Neonatolog - czym się zajmuje neonatologia?

Neonatolog
Autor: Thinkstockphotos.com

Neonatologia to specjalizacja, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków. Lekarz neonatolog bada zdrowe dzieci, pod jego opieką znajdują się też mali pacjenci, u których istnieje podejrzenie nieprawidłowego rozwoju. Poradnia neonatologiczna to miejsce, do którego trafiają także najmłodsi, u których zdiagnozowano choroby jeszcze w okresie płodowym lub zaraz po urodzeniu oraz wcześniaki.

Neonatolog (lekarz, którego specjalizacją jest neonatologia) bada po porodzie każdego noworodka - sprawdza jego odruchy oraz ocenia ogólny stan zdrowia dziecka na podstawie wielkości ciemiączka, napięcia mięśniowego, brzuszka oraz kręgosłupa. Lekarz neonatolog sprawdza też ruchy kończyn, np. czy nóżki zginają się prawidłowo w kolanach, a stópki nie są wykrzywione, osłucha serce, sprawdzi przepływ krwi w pachwinach, obejrzy podniebienie i ruchliwość języka, zbada wzrok oraz narządy płciowe. Jeśli w tych pierwszych dobach od narodzin lekarz będzie miał wątpliwości, co do stanu zdrowia dziecka, jeszcze w szpitalu zleci wykonanie dodatkowych badań.

Neonatolog - jakie badania wykonuje neonatolog?

Poradnia neonatologiczna to miejsce, do którego zgłaszają się rodzice z noworodkami, które urodziły się zdrowe, ale opiekunowie mają jakiekolwiek wątpliwości co do ich prawidłowego rozwoju. Co najczęściej wzbudza niepokój:

Na konsultację do lekarza neonatologa powinni zgłosić się też rodzice noworodka, u którego zauważą:

Pod opieką neonatologa znajdują się też dzieci, które:

  • otrzymały mało punktów w skali Apgar
  • poddane resuscytacji zaraz po porodzie
  • z podejrzeniem wad wrodzonych lub ze stwierdzonymi schorzeniami jeszcze w okresie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu, np. w wyniku zakażeń wrodzonych lub nabytych, urazów okołoporodowych, niedotlenienia okołoporodowego
  • z zespołami neurologicznymi (drgawki, krwawienia śródczaszkowe, problemy z napięciem mięśniowym)

Neonatolog zajmuje się też wcześniakami, by zapobiec ewentualnym powikłaniom zdrowotnym, a zarazem jak najszybciej mogły nadrobić zaległości rozwojowe.

Neonatolog - jak się przygotować do wizyty u Neonatologa?

Na wizytę do lekarza neonatologa rodzice powinni przynieść wyniki dotychczas wykonanych badań oraz kartę przebiegu ciąży, książeczkę zdrowia dziecka i wypis ze szpitala, gdzie znajdą się podstawowe informacje o przebiegu porodu, stanie noworodka zaraz po urodzeniu oraz parametrach urodzeniowych - waga, długość, obwód głowy i klatki piersiowej, wykonanych czynnościach i badaniach jeszcze na oddziale noworodkowym w szpitalu. Neonatolog zbada dziecko fizykalnie, oceni jego rozwój psychofizyczny i w razie konieczności zleci odpowiednie badania. Do tych podstawowych zalicza się:

Neonatolog - jakie choroby diagnozuje neonatolog?

Zadaniem neonatologa jest wykrycie wszelkich patologii w rozwoju noworodka oraz diagnoza i leczenie chorób układu oddechowego, nerwowego, moczowego, pokarmowego, krążenia oraz zakażeń, do których może dojść w okresie noworodkowym, m.in.:

Neonatologia - metody leczenia

Zakres chorób, jakimi zajmuje się neonatolog jest bardzo szeroki, dlatego metody leczenia poszczególnych schorzeń są zależne od postawionej diagnozy. Przy czym należy podkreślić, że często w przypadku leczenia chorób okresu noworodkowego istotne jest współdziałanie specjalistów z różnych dziedzin medycyny m.in. z zakresu dziecięcej neurologii, chirurgii, urologii, okulistyki, ortopedii, endokrynologii czy rehabilitacji. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju nowo narodzonego dziecka ważne jest jak najszybsze odkrycie przyczyny takiego stanu rzeczy, bo im wcześniej postawiona diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.