Karta ciąży bez tajemnic

Gdy ginekolog potwierdzi, że spodziewasz się dziecka, założy ci kartę ciąży. Karta to dla ciężarnej ważny dokument, który informuje o przebiegu ciąży i twoim stanie zdrowia. Powinnaś stale nosić kartę ciąży przy sobie.

Założenie karty ciąży to bardzo ważna chwila dla przyszłej mamy. Ten dokument zaświadcza, że jesteś w ciąży. Nic więc dziwnego, że czujesz się stuprocentową ciężarną. Karta ciąży jest niewielkich rozmiarów, a mimo to zawiera wiele cennych informacji dotyczących ciebie i dziecka. Wystarczy rzut oka, aby od razu prześledzić przebieg ciąży. Dzięki temu każdy lekarz, do którego się zgłosisz, szybko zorientuje się w twojej zdrowotnej sytuacji: przebiegu ciąży, wynikach badań czy zażywanych lekach. Kartę bez problemu zmieścisz w torebce. Powinny być w niej odnotowane wszystkie badania i konsultacje lekarskie (także np. okulisty), które miałaś w czasie ciąży. Nie zapomnij jej wziąć ze sobą, gdy wyjeżdżasz na wakacje!

Karta ciąży: o twoim stanie zdrowia

Na pierwszej stronie znajduje się zawsze imię i nazwisko ciężarnej, data urodzenia, adres, a także data ostatniej miesiączki oznaczona skrótem OM oraz przewidywany termin porodu (TP). Lekarz ginekolog na podstawie oryginalnego pisemnego wyniku badania (a nie wyłącznie słownej informacji uzyskanej od ciężarnej) powinien wpisać także grupę krwi mamy, a czasem także ojca dziecka. Dane dotyczące grupy krwi oznaczone są jedną z liter: A, B lub cyfrą 0. Czynnik Rh (to on decyduje najczęściej o tzw. konflikcie serologicznym) lekarz wpisuje słownie, a nie tylko symbolem „+” lub „–”, aby uniknąć pomyłek. Gdyby karta ciąży wylądowała w rękach niezbyt mądrego dowcipnisia, który przerobiłby minus na plus, mogłoby to mieć poważne konsekwencje.

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Karta ciąży: informacje o porodach

W specjalnych rubrykach ginekolog wpisuje informacje o przebytych porodach i ciążach. Powinny się tam znaleźć także dane o poronieniach i aborcjach. Lekarz określa te informacje cyferkami. Jeśli dotychczas nie byłaś w ciąży i nie rodziłaś, w odpowiednich miejscach ginekolog wpisze przekreślone kółeczko.

Karta ciąży: informacje na temat płodu

W karcie jest także miejsce na wpisanie informacji o dziecku, np. w którym tygodniu poczułaś pierwsze ruchy, jakie dane uzyskano podczas badań USG. Skróty medyczne z USG przypominają niewtajemniczonym hieroglify. Ale rozszyfrowanie ich nie jest takie trudne, jak się wydaje (patrz ramka).

Problem

Skróty USG:

GS – wymiar pęcherzyka ciążowego
FHR (+) – słyszalne tętno płodu
BPD – wymiar główki
CRL – długość dziecka od czubka główki do pupy, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa
FL – długość kości udowej
HC – obwód główki
AC – obwód brzuszka

Najważniejsze lekarskie skróty:

OM – data ostatniej miesiączki
TP – termin porodu
RR – ciśnienie tętnicze krwi
Odczyn WR – badanie wykrywające kiłę
HBs antygen – badanie wykrywające nosicielstwo wirusowego zapalenia wątroby typu B
Test OGTT – test obciążeniowy z 75 g glukozy
b.z. – bez zmian
nb. – nieobecne
TNW – termin następnej wizyty.

Morfologia krwi:

E lub RBC – liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów
Ht, HCT – hematokryt
Hb – stężenie hemoglobiny, barwnika krwinek czerwonych
L lub WBC – liczba krwinek białych
PLT – liczba płytek krwi.

Badanie moczu:

c.w. – ciężar właściwy
biał. – obecność białka
gluk. – obecność cukru
E – obecność erytrocytów
L – obecność białych ciałek krwi.

Karta ciąży: regularne wpisy

Gabinet ginekologa ciężarna odwiedza średnio raz w miesiącu, a pod koniec ciąży nawet częściej. Podczas kolejnych wizyt lekarz odnotowuje w karcie ciąży datę spotkania oraz uzyskane wówczas dane, tworząc niejako zdrowotną historię ciąży. Każdorazowy wpis musi być podpisany i podstemplowany przez lekarza.

  • Tydzień ciąży. Oznacza się go skrótem „Hbd”, np. 31 Hbd to 31. tydzień ciąży.
  • Wysokość dna macicy. Ginekolog zapisuje wysokość dna macicy w centymetrach lub za pomocą liter, przykładowo: „P” oznacza na wysokości pępka.
  • Wyniki badań krwi i moczu. Umożliwiają wykrycie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, np. cukrzycy, anemii, zakażenia układu moczowego (skróty znajdziesz w ramce).
  • Waga ciała. Regularne pomiary ciała są ważne nie tylko dlatego, aby ocenić, czy nie stajesz się zbyt krągła. Szybkie przybieranie na wadze może być sygnałem niepokojących obrzęków. Lekarz lub położna będą także podczas każdej wizyty mierzyć ci ciśnienie tętnicze.
  • Wynik stężenia glukozy na czczo we krwi pobranej na początku ciąży oraz wynik testu doustnego obciążenia glukozą wykrywającego cukrzycę (między 24. a 28.tygodniem ciąży).
  • Wyniki badań przeciwciał (najczęściej IgM, IgG) w kierunku różyczki, toksoplazmozy lub cytomegalii.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
X
|

U mnie chyba wcześniej widac, ale ja byłam szczupla.

Przyszła mama19
|

czy u was w 13 tygodniu tez jeszcze nie było widac brzuszka mam sie tym martwic czy nie?

Aneta
|

Jeśli na początku ciąży udzieliła zgodę na dzielenie się takimi informacjami to powinni podać ale jeśli nie podawała Pana danych to nie powinni. Ja osobiście nie upoważniałam ojca dziecka do informacji o moim stanie zdrowia co się tyczy także dziecka. Pozdrawiam

anna
|

dane ojca nie musa byc w karcie ciazy

tata
|

czy jesli ciezarna matka zerwie kontakt z przyszłym ojcem, czy lekarz udzieli mu przez telefon informacji jak przebiega ciąża?

szczesliwy tata
|

czy, w karcie ciąży muszą być dane przyszłego ojca? Może mogą być a przyszła matka nie chce ? Odpowiedzcie mi proszę.