Cukrzyca ciążowa: przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Konsultant: dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, specjalista ginekolog położnik, diabetolog położniczy
56 komentarze
Autor: Katarzyna Hubicz, Katarzyna Wójcik

W ciąży badaj regularnie poziom cukru we krwi, bo cukrzyca ciążowa może być groźna dla ciebie i dla dziecka. Jeśli poziom cukru zacznie rosnąć, będziesz wymagała specjalnej opieki. Przy cukrzycy ciążowej trzeba często kontrolować stan dziecka u lekarza, a przy porodzie będzie obecny neonatolog.

Dobra wiadomość: cukrzyca ciążowa nie jest to choroba powszechna, bo zdarza się u zaledwie 2-4 procent ciężarnych. Rozwija się zwykle w II trymestrze ciąży, a jej objawy na ogół ustępują po porodzie.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

To nietolerancja węglowodanów, która występuje w trakcie ciąży u kobiet, które wcześniej miały prawidłowy poziom cukru we krwi. Wywołują ją zaburzenia gospodarki hormonalnej. Może pojawić się u każdej z nas, ale bardziej narażone są te, które przed zajściem w ciążę miały sporą nadwagę, bądź w ich najbliższej rodzinie jest ktoś chory na cukrzycę typu II. Ryzyko wzrasta też wraz z wiekiem i przy kolejnej ciąży (zwłaszcza, jeśli w poprzedniej stwierdzano podwyższony poziom cukru). Nierozpoznana bądź źle leczona cukrzyca może powodować poród przedwczesny, niedojrzałość metaboliczną wielu narządów płodu (przede wszystkim układu oddechowego), przerost mięśnia sercowego oraz związane z tym upośledzenie jego czynności po porodzie. U ciężarnych z cukrzycą częściej niż u zdrowych dochodzi do zgonu wewnątrzmacicznego. Powikłaniem cukrzycy ciążowej jest też tzw. makrosomia, czyli nadmierna wielkość lub masa płodu (dziecko waży więcej niż 4,2 kg). To z kolei wiąże się z ryzykiem przedłużonego i utrudnionego porodu, urazów okołoporodowych u matki i malucha. Jeśli cukrzyca nie jest leczona, noworodki często rodzą się z zaburzeniami oddychania z uwagi na niedojrzałość płuc i niejednokrotnie wymagają – mimo porodu w terminie – podłączenia do respiratora. Cukrzyca ciążowa matki może też być przyczyną ostrzejszego przebiegu żółtaczki noworodkowej.

Diagnoza cukrzycy ciążowej: test pierwszy

Unikniesz powikłań, jeśli cukrzyca ciążowa zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona. Sygnałem do niepokoju mogą być zawroty głowy, omdlenia i silne pragnienie, wywołane nadmiarem cukru krążącego we krwi. Ale u większości kobiet cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów, rozwija się w ukryciu i może spowodować wiele złego. To dlatego testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży kilkakrotnie. Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem – po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Badanie jest bardzo proste – to zwykłe pobranie krwi na czczo.

Diagnoza cukrzycy ciążowej: test drugi

Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadza się drugi test, tzw. obciążenia glukozą, i jest to bardziej skomplikowane. Najpierw pielęgniarka pobiera krew, następnie musisz wypić szklankę wody, w której rozpuszczono 50 g glukozy. Napój jest bardzo słodki, dlatego do roztworu dolej sok z połówki cytryny. Nie wpływa to na wynik badania, za to poprawia smak glukozy. Po godzinie krew jest pobierana ponownie, po to, by ocenić, jak wypita glukoza wpływa na poziom cukru w organizmie. Przed tym badaniem nie musisz być na czczo. Wcześniej upewnij się, czy glukozę masz kupić sama, czy też jest ona dostępna w danym gabinecie. Wynik zwykle odbierasz następnego dnia. Jeśli jest prawidłowy, tzn. poziom cukru nie przekracza 140 mg%, wszystko jest w porządku.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Dieta w cukrzycy ciążowej jest bardzo podobna do zwykłej diety cukrzycowej. Twoje posiłki powinny zawierać odpowiednie ilości węglowodanów, białka i tłuszczu oraz utrzymywać się pomiędzy 2300 a 2500 kcal dziennie. Ilość przyjmowanego białka nie powinna być większa niż 1,5–2 g/1 kg masy ciała. Kobietom z cukrzycą ciążową lekarze zalecają tzw. dietę bogatoresztkową. Składniki resztkowe znajdziesz w jarzynach, owocach czy produktach zbożowych. Hamują one nadmierne wchłanianie glukozy. Należy też unikać wszelkiego rodzaju słodyczy. Tłuszcze we właściwej diecie powinny stanowić ok. 30 proc. dziennej dawki energii. Zalecana dieta powinna więc wyglądać tak: 40–50 proc. – węglowodany (owoce, ciemne pieczywo, płatki owsiane, kasze), 30 proc. – białko (drób, ryby), a 20–30 proc. – tłuszcze. Pamiętaj - nie ma diety uniwersalnej! Lekarz przygotowuje ją indywidualnie dla każdej pacjentki.

Diagnoza cukrzycy ciążowej: test trzeci

Jeśli zaś jest wyższy, ale nie przekracza 180 mg% (wyższy wynik świadczy o cukrzycy), kobieta jest kierowana na tzw. test diagnostyczny. Badanie to jest bardzo podobne do poprzedniego, tyle tylko, że trzeba być na czczo, roztwór jest słodszy, gdyż należy wypić 75 g glukozy, a krew pobierana jest nie godzinę, ale dwie godziny po wypiciu roztworu. W tym czasie nie możesz zjeść śniadania, gdyż nawet mała przekąska wpłynie na wynik testu. Gdy wynik tego testu będzie wyższy od 95 mg%, a dwie godziny po posiłku wyższy niż 140 mg%, dostaniesz skierowanie do poradni diabetologicznej lub do ośrodka położniczego zajmującego się cukrzycą w ciąży. Wyniki niższe oznaczają, że pacjentka nie ma cukrzycy ciążowej. Pamiętaj, test obciążenia 75 g glukozy jest prawidłowo przeprowadzony gdy: byłaś na czczo, poprzedniego dnia nie jadłaś dużej ilości słodyczy i ostatni posiłek przed testem zjadłaś około 12 godzin wcześniej. Tego testu już się nie powtarza – wyniki nieprawidłowe świadczą o cukrzycy ciążowej. Kolejny test niepotrzebnie wydłużyłby tylko okres do rozpoczęcia leczenia.

Cukrzyca ciążowa – leczenie

Leczenie zaczyna się od razu po wizycie u diabetologa. Pierwszym jego etapem zawsze jest zmiana diety na taką, która pozwoli unormować poziom cukru we krwi. Trzeba ograniczyć ilość cukrów prostych (czyli np. słodyczy i soków owocowych) oraz tłuszczów. Specjalista dobiera dietę, uwzględniając okres ciąży, masę ciała oraz aktywność fizyczną ciężarnej. Zaleca też, by kontrolować poziom cukru cztery razy dziennie: rano na czczo, a potem godzinę po każdym głównym posiłku. Służą do tego glukometry, czyli specjalne urządzenia z cieniutką igłą i paskiem pomiarowym. Igłą nakłuwa się skórę na palcu i wyciska z niego na pasek odrobinę krwi. Wynik wyświetla się po chwili. Poziom cukru na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a po posiłkach – 120 mg%. Jeśli po tygodniu diety poziom cukru nadal jest wyższy niż te podane wartości docelowe, nie ma rady: trzeba nauczyć się robić sobie zastrzyki, bo konieczne jest leczenie insuliną.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 56)
cukrzycaciązowa, 30.12.2014 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszam na bloga http://cukrzycaciazowa.blogspot.com/
 
slodziutkamama, 25.07.2014 23.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapraszam na mojego bloga - przepisy dla mam z cukrzycą http://www.slodziutkamama.blogspot.com/
 
KORNELIA306, 22.03.2014 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam pytanie: stwierdzono u mnie pod koniec listopada cukrzycę ciążową, którą wystarczyło że ureguluje dieta bez insuliny. Codziennie od tamtej pory robię 4 razy pomiar cukru glukometrem. Do tej pory wszystko było ok - cukier na czczo w normie, po posiłkach też udawało mi się go utrzymać prawidłowo, no chyba że sobie podjadłam. Ale ostatnio te parametry się zmieniły tzn. cukier po posiłkach mam wyższy mimo tego, że system żywienia jest taki sam jak do tej pory. Nie rozumiem dlaczego?! Czy jest możliwość by z każdym dalszym tygodniem ciąży cukier wzrastał? Martwi mnie to bardzo:( proszę o odpowiedź i pomoc, jakieś wskazówki, co zrobić by znów cukier utrzymywał się na prawidłowym poziomie. Dodam, że weszłam w 30 tydzień ciąży. Pozdrawiam i proszę niech mi ktoś odpowie.
 
Edit, 29.12.2013 07.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie dziewczyny. Pierwszy raz tu zaglądam i chcę opisać swoje doświadczenia z badaniem cukru u ciężarnej. W 16 tyg ciąży lekarz zlecił mi zrobienie testu obciążeniowego glukozą 75g. Zrobiłam. Na czczo wynik wyszedł w normie, natomiast po 2 godz. 190. Dostałam skierowanie do poradni diabetologicznej. Przed wizytą, zaraz po świętach zrobiłam drugi test na 75g glukozy i tym razem na czczo było 80, po 2 godz. 141. Codziennie badam cukier i waha się w granicach 80-100. Co mam myśleć o swoich wynikach? Do poradni jadę w styczniu. Pozdrawiam
 
Aga, 18.06.2013 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej ja po 50 g glukozy miałam 147mg,skierowano mnie na 75g glukozy.Tak więc na czczo miałam 78,po godzinie 132 a po dwóch 79. Czy to prawidłowe wyniki?
 
karolina, 06.06.2013 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem z trzecim dzieckiem w ciąży i mam cukier po dwóch godzinach od wypicia glukozy 152, czy to już cukrzyca?
 
Agradabla, 09.01.2012 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przestac jesc cukry proste (cukier, miod, soki owocowe). Rozdzielic jedzenie do 5-6 mniejszych posilkow. Pierwszy jesc najpozniej o 8 rano, ostatni nie wczesniej niz o 22. I to na poczatek wystarczy...
 
Agradabla, 09.01.2012 14.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesli po 1h od wypicia glukozy masz 7,3 to znaczy, ze masz cukrzyce ciazowa. Pozdrawiam
 
dora, 05.01.2012 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem w ciąży po wypiciu glukozy 75g mam 7,3 czy mam cukrzycę pomóżcie bo bardzo się boję
 
irka, 20.11.2011 20.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ja miałam obciazenie 50g glukozy i wynik po godz. byl 165 dostalam skierowanie na powtórne badanie 75g glukozy i przed wypiciem wynik był 77 a 2 godz. po wyszedł 145 czyli jak mam na to patrzec mam sie bac czy to jest cukrzyca i czy mam stosowac diete? prosze o szybka odpowiedz jesli moze mi ktos pomóc
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak pokonać KASZEL U DZIECKA Jak pokonać KASZEL U DZIECKA

Kaszel suchy, mokry, alergiczny, szczekający... Potrafi dać się dziecku we znaki. Może utrudniać...

więcej

41409

Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży

Krwawienie w ciąży to problem u prawie 30 proc. ciężarnych kobiet. Krwawienie z dróg rodnych w...

więcej

19603

Przeziębienie w ciąży - 7 rad dla przeziębionych mam Przeziębienie w ciąży - 7 rad dla przeziębionych mam

Jesteś w ciąży i masz objawy przeziębienia - kręci cię w nosie, drapie w gardle, masz katar,...

więcej

38758

Paciorkowiec w ciąży groźny dla dziecka Paciorkowiec w ciąży groźny dla dziecka

W ostatnim trymestrze ciąży warto zrobić test na obecność paciorkowców. Sprawdzi on, czy w pochwie...

więcej

18078

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecnie jest pani po usunięciu guza i jest pani zdrowa (leczenie hormonami tarczycy jest tu bez znaczenia), nie ma więc żadnych przeciwwskazań do depilacji laserem.

Wynik badania wskazuje na obecność przeciwciał anty-Kell. Jest to konflikt serologiczny. Radzę zgłosić się na wizytę do lekarza. W takim przypadku będzie pani miała oznaczone miano przeciwciał i w...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 04, 2015

Zgadzam się w pełni, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jest "paliwem" dla naszego mózgu i nakręca nasz metabolizm. Przeczytałam artykuł, który bardzo pomógł mi zrozumieć, jak się odżywiać, żeby zdrowo schudnąć na http://www.madrezywienie.pl/zalecenia-zywieniowe/

data

Lipiec 03, 2015

raczej mija się z celem trenin+dieta=efekty !

data

Lipiec 02, 2015

Witam . Bulimia - to nie do końca choroba .tzw kotlety to zaniedbanie i tumiwisizm ale jak się ktoś chce odchudzać to proces ten powinien przebiegać powoli i powinien być uzależniony od naszej woli; - sen od 23 do 5,6tej , żadne polegiwanie w innych porach - przestawić mózg na inne...

data

Lipiec 03, 2015

dobr dieta od dietetyka i codziennie dużo sportu miedzy innymi biegania

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.