Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) - badanie dróg żółciowych i trzustki

Badanie ECPW jest połączeniem metody endoskopowej i radiologicznej. Największe znaczenie endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ma w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz kamicy przewodu żółciowego.

Badanie ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) obrazuje zewnątrz- i wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe oraz przewód trzustkowy. Jest dokładniejsze od USG, które może dawać prawidłowy obraz, mimo istnienia procesu chorobowego. Badanie ECPW największe korzyści daje jednak w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz leczeniu kamicy przewodu żółciowego wspólnego - pozwala metodą endoskopową naciąć zwieracz ujścia dróg żółciowych, czy usunąć kamienie.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna: wskazania

Wskazaniami do wykonania badania ECPW są:

  • żółtaczka o nieustalonej przyczynie
  • bóle nadbrzusza o nieustalonej przyczynie, szczególnie u pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego lub operacji na drogach żółciowych
  • podejrzenie kamicy lub raka przewodów żółciowych
  • potrzeba optymalnej weryfikacji stanu anatomicznego dróg żółciowych (np. przed planowaną operacją)
  • podejrzenie przewlekłej choroby trzustki (nowotworu lub przewlekłego stanu zapalnego)

Co należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie?

Jeśli jesteś w ciąży albo w drugiej połowie cyklu miesiączkowego i wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia, nie możesz poddać się temu badaniu.

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna: przebieg

Badanie ECPW wykonuje się w szpitalu. Przed badaniem nie możesz jeść i pić co najmniej przez 6 godzin. Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. W czasie badania nie należy mówić Lekarz zakłada ci cewnik umożliwiający dożylne podanie leku znieczulającego - u dzieci może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego. W pierwszym etapie przez usta lekarz wprowadza ci fiberoskop (duodenoskop) do dwunastnicy. Następnie, po znalezieniu ujścia dróg żółciowych i trzustkowych, za pomocą cienkiego cewnika podaje środek cieniujący (kontrast). Na monitorze rentgenowskim obserwuje powstający obraz "odlewu" struktur anatomicznych i wykonuje radiologiczną dokumentację zdjęciową. Po badaniu zaleca się pozostanie w łóżku przez kilka godzin.

Badanie ECPW: powikłania

Rzadkim powikłaniem po badaniu może być ostre zapalenie trzustki, zapalenie dróg żółciowych (zwykle wtedy, gdy jest utrudniony wypływ kontrastu), zakażenie pseudotorbieli trzustki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Onaano
|

Badanie miałam wczoraj, tj.06.12
Z badania nie pamiętam praktycznie nic, dostałam dożylnie coś, co spowodowało, że zasnęłam. Oprócz tego,że dziś lekko boli mnie gardło , to nie mam żadnych dolegliwości. Okazało się, że podczas badania lekarz wyciął mi 3 kamienie z dróg żółciowych. Kamienie powodowały zapalenie trzustki i ból nie do opisania.
Stresowałam się koszmarnie- Ty pewnie też, skoro to czytasz.
Z czystym sercem mówię- nie ma się czego bać. Zero bólu, zero wspomnień, dziś wychodzę do domu.
Badanie polecam każdemu, kto ma problemy w brzuszku, brzuszek boli, a ktoś nie ma pojęcia co to jest. Takie badanie jest o wiele bardziej dokładne, niż USG( USG nie wykazało mi kamieni).
Serdecznie pozdrawiam i duuuuzo zdrowia życzę!
K.