Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Konsultant: lek. med. Lidia Jureczko, Centrum Onkologii
172 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie chorował na nowotwór. Tymczasem wystarczy zrobić proste badanie krwi wykrywające poziom markerów nowotworowych, aby spać spokojniej.

Markery nowotworowe, nazywane także wskaźnikami nowotworowymi, to substancje chemiczne o zróżnicowanej budowie wytwarzane w tkankach organizmu. W zdrowych tkankach jest ich bardzo mało. Kiedy jednak pojawia się nowotwór, rusza produkcja tych substancji. Niektóre markery nowotworowe występują w organizmie już w okresie życia płodowego i osiągają dość wysokie stężenia, ale później zanikają. U człowieka dorosłego, w normalnych warunkach, nie występują w ogóle lub w bardzo niskich stężeniach. Przedostają się do krwi i wraz z nią krążą w organizmie. Mogą przyjmować postać antygenów, białek, enzymów lub hormonów. Wzrost stężenia markerów może, lecz nie musi świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym.

Rodzaje markerów nowotworowych

Markery nowotworowe zostały odkryte ponad 40 lat temu. Pierwsze prace naukowe nad ich budową i znaczeniem dowodziły, że każdy rodzaj guza ma charakterystyczną dla siebie substancję markerową. Nieco później stwierdzono jednak, że jeden nowotwór może wydzielać kilka markerów. Co więcej - jeden rodzaj nowotworu może produkować markery charakterystyczne dla innych nowotworów. Np. pojawienie się w organizmie markera oznaczonego symbolem CA 72-4, charakterystycznego dla nowotworów jajnika, może też wskazywać, że pacjent cierpi na raka żołądka, a CA 125 występujący przy raku jajnika może potwierdzać także istnienie nowotworu trzustki. Są jednak niezbite dowody na to, że nie które z markerów niemal w 100 proc. wskazują na określony nowotwór. Np. marker PSA pozwala wykryć raka prostaty i to w bardzo wczesnej fazie rozwoju, kiedy inne badania nie mogą jeszcze nasunąć nawet takiego podejrzenia. Z kolei AFP jest charakterystyczny dla pierwotnego raka wątroby i pozwala go rozpoznać bez cienia wątpliwości. Ponieważ markery nowotworowe nie są substancjami jednorodnymi, z reguły pacjentowi zleca się wykonanie tzw. panelu markerowego (zestawu oznaczeń), który pozwala określić rodzaj toczącego się procesu nowotworowego.

Nowotwór

Markery

Jajnika

CA 125, CA 72-4, TPA, AFP, HCG

Piersi

CA 15-3, CEA, TPA, TK, p53, uPA

Trzustki i dróg żółciowych

CA 19-9, CEA, TPA, CA 125

Okrężnicy i odbytnicy

TPA, CEA, CA 19-9, p53

Żołądka

CEA, CA 72-4, CA 19-

Wątroby

TPA, AFP

Jąder

AFP, HCG, TPA

Prostaty

PSA, fPSA, TPA, PAP

Pęcherza moczowego

TPA

Płuc

TPA, NSE, CEA, TK, p53

Mózgu, czerniak

S 100

Chłoniak, białaczka

TK, beta-2 mikroglobulina

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 20.12.2010 20:14
Ludzie pomóżcie mi, mój tatuś robił badania nowotworowe, niestety zła wiadomość, ale kazano mu powtórzyć badania za dwa tygodnie. Co się okazało, że pierwsze badania są nieaktualne, zaszła pomyłka. Powiedzcie mi czy taka sytuacja mogła mieć zajście, że pomylono się.????? obawiam się, żę tak naprawdę to tatuś nie chce mi powiedzieć prawdy :(. powiedzcie mi coś o tym jak wiecie... pozdrówka.
Nie zarejestrowany, 01.05.2010 8:30
odebrałam wynik Alfa-fetoproteina AFP - 5,62 ng/ml i nie wiem czy jest prawidłowy. może ktoś się orientuje w tym temacie. dziękuje z góry.
 

Markery nowotworowe - wyniki badań

Markery nowotworowe oznacza się z pobranej próbki krwi. To proste badanie można wykonać niemal w każdym laboratorium. Ważna jest jednak nie tylko sama obecność markera we krwi, ale przede wszystkim jego ilość ponad dopuszczalną normę. Jeśli norma jest znacznie przekroczona, nie zawsze oznacza to rozwój choroby nowotworowej. Podwyższony poziom niektórych markerów może być również związany na przykład z bardzo poważnym stanem zapalnym wątroby, trzustki czy nerek. Oznaczanie markerów dość rzadko wykonuje się w celach profilaktycznych, gdyż tylko nieliczne z nich (np. przy raku prostaty) są związane z bardzo wczesnym stadium choroby. Większość markerów w ilości wykrywalnej pojawia się natomiast w chwili, gdy nowotwór już na dobre zagnieździł się w organizmie. Ale wtedy można go również wykryć na podstawie USG, mammografii, cytologii, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej. Markery odgrywają za to bardzo ważną rolę w terapii nowotworów. Po usunięciu guza chory przed każdą wizytą kontrolną u onkologa robi badania poziomu markerów. Jeśli jest on podwyższony, wiadomo, że proces nowotworowy nadal się toczy i mogą się pojawić przerzuty. Natomiast jeżeli utrzymuje się w normie lub spada - rozwój choroby został zatrzymany, a podczas operacji usunięto cały guz. Wyraźne zmniejszenie ilości markerów widoczne jest po 4 - 8 tygodniach od zabiegu. Oznaczenie poziomu markerów pomaga też kontrolować skuteczność stosowanej terapii, między innymi przy czerniaku lub raku jajnika.

Ważne

Ważne

Coraz częściej lekarze zlecają oznaczanie markerów osobom dziedzicznie obciążonym chorobami nowotworowymi. Takimi badaniami obejmuje się całe rodziny. Umożliwia to odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. Pozwala również wykryć i zapobiec zagrożeniu na przykład rakiem jelita grubego, piersi, jajnika. W Polsce jest już kilka ośrodków, które specjalizują się w takich badaniach. Największe osiągnięcia mają kliniki w Szczecinie, Poznaniu i Gliwicach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 22.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 172)
mentalcoach@email.de, 31.07.2016 21.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Generalizując powinno się robić badania proflikatyczne minimum raz na dwa lata. PSA raz na rok. Colonoskopię i gastroskopię raz na trzy lata po 50-ce raz na dwa. Mammografia raz na dwa lata w przypadku wyczuwalnych stwardnień natychmiast. W wypadku zmian skówrnych dermatolog. Inne bardzo ważne badanie to rezonans magnetyczny. W dzisiejszych czasach trzeba bardzo uważać...
 
maryla77, 30.04.2016 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy Pani leczy się przez NFZ czy prywatnie ? Mój mąż leczy raka od 5 lat prywatnie , ma dobrego lekarza , szczegółowe badania i dobre wyniki. Koszty leczenia wbrew pozorom prywatnie są niższe a niżeli kupowane leki w aptece bez recepty. Pozdrawiam Maria.
 
anna, 06.11.2015 06.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Torbiel jajnika nie musi oznaczać guza. Może to być cysta wypełniona płynem. Czasem zmniejsza się sama i może zniknąć, czasem się ją usuwa operacyjnie.
 
anka, 04.11.2015 22.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wczoraj dowiedzialam sie ze mam duzy torbiel na jajniku. co robic
 
etie, 28.10.2015 15.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarze,im nie wolno ufac bo doprowadzą nas na tamten świat. Mój przypadek niech będzie przestroga dka innych. Zaczęło się w 2008r, bóle,bóle bóle.SORy,przychodnie poradnie. Wyniki a jak nie były dobre,usg tez nie ale to nic. Tak nadchodzi 2011r. Zrobiłam cytologie grupa II czyli okey a tu IX krwawienie z dróg i rak szyjki macicy IIB. Przy okazji wirus wątroby typu C. Sor krakowskiego szpital w VIII diagnozuje chorobe nerek. Nikt nie widział guza 77x44x33mm mały raczej nie badanie per rectrum nie wykazało go czy ktos nie umiał zdiqagnozowac. zbnadać
 
kokos, 09.10.2015 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zbyszek, 15.05.2015 10.40 życzę dużo zdrowia, mam nadzieję, że u Ciebie jest jednak wszystko dobrze
 
Zbyszek, 15.05.2015 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze byłem oporny na robienie jakichkolwiek badań. Moja rodzina mi powtarzała, że w tym wieku profilaktyka jest wskazana. Niemal wołami zaciągnęli mnie na badania do Laboratorium na ul. Wąwozowej 17/19. Zrobiliśmy badania krwi. Diagnoza: podwyższone markery.Podejrzenie raka. Skierowano mnie na szczegółowe badania. Chodzę o szpitala do szpitala, czekając na szczegółowe wyniki :-(.
 
Maria, 06.03.2015 17.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem po takiej operacji i leczeniu 1 rok,badanie gin i przez odbyt za każdym razem,kontrolne rtg płuc,badania krwi od morfologii począwszy de-dimery/podniesione przy naszej chorobie,elektrolity,TSH,,marker Ca125,cytologia pochwy,cholesterol,trójglicerydy,cukier,bilirubina,ASPAT,ALAT,mocz,wskaźnik krzepnięcia.Prowadzi mnie lekarz w poradni K.Pozdrawiam
 
Marzena, 04.02.2015 23.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 4 lata po chorobie takiej jak Ty Zagadka. Kontrola w poradni co 3-4 miesiące. Pytałam sie mojej doktor że chciałabym zrobić markery tylko nie wiem jakie, odpowiedziała mi Ze moimi markerami jest rtg i usg. Obowiązkowo do końca życia raz w roku (RTG płuc i USG brzucha).
 
Zagadka, 04.02.2015 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie mijają dwa lata od usunięcia nowotworu złośliwego trzonu macicy i radioterapii. Od tego czasu miałam dwukrotnie robioną tomografię - ponad rok temu. Wszystko było ok i niech tak zostanie, ale choć jestem pod stałą kontrolą, to nikt nie zleca mi żadnych badań. Jedynie moja ginekolog robi usg. Chciałam na własny koszt zrobić markery, ale nie wiem jakie. Myślałam nawet o badaniu PET, by dokładnie przeglądnąć cały organizm. U onkologa byłam dwa tygodnie temu. Pytał jak się czuję, ale mnie nie badał i kazał przyjść za pół roku. Bardzo proszę o odpowiedź, jakie badania powinnam wykonać.
 
następne »
strona 1 z 18
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

234

Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka! Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka!

Amigdalina (witamina B17) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

228

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

209

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

205

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bezwzględnie nie można się opalać w czasie stosowania preparatów z dziurawcem. W zależności od rodzaju preparatu okres wypłukiwania może być różny, z tego powodu sugeruję co najmniej 4-tygodniową...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.