Cukrzyca ciążowa: przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Konsultant: dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, specjalista ginekolog położnik, diabetolog położniczy
61 komentarze
Autor: Katarzyna Hubicz, Katarzyna Wójcik

W ciąży badaj regularnie poziom cukru we krwi, bo cukrzyca ciążowa może być groźna dla ciebie i dla dziecka. Jeśli poziom cukru zacznie rosnąć, będziesz wymagała specjalnej opieki. Przy cukrzycy ciążowej trzeba często kontrolować stan dziecka u lekarza, a przy porodzie będzie obecny neonatolog.

Dobra wiadomość: cukrzyca ciążowa nie jest to choroba powszechna, bo zdarza się u zaledwie 2-4 procent ciężarnych. Rozwija się zwykle w II trymestrze ciąży, a jej objawy na ogół ustępują po porodzie.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

To nietolerancja węglowodanów, która występuje w trakcie ciąży u kobiet, które wcześniej miały prawidłowy poziom cukru we krwi. Wywołują ją zaburzenia gospodarki hormonalnej. Może pojawić się u każdej z nas, ale bardziej narażone są te, które przed zajściem w ciążę miały sporą nadwagę, bądź w ich najbliższej rodzinie jest ktoś chory na cukrzycę typu II. Ryzyko wzrasta też wraz z wiekiem i przy kolejnej ciąży (zwłaszcza, jeśli w poprzedniej stwierdzano podwyższony poziom cukru). Nierozpoznana bądź źle leczona cukrzyca może powodować poród przedwczesny, niedojrzałość metaboliczną wielu narządów płodu (przede wszystkim układu oddechowego), przerost mięśnia sercowego oraz związane z tym upośledzenie jego czynności po porodzie. U ciężarnych z cukrzycą częściej niż u zdrowych dochodzi do zgonu wewnątrzmacicznego. Powikłaniem cukrzycy ciążowej jest też tzw. makrosomia, czyli nadmierna wielkość lub masa płodu (dziecko waży więcej niż 4,2 kg). To z kolei wiąże się z ryzykiem przedłużonego i utrudnionego porodu, urazów okołoporodowych u matki i malucha. Jeśli cukrzyca nie jest leczona, noworodki często rodzą się z zaburzeniami oddychania z uwagi na niedojrzałość płuc i niejednokrotnie wymagają – mimo porodu w terminie – podłączenia do respiratora. Cukrzyca ciążowa matki może też być przyczyną ostrzejszego przebiegu żółtaczki noworodkowej.

Diagnoza cukrzycy ciążowej: test pierwszy

Unikniesz powikłań, jeśli cukrzyca ciążowa zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona. Sygnałem do niepokoju mogą być zawroty głowy, omdlenia i silne pragnienie, wywołane nadmiarem cukru krążącego we krwi. Ale u większości kobiet cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów, rozwija się w ukryciu i może spowodować wiele złego. To dlatego testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży kilkakrotnie. Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem – po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Badanie jest bardzo proste – to zwykłe pobranie krwi na czczo.

Diagnoza cukrzycy ciążowej: test drugi

Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadza się drugi test, tzw. obciążenia glukozą, i jest to bardziej skomplikowane. Najpierw pielęgniarka pobiera krew, następnie musisz wypić szklankę wody, w której rozpuszczono 50 g glukozy. Napój jest bardzo słodki, dlatego do roztworu dolej sok z połówki cytryny. Nie wpływa to na wynik badania, za to poprawia smak glukozy. Po godzinie krew jest pobierana ponownie, po to, by ocenić, jak wypita glukoza wpływa na poziom cukru w organizmie. Przed tym badaniem nie musisz być na czczo. Wcześniej upewnij się, czy glukozę masz kupić sama, czy też jest ona dostępna w danym gabinecie. Wynik zwykle odbierasz następnego dnia. Jeśli jest prawidłowy, tzn. poziom cukru nie przekracza 140 mg%, wszystko jest w porządku.

Ważne

Ważne

Dieta w cukrzycy ciążowej jest bardzo podobna do zwykłej diety cukrzycowej. Twoje posiłki powinny zawierać odpowiednie ilości węglowodanów, białka i tłuszczu oraz utrzymywać się pomiędzy 2300 a 2500 kcal dziennie. Ilość przyjmowanego białka nie powinna być większa niż 1,5–2 g/1 kg masy ciała. Kobietom z cukrzycą ciążową lekarze zalecają tzw. dietę bogatoresztkową. Składniki resztkowe znajdziesz w jarzynach, owocach czy produktach zbożowych. Hamują one nadmierne wchłanianie glukozy. Należy też unikać wszelkiego rodzaju słodyczy. Tłuszcze we właściwej diecie powinny stanowić ok. 30 proc. dziennej dawki energii. Zalecana dieta powinna więc wyglądać tak: 40–50 proc. – węglowodany (owoce, ciemne pieczywo, płatki owsiane, kasze), 30 proc. – białko (drób, ryby), a 20–30 proc. – tłuszcze. Pamiętaj - nie ma diety uniwersalnej! Lekarz przygotowuje ją indywidualnie dla każdej pacjentki.

Diagnoza cukrzycy ciążowej: test trzeci

Jeśli zaś jest wyższy, ale nie przekracza 180 mg% (wyższy wynik świadczy o cukrzycy), kobieta jest kierowana na tzw. test diagnostyczny. Badanie to jest bardzo podobne do poprzedniego, tyle tylko, że trzeba być na czczo, roztwór jest słodszy, gdyż należy wypić 75 g glukozy, a krew pobierana jest nie godzinę, ale dwie godziny po wypiciu roztworu. W tym czasie nie możesz zjeść śniadania, gdyż nawet mała przekąska wpłynie na wynik testu. Gdy wynik tego testu będzie wyższy od 95 mg%, a dwie godziny po posiłku wyższy niż 140 mg%, dostaniesz skierowanie do poradni diabetologicznej lub do ośrodka położniczego zajmującego się cukrzycą w ciąży. Wyniki niższe oznaczają, że pacjentka nie ma cukrzycy ciążowej. Pamiętaj, test obciążenia 75 g glukozy jest prawidłowo przeprowadzony gdy: byłaś na czczo, poprzedniego dnia nie jadłaś dużej ilości słodyczy i ostatni posiłek przed testem zjadłaś około 12 godzin wcześniej. Tego testu już się nie powtarza – wyniki nieprawidłowe świadczą o cukrzycy ciążowej. Kolejny test niepotrzebnie wydłużyłby tylko okres do rozpoczęcia leczenia.

Cukrzyca ciążowa – leczenie

Leczenie zaczyna się od razu po wizycie u diabetologa. Pierwszym jego etapem zawsze jest zmiana diety na taką, która pozwoli unormować poziom cukru we krwi. Trzeba ograniczyć ilość cukrów prostych (czyli np. słodyczy i soków owocowych) oraz tłuszczów. Specjalista dobiera dietę, uwzględniając okres ciąży, masę ciała oraz aktywność fizyczną ciężarnej. Zaleca też, by kontrolować poziom cukru cztery razy dziennie: rano na czczo, a potem godzinę po każdym głównym posiłku. Służą do tego glukometry, czyli specjalne urządzenia z cieniutką igłą i paskiem pomiarowym. Igłą nakłuwa się skórę na palcu i wyciska z niego na pasek odrobinę krwi. Wynik wyświetla się po chwili. Poziom cukru na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a po posiłkach – 120 mg%. Jeśli po tygodniu diety poziom cukru nadal jest wyższy niż te podane wartości docelowe, nie ma rady: trzeba nauczyć się robić sobie zastrzyki, bo konieczne jest leczenie insuliną.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 61)
Stop, 14.07.2017 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chorzy na cukrzycę powinni stosować odpowiednią dietę i żyć aktywnie. Zobacz jak to zrobić na https://www.facebook.com/kampaniastopacukrzycowa/
 
Kasja, 27.09.2016 05.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wlasnie odebralam wyniki tolerancji glukozy 75g. Wynik na czczo w normie 86. Po godzinoe 189czyli o 9 podwyzszony po 2h 158 a norma do 140. Jestem przerazona nigdy nie mialam problemow z cukrem. Jestem szczupla osoba. Napiszcie co sadzicie o wynikach
 
pixela, 01.04.2016 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no ja właśnie w ciąży przechodziłam przez to, nie bylo lekko, ale dalam rade. mierzylam sobie regularnie cukier, zeby kontrolowac. kupilam sobie do domu glukometr diagnostic gold, zeby nie latac co chwile do pielegniarki
 
HannaGALAN, Wwa, 28.11.2015 22.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BH.115. MOTTO: KOBIETY W CIĄŻY MUSZĄ MIEĆ ENERGIĘ, NAJLEPIEJ Z POŻYWIENIA. ***** ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE POWINNY BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez toksyn i oczywiście nie powodującego otyłości czy też cukrzycy typu 2. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU; wystarcza aby ciążę przechodzić sprawnym żwawym krokiem. W TYM CZASIE ODŻYWIANIE TO KLUCZ DO PRAWIDŁOWEJ, PROZDROWOTNEJ EGZYSTENCJI: Dlatego ważne jest odkrycie dotyczące chleba przedstawione poniżej. Dzisiaj jest to w kraju absolutnie żywieniowy unikat. POMAGA NAM W TYM MIANOWICIE, CHLEB TYPU KR-IRL: Stabilizujący poziom cukru we krwi na wiele godzin. Jemy bez większych zahamowań, smacznie i dużo, a przede wszystkim energetycznie oraz bez uczucia głodu. Zmęczenie jest nam wtedy obce, a kreatywność myślenia zaskakuje nas samych. Zdrowiejmy i utrzymujemy zatem szczupłą ciążową sylwetkę. TAKIE ODŻYWIANIE NIE JEST DROGIE, A WRĘCZ WYJĄTKOWO TANIE: Koszt 1 szt. mini chlebka to 15-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł. Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB TYPU KR-IRL, zapewnia uczucie sytości przez 4-5 godz. Eliminuje skutecznie tzw. wilczy głód, gwarantując przy tym odżywienie biologicznie wzorcowe. Konsumujemy zatem tzw. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU, niezbędne w diecie człowieka. To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec warto. *****
 
Justa, 18.07.2015 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam cukrzycę ciężarnych, leczoną dietą. Dziecko urodziło się zdrowe, o czasie, z wagą 2800 g. U mnie poziom cukru unormował się w kilka tygodni po porodzie. Mnie cukier skakał głównie po pieczywie, mogłam jeść wyłącznie 1 rodzaj chleba - pro body- polecam-tylko po tym pieczywie miałam cukier w normie. Nie przejmujcie się, w ciąży nie ma nic gorszego niż stres. Do diety cukrzycowej można się przyzwyczaić i ją polubić. Po porodzie, gdy zaczęłam z powrotem jeść białe pieczywo i słodycze, nie czułam się po tym dobrze, tak mój organizm przyzwyczaił się do zdrowej wieloresztkowej diety :) pozdrawiam wszystkie słodkie przyszłe mamy :)
 
cukrzycaciązowa, 30.12.2014 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszam na bloga http://cukrzycaciazowa.blogspot.com/
 
slodziutkamama, 25.07.2014 23.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapraszam na mojego bloga - przepisy dla mam z cukrzycą http://www.slodziutkamama.blogspot.com/
 
KORNELIA306, 22.03.2014 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam pytanie: stwierdzono u mnie pod koniec listopada cukrzycę ciążową, którą wystarczyło że ureguluje dieta bez insuliny. Codziennie od tamtej pory robię 4 razy pomiar cukru glukometrem. Do tej pory wszystko było ok - cukier na czczo w normie, po posiłkach też udawało mi się go utrzymać prawidłowo, no chyba że sobie podjadłam. Ale ostatnio te parametry się zmieniły tzn. cukier po posiłkach mam wyższy mimo tego, że system żywienia jest taki sam jak do tej pory. Nie rozumiem dlaczego?! Czy jest możliwość by z każdym dalszym tygodniem ciąży cukier wzrastał? Martwi mnie to bardzo:( proszę o odpowiedź i pomoc, jakieś wskazówki, co zrobić by znów cukier utrzymywał się na prawidłowym poziomie. Dodam, że weszłam w 30 tydzień ciąży. Pozdrawiam i proszę niech mi ktoś odpowie.
 
Edit, 29.12.2013 07.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie dziewczyny. Pierwszy raz tu zaglądam i chcę opisać swoje doświadczenia z badaniem cukru u ciężarnej. W 16 tyg ciąży lekarz zlecił mi zrobienie testu obciążeniowego glukozą 75g. Zrobiłam. Na czczo wynik wyszedł w normie, natomiast po 2 godz. 190. Dostałam skierowanie do poradni diabetologicznej. Przed wizytą, zaraz po świętach zrobiłam drugi test na 75g glukozy i tym razem na czczo było 80, po 2 godz. 141. Codziennie badam cukier i waha się w granicach 80-100. Co mam myśleć o swoich wynikach? Do poradni jadę w styczniu. Pozdrawiam
 
Aga, 18.06.2013 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej ja po 50 g glukozy miałam 147mg,skierowano mnie na 75g glukozy.Tak więc na czczo miałam 78,po godzinie 132 a po dwóch 79. Czy to prawidłowe wyniki?
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

182

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

158

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

128

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

117

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.