przybylskiej – mówi się o nowotworze trzustki coraz więcej.

Niestety, bardzo złe rokowania chorych na ten rodzaj nowotworu nie zachęcają naukowców do prac nad znalezieniem metod zwalczania raka trzustki. Na razie jedyna szansa wyleczenia jest tylko zabieg chirurgiczny, pod warunkiem, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Rak trzustki - przyczyny powstawania

Polskie dane statystyczne potwierdzają, że nowotwór trzustki częściej dotyczy mężczyzn (8 przypadków na 100 tys. mężczyzn) niż kobiet (4–5 przypadków na 100 tys. kobiet). Naukowcy wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia.
Są dowody, że rozwojowi raka trzustki sprzyjają niektóre schorzenia, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Badania potwierdziły także wpływ palenia tytoniu na występowanie raka trzustki. Niszczycielskie działanie mają tu nitrozaminy zawarte w dymie tytoniowym.
Ryzyko raka wzrasta wraz z ilością wypalanych papierosów, a maleje po zerwaniu z nałogiem. W rozwoju tego nowotworu niemałą rolę odgrywa również alkohol etylowy, zwłaszcza w połączeniu z dymem papierosowym. Nie ma zgodnej opinii na temat kawy. Naukowcy uznali, że częste picie kawy ma niewielki wpływ na rozwój raka trzustki. Zgodność poglądów dotyczy diety. Nadmierne spożywanie mięsa, węglowodanów, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, zdecydowanie sprzyja zachorowaniu.
Dieta, która może chronić przed rakiem, powinna być bogata w błonnik, witaminę C oraz inne antyoksydanty, jak również wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach i naturalnych olejach roślinnych.
Coraz więcej uwagi w badaniach nad rakiem trzustki poświęca się wpływowi środowiska i zanieczyszczeń chemicznych. Wieloletnie obserwacje pozwoliły stwierdzić ścisły związek zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną, DDT.

Zmutowane geny raka trzustki

Dobrze udokumentowana i potwierdzona jest teoria o genetycznym pochodzeniu nowotworu. Rak trzustki jest uznawany za chorobę nabytą, spowodowaną mutacją genową. Wyodrębniono cztery geny, które uczestniczą w procesie rozwoju nowotworu. Mutacje w obrębie tych genów wywołują niekorzystne dla organizmu zjawiska. Upraszczając problem, można powiedzieć, że wadliwe geny sprzyjają niekontrolowanemu mnożeniu się komórek i przede wszystkim tracą swoje funkcje naprawcze uszkodzonych fragmentów DNA.  Stwierdzenie obecności zmutowanych genów pozwala także określić sposoby postępowania, diagnostyki i szanse chorych.

Rak trzustki: objawy

Rak trzustki długo nie daje żadnych dolegliwości. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o pojawieniu się  tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego. Do innych należą: nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu.
W ponad 20 proc. przypadków w chwili rozpoznania raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także sąsiednie narządy. Objawy choroby zależą także od typu nowotworu.

Rak trzustki: diagnoza

Niestety, wciąż nie ma testów czy badań laboratoryjnych, które przyśpieszałyby rozpoznanie choroby. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić, to chociaż raz w roku iść na ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pozwalają nie tylko stwierdzić obecność samego nowotworu, ale także poznać stopień jego zaawansowania oraz stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane. Wykonuje się też oznaczenia markerów nowotworowych ułatwiające określenie typu nowotworu.

Ważne

Ważne

Profilaktyka raka trzustki

Elementem profilaktyki raka trzustki jest rzucenie palenia tytoniu i stosowanie przyjaznej dla przewodu pokarmowego diety. Preferowane jest gotowanie zwykłe i na parze, pieczenie w folii, duszenie bez uprzedniego obsmażania. Bezpieczne jest czerstwe pieczywo, chude mleko, chude białe mięsa, ziemniaki, marchewka, pomidory bez skórki, owoce bez skórek. Niewskazane są zaś tłuszcze zwierzęce, czekolada, rzodkiewki, grzyby, kapusta, fasola, groch i ostre przyprawy.

Leczenie raka trzustki

80 proc. chorych trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu. W tym celu wykonuje się zabiegi polegające na zniszczeniu nerwów splotu trzewnego, co znosi ból. Jeżeli nie można zniszczyć chirurgicznie nerwów splotu trzewnego, jak najwcześniej rozpoczyna się podawanie pochodnych morfiny, bowiem dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. Możliwe jest też przeprowadzenie zabiegów odbarczających drogi żółciowe i przewód pokarmowy. Polegają one na połączeniu dróg żółciowych (przewodu żółciowego lub pęcherzyka żółciowego) z jelitem.
Chory powinien otrzymywać niewielkie, częste posiłki wysokobiałkowe i wysokokaloryczne, ale ubogotłuszczowe. Konieczne jest też przyjmowanie enzymów trzustkowych i nawadnianie, a niekiedy również dożywianie pozajelitowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 17.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 131)
Kumpel, 20.08.2017 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój kolega miał 33 lata niedawno wykryli u Niego to gówno. Lekarze dawali mu 2 miesiące zmarł po 3 tygodniach. Do zobaczenia kiedyś Kamilu... ✝️
 
Boli coś w brzuchu i biegunka, 13.08.2017 01.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Źyję , to nie rak. Mimo biegunek od lutego. W sierpniu odwaźylem sie i poszłem do rodzinnego lekarza: od razu skierowanie na usg brzucha, przeswietlenie płuc, i morfologia krwi i moczu. Usg - wątroba nie przetłuszczona, trzustka lekko przetłuszczona, płuca czyste, morfologia krwi wykazała CHORĄ TARCZYCE, NADCZYNNOŚĆ. Przez to nietolerancja laktozy mleka krowiego i biegunki i ból brzucha, a wypijałem litr mleka dziennie. Usg tarczycy prywatnie - guzek w tarczycy o wymiarach 10 mm na 8 mm. Najwyzej go wytne. To nie rak trzustki. Z chorą tarczycą sie normalnie zyje. Kuouje mleko w "Biedronce" bez laktozy i nie mam rozwolnień i brzuch nie boli. Źyje . Badajcie sie, ja przez ponad pól roku niepotrzebnie osiwiałem ze strachu.
 
Katrin, 12.08.2017 03.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy byles u lekarza w koncu? Zrobiles juz jakies badanie? W zwiazku z tymi bolami. Ja mam bole calego lewego boku.z przodu i w plecach.od kilku miesiecy z przerwami.obstawiam trzustke wlasnie.tym bardziej ze bol jest tez w plecach za zoladkiem.jakby bolal kregoslup. U mnie dochodzi jeszcze bol calego brzucha.najbardziej zoladka.mialam juz badania.ale nic niewykazaly. A sprawa sie pogarsza.czuje sie zle.slabo. Jade na wizyte do dr Rawa Tomasz. Moze on cos pomoze.bo moje bole pitrafia trwac tygodniami.potem przerwa i znowu. Ale teraz b.sie boje o te trzustke.
 
..., 25.06.2017 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jedzenie kiełków brokułu zapobiega rakowi trzustki. Kiełki zawierają duże stężenie kwasu foliowego. Są troszke pikantne w smaku, można je dodać do sałatek, kanapek, zielonych koklajli.
 
Marek, 20.06.2017 17.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do Boli coś w brzuchu i biegunka To nie musi być od razu RAK -to może być np: zespół jelita drażliwego, albo coś innego
 
Boli coś w brzuchu i biegunka, 13.06.2017 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od lutego mnie boli coś w brzuchu i biegunki mam ale nigdzie nie ide do lekarzA, bo mi znajdą coś i za 2 tygodnie umre. Dziękuje.
 
Jose, 05.06.2017 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rak trzustki nie zawsze musi być wyrokiem. Są terapie które z sukcesem leczą tę postać raka. Historia PAULA MAREZA – nowotwór trzustki w IV stadium zaawansowania z przerzutami do wątroby - udowadnia że może być inaczej. Dr Burt Berkson ma imponujące rezultaty w walce z tą postacią raka wykorzystując dożylny kwas alfa-liponowy oraz Naltrekson w niskiej dawce (LDN). Więcej na http://wigoris.pl/historia-paula-mareza-nowotwor-trzustki-w-iv-stadium-zaawansowania-z-przerzutami-do-watroby/
 
ehhh, 22.05.2017 06.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Teściowi 3 razy robili usg i nic nie znaleźli. Tomograf pokazał. Rak trzustki 3.5cm i przerzuty.
 
Paweł, 14.11.2016 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Natura nie wymyśliła żadnego leku na raka... bo to najgorsze wynaturzenie. Koncerny nie zarobią ale ty pewnie już tak, będziesz karmił ludzi fałszywą nadzieją i liczył pieniążki. Nie ma i nigdy nie będzie uniwersalnego leku na nowotwory, bo to zespół chorób a "rak" to pewna ich grupa, tylko że skąd możesz to wiedzieć, przecież tytylko kosisz kasę na "metodach naturalnych"
 
Violetta , 16.08.2016 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój Mąż miał 33 lata i po około dwóch latach walki z tą okrutną chorobą zmarł. Podobno dobre wyniki daje leczenie przy użyciu Nano noża ....Mój Mąż zmarł ponad dwa lata temu i cicho było o tej metodzie ,wiedzieliśmy tylko o cyber nozu ale to niewiele pomogło
 
następne »
strona 1 z 14
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

147

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

133

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

116

Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka! Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka!

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) w niektórych krajach jest traktowana jako...

więcej

113

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.