Poradnik ZdrowieLogopeda - pedagog › Lekkie problemy z wymową

Eksperci radzą

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Lekkie problemy z wymową

Od dwóch lat mam problem z wymową. Ten problem jest dość uciążliwy, a mianowicie objawia się tym, że kiedy staram się mówić szybko, literki przestawiają mi się w zdaniu, lub niektóre litery są przeze mnie "zjadane", co powoduje dziwny sens wypowiedzi. Często występuję publicznie w przedstawieniach, itp. dlatego nie mogę pozwolić sobie na powolne mówienie. Lubię dość szybko mówić, ale przede wszystkim zrozumiale. Duży problem mam z wymową słów takich jak (mamy, wywoływać, dodatkowo) nie chodzi o to, iż nie mogę ich całkowicie wymówić, lecz po prostu, kiedy wypowiadam słowa, które mają litery powtarzające się w jednym słowie, to powstaje taki bełkocik, który jest słabo zrozumiałe dla innych. Głupio mi, bo jest to niby takie łatwe, dla wszystkich... Nie wiem, co robić, błagam o pomoc jakąkolwiek, byleby nie do logopedy, w tym celu proszę o poradę, sposób, który mógłby mi pomóc w mojej sytuacji.

Nie rozumiem skąd u Pana takie wzbranianie się przed logopedą? Najlepszymi ćwiczeniami będą ćwiczenia przeprowadzane pod jego okiem. Najprawdopodobniej musiałby pan poćwiczyć skomplikowane struktury ortofoniczne w szybkim tempie. Polecałabym proste ćwiczenia dykcji, które umożliwiłyby panu płynne posługiwanie się wszystkimi słowami. Najlepiej jednak, żeby ćwiczenia te dobrał logopeda, ponieważ żeby to zrobić trzeba pana posłuchać i ocenić co przyniesie najszybszy skutek.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.