Bezpieczne sposoby na komary, meszki i kleszcze, gdy jesteś w ciąży

2020-04-23 11:58

Jakie są bezpieczne sposoby na owady - komary, kleszcze, meszki, osy, pszczoły - gdy jesteś w ciąży? Jak się możesz bronić przed tymi uciążliwymi owadami? Jakie preparaty na komary wybrać będąc w ciąży? Przede wszystkim kieruj się zasadą, że środki chemiczne są ostatecznością. Najlepiej w walce z owadami sprawdzają się sposoby i środki naturalne – a jest ich niemało.

Bezpieczne sposoby na komary, meszki i kleszcze, gdy jesteś w ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com Bezpieczne sposoby na komary, meszki i kleszcze, gdy jesteś w ciąży

Spis treści

  1. Sposoby na komary w ciąży
  2. Sposoby na meszki w ciąży
  3. Poznaj sprawdzone sposoby na kleszcze
  4. Sposoby na kleszcze w ciąży
  5. Użądlenie osy lub pszczoły w ciąży

Sposoby na komary w ciąży

W Polsce jest ich około 50 gatunków komarów. Choć nie przenoszą żadnych chorób, są bardzo dokuczliwe. Najczęściej atakują o świcie lub zmierzchu, w miejscach o dużej wilgotności powietrza. A więc z największą inwazją komarów (a właściwie komarzyc, bo tylko one wysysają ludzką krew) musisz liczyć się nad wodami stojącymi, przy rowach, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach.

Do prawdziwych komarzych ataków dochodzi zwykle także przed burzą. Komary gryzą również przez ubranie, więc długie spodnie czy rękawy nie stanowią pewnej ochrony. Ich ukąszenia swędzą i pieką, ale rzadko są groźne.

Jeśli jednak jest ich wiele (a tak często bywa), u alergików może wystąpić podwyższona temperatura. Do walki z komarami przede wszystkich możesz wykorzystać zapachy, których te owady nie lubią.

  • Najskuteczniej odstrasza komary aromat olejku cytronelowego, a więc stosuj go w kominku aromaterapeutycznym. Albo 5–6 jego kropli zmieszaj z łyżką oleju jadalnego i rozsmaruj na odsłoniętych częściach ciała. Komary nie lubią również zapachu olejku paczpi i mięty pieprzowej. Możesz więc sięgnąć po gotową mieszankę tych trzech olejków – Va-Pomix Z-3 z serii Dr Beta.
  • Te krwiożercze owady stronią też od zapachu lawendy, pelargonii, eukaliptusa, cytryny – zatem stosuj świece, kadzidełka, odświeżacze powietrza właśnie o takim aromacie. Możesz także posadzić te rośliny w ogródku lub w doniczkach w mieszkaniu.
  • Gdy przebywasz na tarasie czy w ogrodzie, odstraszysz komary, paląc świece lub spirale przeciwkomarowe (np. z olejkiem cytronellowym). Albo rozpal grilla – dym przepędza owady.
  • Jeśli chcesz pozbyć się komarów z pokoju, zamknij w nim okna i postaw spodeczek, na który nalejesz trochę terpentyny. Wyjdź z pokoju i zamknij drzwi. W ciągu 15–20 minut opary z terpentyny uśpią fruwające w pokoju komary, które spadną na podłogę. Zmieć je na śmietniczkę, dokładnie przewietrz pokój (zasłaniając szczelnie firankę!).
  • Włącz lampę owadobójczą – emituje niebieskie światło, które wabi owady. Źródło światła otoczone jest siatką lub prętami, przez które płynie prąd o niewielkiej mocy 4–6 W. Kiedy owad zbliży się do metalowych przewodów, następuje zabójcze dla niego wyładowanie elektryczne. Lampy są skuteczne (nie stanowią zagrożenia dla zdrowia) i w pomieszczeniach, i na zewnątrz domu – na przykład na tarasie. Trzeba tylko zadbać, by było to najsilniejsze w całym otoczeniu źródło światła.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu polega na zdezynfekowaniu skóry wodą utlenioną lub spirytusem. Potem posmaruj bąbel preparatem łagodzącym obrzęk i swędzenie, np. Fenistilem (nie stosować w I trymestrze), Rhinophenazolem. Pomaga również przetarcie wilgotnym mydłem.

Czytaj też:

To ci się przyda

Sprawdzonym domowym sposobem na wszelkie ukąszenia jest skropienie zranionego miejsca sokiem z cebuli lub przyłożenie jej krążka. Cebula ma działanie przeciwzapalne i odkażające.

Po ukąszeniu przez owada zawsze możesz zażyć wapno (np. rozpuszczalną tabletkę albo syrop Calcium). To zapobiegnie reakcji uczuleniowej na jad albo ją złagodzi.

Sposoby na meszki w ciąży

Meszki lubią wodę płynącą, np. rzeki – tam się wylęgają. Atakują chmarami zwierzęta i ludzi. Wciskają się wszędzie: do uszu, nosa, wpadają pod powieki i do gardła. Gryzą rano, a następnie przed zmierzchem, szczególnie w parne i wilgotne dni. W miejscach zacienionych atakują przez cały dzień. Nie przenoszą chorób, ale wydzielają toksyczną ślinę, a ich ukąszenia mogą powodować – częściej niż w przypadku komarów – obrzęki, zaczerwienienia i gorączkę. Zmiany skórne mogą utrzymywać się do 14 dni.

  • Do walki z meszkami możesz stosować te same środki, które odstraszają komary. Poza tym meszki nie znoszą zapachu wanilii. W obronie przed nimi smaruj więc odsłonięte partie ciała np. waniliowym aromatem do ciast.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu polega na odkażeniu ranki wodą utlenioną lub spirytusem. Potem możesz ją posmarować preparatem chłodzącym, np. Fenistilem lub Soventolem. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu lub okład z rozcieńczonego wodą alkoholu. Staraj się nie drapać pokąsanych miejsc, w przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki.

Czytaj też:

Poznaj sprawdzone sposoby na kleszcze

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć

Sposoby na kleszcze w ciąży

Kleszcze na swoje ofiary czatują m.in. w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach nad brzegami wód, szczególnie na terenach porośniętych paprociami, jeżynami i leszczyną. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, bowiem jego ślina zawiera enzymy znieczulające. Ale mogą w niej być także groźne wirusy (wywołujące zapalenie opon mózgowych) i bakterie (powodujące boreliozę).

  • Do walki z kleszczami możesz stosować olejki aromatyczne. Te pajęczaki bardzo nie lubią zapachu mięty pieprzowej i paczuli. Wymieszaj więc 6–8 kropli któregoś z tych olejków (lub obu jednocześnie) w łyżce oleju jadalnego i tą miksturą smaruj odsłonięte partie ciała.
  • Podstawę obrony przed kleszczami stanowi jednak odpowiedni ubiór. Wybierając się na spacer po lesie, włóż długie spodnie, wiatrówkę, a głowę osłoń czapką lub kapeluszem – najlepiej, by cała garderoba była w jasnych kolorach. Ale po powrocie do domu i tak dokładnie sprawdź te miejsca, w które kleszcze najchętniej się wgryzają – pod pachami i piersiami, w pachwinach, w zgięciach kolan i za uszami.

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na jak najszybszym usunięciu kleszcza, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Można użyć do tego podciśnieniowego przyrządu Trix (kupisz w aptece). Albo zrobić to pęsetą – złap kleszcza jak najbliżej skóry i jednym zdecydowanym ruchem do góry wyciągnij go (nie wykręcaj!). Następnie sprawdź, czy owad został usunięty w całości (jeśli nie, musisz odwiedzić lekarza, aby usunął resztki kleszcza). Potem przemyj skórę wodą z mydłem i zdezynfekuj spirytusem. Przez kilka dni obserwuj rankę.

Gdy tylko zauważysz jakieś nietypowe oznaki, np. ranka się powiększy, zaczerwieni lub będziesz miała objawy przypominające grypę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że kleszcza przyczepionego do skóry nie należy zasmarowywać żadnym tłuszczem. Kleszcz wprawdzie wypadnie, ale przedtem dusi się i wymiotuje pod skórą człowieka. Takie wymioty mogą zawierać bakterie lub wirusy, zwiększając prawdopodobieństwo zakażenia.

Czytaj też:

Ważne

Uwaga, wstrząs!

To niebezpieczna dla życia reakcja na użądlenie owada. Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść nawet po pozornie niegroźnym ukłuciu w dłoń czy nogę. Wstrząs poprzedzają: swędzenie rąk i nóg, zawroty głowy, przyspieszone tętno, często pojawia się swędząca pokrzywka. Gwałtownie spada ciśnienie tętnicze. Takie objawy wymagają szybkiego działania. Wezwij pogotowie. Powyżej miejsca użądlenia (5-10 cm) załóż opaskę uciskową, aby spowolnić rozprzestrzenianie się jadu.

Użądlenie osy lub pszczoły w ciąży

O ile pszczoły są owadami przyjaznymi, niewykazującymi poza ulem agresji, o tyle osy i szerszenie mogą być agresywne i żądlić nawet wielokrotnie! Do walki z żądlącymi owadami zazwyczaj wystarczy tylko ostrożność – po prostu nie wolno ci ich prowokować do ataku. Co możesz zrobić?

  • Jaskrawe wzorzyste tkaniny przyciągają owady, więc noś ubrania w stonowanych kolorach (białe, beżowe, zielone).
  • Nie pij z ciemnych butelek i puszek, które stały otwarte. W środku mogą znaleźć się te owady.
  • Unikaj jedzenia na świeżym powietrzu, zwłaszcza słodyczy i lodów.
  • Nie używaj perfum i mocno pachnących kosmetyków, zwłaszcza o słodkich, kwiatowych aromatach.
  • Nie chodź boso po trawie, bo osy często mają gniazda w ziemi.

Pierwsza pomoc polega na szybkim usunięciu żądła, co pozwala zminimalizować skutki ukąszenia. Zeskrob je ze skóry czubkiem noża lub usuń za pomocą igły. Nie używaj do tego pęsety, bo naciskając nią żądło, na którym znajduje się zbiorniczek z jadem, wstrzykniesz sobie jego kolejną porcję.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu, przyłóż w tym miejscu kostkę lodu, która obkurczy naczynia. Potem, żeby zneutralizować działanie jadu, rób okłady. Ponieważ jad pszczoły ma odczyn zasadowy, przykładaj okłady kwaśne, np. z octu lub soku z cytryny. Na jad osy, który ma odczyn kwaśny, pomogą ci okłady z sody.

Pamiętaj, że jeśli zostaniesz użądlona w szyję, usta lub język, musisz natychmiast szukać pomocy lekarza, nawet jeśli nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów.

Czytaj też: 

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza