Antygen nowotworowy CA 19-9 – norma i wyniki badań

Antygen nowotworowy CA 19-9 to marker nowotworowy, czyli związek, który znajduje się we krwi chorych na raka. Obecność antygenu nowotworowego CA 19-9 może wskazywać na rozwój raka trzustki i dróg żółciowych, a także innych nowotworów układu pokarmowego. Sprawdź, przy podejrzeniu jakich jeszcze nowotworów wykonuje się oznaczenie stężenia antygenu CA 19-9, jakie są normy dla tego badania i jak interpretować jego wyniki.

Antygen nowotworowy CA 19-9 to marker nowotworowy, czyli - mówiąc potocznie - wykrywacz raka. Normalnie markery nowotworowe nie występują w organizmie zdrowego człowieka, jednak antygen CA 19-9  jest wytwarzany nie tylko przez komórki nowotworowe, lecz także przez komórki przewodu pokarmowego i wątroby w życiu płodowym, a także dojrzałe komórki trzustki, dróg żółciowych, gruczołów ślinowych i oskrzeli. Ponadto znajduje się w śluzie szyjki macicy i płynie nasiennym. W związku z tym jego obecność wykrywa się także u ludzi zdrowych. Jednak wówczas jego poziom we krwi jest niewielki. Dopiero nieprawidłowo podwyższone stężenie antygenu CA 19-9 może sugerować, że rozwija się nowotwór.

Antygen nowotworowy CA 19-9 – wskazania do badania

Poziom antygenu nowotworowego CA 19-9 mierzy się przede wszystkim w przypadku podejrzenia raka trzustki i dróg żółciowych. Inne choroby nowotworowe, przy podejrzeniu których oznacza się CA 19-9, to rak wątroby, rak jelita grubego, rak pęcherzyka żółciowego i rak żołądka.

Dzięki badaniu można wykryć także stany zapalne układu pokarmowego, wątroby i trzustki, np. zapalenie trzustki.

Oznaczenie stężenia antygenu CA 19-9 wykonuje się także w celu monitorowaniu leczenia chorych na raka trzustki, raka dróg żółciowych i raka żołądka, a także po zakończeniu leczenia, by na czas wykryć ewentualny nawrót choroby lub przerzuty nowotworu.

Antygen nowotworowy CA 19-9 – na czym polega badanie?

W celu oznaczenia stężenia antygenu CA 19-9  pobiera się krew z żyły łokciowej.

Ważne

Antygen nowotworowy CA 19-9 – normy

U zdrowych ludzi antygen CA 19-9 występuje w niewielkich ilościach nie przekraczających 37 U/ml. Bardzo mały procent ludzi wcale nie wytwarza tego antygenu.

Antygen nowotworowy CA 19-9 – wyniki

Wynik 1000 U/ml a nawet kilkadziesiąt tysięcy U/ml zwykle świadczy o nowotworze – najczęściej o raku trzustki, choć może wskazywać także na raka pęcherzyka żółciowego, raka jelita grubego i inne ww. nowotwory.

Czułość diagnostyczna CA 19-9 dla raków ogona trzustki wynosi około 60 proc., a dla raków głowy trzustki około 80 proc. (oznacza to, że 80 na 100 proc. chorych zostaje zdiagnozowana dzięki temu badaniu).

Ważne

Podwyższony poziom antygenu CA 19-9 nie wskazuje jednoznacznie na nowotwór. Na ich podstawie można jedynie postawić wstępną diagnozę, którą trzeba potwierdzić innymi badaniami, np. USG czy badaniem histopatologicznym.

Nie każdy rak trzustki wydziela antygen CA 19-9. Może się zdarzyć, że, mimo toczącego się procesu nowotworowego, poziom CA 19-9 jest prawidłowy.

Do podwyższenia stężenia antygenu nowotworowego CA 19-9 nie dochodzi u chorych na raka trzustki i inne nowotwory, jeśli te są w początkowym stadium rozwoju. Alarmujący poziom CA 19-9 pojawia się dopiero wtedy, gdy nowotwór jest zaawansowany.

Podwyższony, ale już nie tak bardzo, bo w granicach 100 U/ml (rzadko przekracza 500 U/ml), poziom antygenu CA 19-9 sugeruje stany zapalne przewodu pokarmowego, np. zapalenie wątroby czy zapalenie trzustki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ROMA
|

Witam własnie odebrałam wynik CA 19-9 WYNOSI 8,26 IU/ml CZY TO WYNIK W NORMIE?

prześmiewca.
|

Pani mówi że jest po laparoskopii, co należy czytać cholecystektomii laparoskopowej. Co należy czytać że pani NIE MA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO, który tak na marginesie został przebadany histopatologicznie co jest STANDARDEM nawet w Polsce. USG j brzusznej jest badaniem które nie wnosi NIC przy diagnostyce nowotworowej dróg żółciowych.

Ewewlina
|

ja właśnie ca19.9 mialam podwyższone przy kamicy pecherzyka żółciowego. Po laparoskopii wynik jest ok

pola333
|

A czy badała Pani sobie woreczek żółciowy? Proponuję zrobić usg jamy brzusznej. Pozdrawiam.

wera
|

Podwyższony, ale już nie tak bardzo, bo w granicach 100 U/ml (rzadko przekracza 500 U/ml), poziom antygenu CA 19-9 sugeruje stany zapalne przewodu pokarmowego, np. zapalenie wątroby czy zapalenie trzustki.

http://www.poradnikzdrowie....

Wyleczony
|

Czy ktoś podejrzewał zapalenie wyrostka robaczkowego? Miałem bóle , wymiotowałem prawie nic nie jadłem. Jedną z chorób jaką mi zdiagnozowano była żółtaczka. Dieta, leki i ciągle to samo przez 2 tygodnie. Dopiero prywatna wizyta u chirurga i diagnoza - wyrostek robaczkowy. Po usunięciu okazało się, że był to już ostatni gwizdek. A działo się to 40 lat temu. Skądinąd wiem, że dalej lekarze mają problemy z diagnozowaniem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Bożena
|

Dzień dobry proszę o pomoc w zdiagnozowaniu mojej choroby, gdyż jestem już u kresu sił i psychicznie nie daję rady. A diagnozy lekarza pierwszego kontaktu i ze szpitala różnią się leki nie pomagają.

Moje dolegliwości: Od ponad tygodnia mam bóle z prawej strony brzucha kujące nie mocne i wzdęcie u góry żołądek aż pod piersiami, podkrążone oczy i moim zdaniem lekko żółte.
W szpitalu ( nie leżałam tylko byłam zbólem)-stwierdzono że to trzustka podrażniona i tylko dietę trzustkową kazano mi stosować dostałam dwa zastrzyki dożylnie i do domu wyniki usg nic nie wykazał. W przychodni u lekarza 1 kontaktu, lekarz stwierdził że to żołądek i nerki więc dostałam Nolicin i Emanera ten drugi lek odstawiłam ponieważ dostałam drgawek i zimny pot.
Wyniki krwi w normie zrobiłam markier CA19-9 , wynik jest 3U/ml czy może określać stan zapalny wątroby czy trzustki albo raka,proszę o pomoc w diagnozie co może mi być i czy mam brać lek Nolicine(wynik moczu był bakterie i podwyższone leukocyty) . Jeżelibedzie trzeba prześlę wyniki.
Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedz.
Bożena