Bezpieczne sposoby na komary, meszki i kleszcze, gdy jesteś w ciąży

Konsultant: dr Andrzej Szałkowski, ginekolog położnik
7 komentarze
Autor: Anna Guttman

Jakie są bezpieczne sposoby na owady - komary, kleszcze, meszki, osy, pszczoły - gdy jesteś w ciąży? Jak się możesz bronić przed tymi uciążliwymi owadami? Przede wszystkim kieruj się zasadą, że środki chemiczne są ostatecznością. Najlepiej w walce z owadami sprawdzają się sposoby i środki naturalne – a jest ich niemało.

Jakie sposoby na komary, kleszcze, meszki i inne owady możesz stosować w ciąży? Wiadomo, że środki chemiczne nie są wskazane. A jeśli chcesz jakiegoś użyć, upewnij się, czy nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży lub małych dzieci. I raczej nie stosuj chemicznych środków przeciw owadom w sprayu lub aerozolu, bo wdychanie takich substancji jest dla ciebie bardziej ryzykowne niż smarowanie nimi skóry.

Sposoby na komary w ciąży. Jakie preparaty na komary w ciąży?

W Polsce jest ich około 50 gatunków komarów. Choć nie przenoszą żadnych chorób, są bardzo dokuczliwe. Najczęściej atakują o świcie lub zmierzchu, w miejscach o dużej wilgotności powietrza. A więc z największą inwazją komarów (a właściwie komarzyc, bo tylko one wysysają ludzką krew) musisz liczyć się nad wodami stojącymi, przy rowach, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach. Do prawdziwych komarzych ataków dochodzi zwykle także przed burzą. Komary gryzą również przez ubranie, więc długie spodnie czy rękawy nie stanowią pewnej ochrony. Ich ukąszenia swędzą i pieką, ale rzadko są groźne. Jeśli jednak jest ich wiele (a tak często bywa), u alergików może wystąpić podwyższona temperatura. Do walki z komarami przede wszystkich możesz wykorzystać zapachy, których te owady nie lubią.

 • Najskuteczniej odstrasza komary aromat olejku cytronelowego, a więc stosuj go w kominku aromaterapeutycznym. Albo 5–6 jego kropli zmieszaj z łyżką oleju jadalnego i rozsmaruj na odsłoniętych częściach ciała. Komary nie lubią również zapachu olejku paczuli i mięty pieprzowej. Możesz więc sięgnąć po gotową mieszankę tych trzech olejków – Va-Pomix Z-3 z serii Dr Beta.
 • Te krwiożercze owady stronią też od zapachu lawendy, pelargonii, eukaliptusa, cytryny – zatem stosuj świece, kadzidełka, odświeżacze powietrza właśnie o takim aromacie. Możesz także posadzić te rośliny w ogródku lub w doniczkach w mieszkaniu.
 • Gdy przebywasz na tarasie czy w ogrodzie, odstraszysz komary, paląc świece lub spirale przeciwkomarowe (np. z olejkiem cytronellowym). Albo rozpal grilla – dym przepędza owady.
 • Jeśli chcesz pozbyć się komarów z pokoju, zamknij w nim okna i postaw spodeczek, na który nalejesz trochę terpentyny. Wyjdź z pokoju i zamknij drzwi. W ciągu 15–20 minut opary z terpentyny uśpią fruwające w pokoju komary, które spadną na podłogę. Zmieć je na śmietniczkę, dokładnie przewietrz pokój (zasłaniając szczelnie firankę!).
 • Włącz lampę owadobójczą – emituje niebieskie światło, które wabi owady. Źródło światła otoczone jest siatką lub prętami, przez które płynie prąd o niewielkiej mocy 4–6 W. Kiedy owad zbliży się do metalowych przewodów, następuje zabójcze dla niego wyładowanie elektryczne. Lampy są skuteczne (nie stanowią zagrożenia dla zdrowia) i w pomieszczeniach, i na zewnątrz domu – na przykład na tarasie. Trzeba tylko zadbać, by było to najsilniejsze w całym otoczeniu źródło światła.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu polega na zdezynfekowaniu skóry wodą utlenioną lub spirytusem. Potem posmaruj bąbel preparatem łagodzącym obrzęk i swędzenie, np. Fenistilem (nie stosować w I trymestrze), Rhinophenazolem. Pomaga również przetarcie wilgotnym mydłem.

Polecamy
Jak pozbyć się śladów po ukąszeniach komarów? Domowe sposoby na bąble po komarach

Jak pozbyć się śladów po ukąszeniach komarów? Domowe sposoby na bąble po komarach

Ślady po ukąszeniach komarów mogą się utrzymywać kilka, a nawet kilkanaście dni. Aby się ich pozbyć, najlepiej kupić w aptece ...

To ci się przyda

To ci się przyda

Sprawdzonym domowym sposobem na wszelkie ukąszenia jest skropienie zranionego miejsca sokiem z cebuli lub przyłożenie jej krążka. Cebula ma działanie przeciwzapalne i odkażające.

Po ukąszeniu przez owada zawsze możesz zażyć wapno (np. rozpuszczalną tabletkę albo syrop Calcium). To zapobiegnie reakcji uczuleniowej na jad albo ją złagodzi.

Sposoby na meszki w ciąży

Meszki lubią wodę płynącą, np. rzeki – tam się wylęgają. Atakują chmarami zwierzęta i ludzi. Wciskają się wszędzie: do uszu, nosa, wpadają pod powieki i do gardła. Gryzą rano, a następnie przed zmierzchem, szczególnie w parne i wilgotne dni. W miejscach zacienionych atakują przez cały dzień. Nie przenoszą chorób, ale wydzielają toksyczną ślinę, a ich ukąszenia mogą powodować – częściej niż w przypadku komarów – obrzęki, zaczerwienienia i gorączkę. Zmiany skórne mogą utrzymywać się do 14 dni.

 • Do walki z meszkami możesz stosować te same środki, które odstraszają komary. Poza tym meszki nie znoszą zapachu wanilii. W obronie przed nimi smaruj więc odsłonięte partie ciała np. waniliowym aromatem do ciast.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu polega na odkażeniu ranki wodą utlenioną lub spirytusem. Potem możesz ją posmarować preparatem chłodzącym, np. Fenistilem lub Soventolem. Ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu lub okład z rozcieńczonego wodą alkoholu. Staraj się nie drapać pokąsanych miejsc, w przeciwnym razie powstaną trudno gojące się, a nawet ropiejące ranki.

Polecamy
Meszki: jak się przed nimi bronić?

Meszki: jak się przed nimi bronić?

Meszki potrafią skutecznie uprzykrzyć letnie spacery i wakacyjne wypady za miasto. Bardzo agresywne są także w domu, jeśli dostaną się ...

Sposoby na kleszcze w ciąży. Jakie preparaty na kleszcze w ciąży?

Kleszcze na swoje ofiary czatują m.in. w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach nad brzegami wód, szczególnie na terenach porośniętych paprociami, jeżynami i leszczyną. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, bowiem jego ślina zawiera enzymy znieczulające. Ale mogą w niej być także groźne wirusy (wywołujące zapalenie opon mózgowych) i bakterie (powodujące boreliozę).

 • Do walki z kleszczami możesz stosować olejki aromatyczne. Te pajęczaki bardzo nie lubią zapachu mięty pieprzowej i paczuli. Wymieszaj więc 6–8 kropli któregoś z tych olejków (lub obu jednocześnie) w łyżce oleju jadalnego i tą miksturą smaruj odsłonięte partie ciała.
 • Podstawę obrony przed kleszczami stanowi jednak odpowiedni ubiór. Wybierając się na spacer po lesie, włóż długie spodnie, wiatrówkę, a głowę osłoń czapką lub kapeluszem – najlepiej, by cała garderoba była w jasnych kolorach. Ale po powrocie do domu i tak dokładnie sprawdź te miejsca, w które kleszcze najchętniej się wgryzają – pod pachami i piersiami, w pachwinach, w zgięciach kolan i za uszami.

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na jak najszybszym usunięciu kleszcza, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Można użyć do tego podciśnieniowego przyrządu Trix (kupisz w aptece). Albo zrobić to pęsetą – złap kleszcza jak najbliżej skóry i jednym zdecydowanym ruchem do góry wyciągnij go (nie wykręcaj!). Następnie sprawdź, czy owad został usunięty w całości (jeśli nie, musisz odwiedzić lekarza, aby usunął resztki kleszcza). Potem przemyj skórę wodą z mydłem i zdezynfekuj spirytusem. Przez kilka dni obserwuj rankę. Gdy tylko zauważysz jakieś nietypowe oznaki, np. ranka się powiększy, zaczerwieni lub będziesz miała objawy przypominające grypę, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że kleszcza przyczepionego do skóry nie należy zasmarowywać żadnym tłuszczem. Kleszcz wprawdzie wypadnie, ale przedtem dusi się i wymiotuje pod skórą człowieka. Takie wymioty mogą zawierać bakterie lub wirusy, zwiększając prawdopodobieństwo zakażenia.

Polecamy
KLESZCZE - jak się przed nimi bronić

KLESZCZE - jak się przed nimi bronić

Kleszcze atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Jak się więc przed nimi bronić? Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza? Sprawdź ...

Ważne

Ważne

Uwaga, wstrząs!

To niebezpieczna dla życia reakcja na użądlenie owada. Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść nawet po pozornie niegroźnym ukłuciu w dłoń czy nogę. Wstrząs poprzedzają: swędzenie rąk i nóg, zawroty głowy, przyspieszone tętno, często pojawia się swędząca pokrzywka. Gwałtownie spada ciśnienie tętnicze. Takie objawy wymagają szybkiego działania. Wezwij pogotowie. Powyżej miejsca użądlenia (5-10 cm) załóż opaskę uciskową, aby spowolnić rozprzestrzenianie się jadu.

Użądlenie osy lub pszczoły w ciąży

O ile pszczoły są owadami przyjaznymi, niewykazującymi poza ulem agresji, o tyle osy i szerszenie mogą być agresywne i żądlić nawet wielokrotnie! Do walki z żądlącymi owadami zazwyczaj wystarczy tylko ostrożność – po prostu nie wolno ci ich prowokować do ataku. Co możesz zrobić?

 • Jaskrawe wzorzyste tkaniny przyciągają owady, więc noś ubrania w stonowanych kolorach (białe, beżowe, zielone).
 • Nie pij z ciemnych butelek i puszek, które stały otwarte. W środku mogą znaleźć się te owady.
 • Unikaj jedzenia na świeżym powietrzu, zwłaszcza słodyczy i lodów.
 • Nie używaj perfum i mocno pachnących kosmetyków, zwłaszcza o słodkich, kwiatowych aromatach.
 • Nie chodź boso po trawie, bo osy często mają gniazda w ziemi.

Pierwsza pomoc polega na szybkim usunięciu żądła, co pozwala zminimalizować skutki ukąszenia. Zeskrob je ze skóry czubkiem noża lub usuń za pomocą igły. Nie używaj do tego pęsety, bo naciskając nią żądło, na którym znajduje się zbiorniczek z jadem, wstrzykniesz sobie jego kolejną porcję. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu, przyłóż w tym miejscu kostkę lodu, która obkurczy naczynia. Potem, żeby zneutralizować działanie jadu, rób okłady. Ponieważ jad pszczoły ma odczyn zasadowy, przykładaj okłady kwaśne, np. z octu lub soku z cytryny. Na jad osy, który ma odczyn kwaśny, pomogą ci okłady z sody. Pamiętaj, że jeśli zostaniesz użądlona w szyję, usta lub język, musisz natychmiast szukać pomocy lekarza, nawet jeśli nie obserwujesz żadnych niepokojących objawów.

Polecamy
Jak chronić dziecko przed UKĄSZENIAMI OWADÓW: komarów, meszek, kleszczy, os i pszczół

Jak chronić dziecko przed UKĄSZENIAMI OWADÓW: komarów, meszek, kleszczy, os i pszczół

Ukąszenia owadów – komarów, meszek, os, pszczół czy kleszczy są szczególnie dokuczliwe dla niemowląt i małych dzieci. Zrób wszystko, żeby do ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.04.2017

Komentarze (1 - 7 z 7)
kruszynka_, 09.07.2017 19.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
OLEJEK MIĘTOWY NIE JEST POLECANY KOBIETOM W CIĄŻY!
 
wcale nie znawca, 24.08.2010 12.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Umówmy się, że na całym świecie zamówiono szczepionki na tą nową grypę, tylko nie w Polsce i wcale nie oznacza to, że źle na tym wyszliśmy. Ja byłam szczepiona venomenhalem i żyję. Wstrząs anafilaktyczny, to coś z czym musi się liczyć każdy uczulony na jad owadów błonkoskrzydłych. Nigdy nie słyszałam o jakiś wstrząsach po zastosowaniu tej szczepionki, no ale ja jestem tylko po odczulaniu, nie pracuję dla żadnego koncernu farmaceutycznego, więc nie zbieram takich danych.
 
alex, 17.08.2010 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na całym świecie używana jest szcepionka Pharmalgen i Alutard duńskiej firmy Alk-abello.Posiada mnóstwo badań naukowych. Akurat Venomenhal to produkt niszowy używany w nielicznych krajach Europy. Venomenhal to nie jest lek oryginalny tylko generyk,o badaniach naukowych już nie wspomnę(po zastosowaniu może wystąpić wstrząs anafilaktyczny).Jak wybierać szczepionkę to Alutard i Pharmalgen- też są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia.Więcej informacji jest na stronie www. alk-abello.pl
 
do Zoozy, 13.06.2010 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kurde czytajcie ze zrozumieniem i lepiej dwa razy zamiast pozniej pierdoly pisac... jak wiesz tak wszystko, to po ki czort tu wchodzisz? zeby innych poprawiac? dzieckiem sie swoim zajmij
 
Renata, 10.06.2010 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
owszem dym z grilla trochę odpędza komary, ale jednocześnie wdychany szkodzi dziecku. !!!!
 
Kasia, 01.04.2010 11.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak, terapia odczulająca (immunoterapia) to jedyny sposób leczenia alergii na jad owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły, szerszenia, trzmiela). Taka terapia jest naprawdę skuteczna. Venomenhal jest rzeczywiście szczepionką używaną w trakcie terapii i jest jedną z bezpieczniejszych. Odczulanie jest w pełni refundowane i wykonywana w warunkach szpitalnych. Listę ośrodków, które przeprowadzają leczenie można znaleźć na osa.org.pl w zakładce terapia odczulająca.
 
Zooza, 13.08.2009 09.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nieprawda, źe jad pszczoły ma odczyn zasadowy - ma odczyn kwaśny. Szkoda, źe autorka artykułu nie wspomina nic o alergii na jad błonkoskrzydłych. Ja jestem alergiczką, ale moich dzieciaków jeszcze nie uźądliło nic, więc nie wiem. Czytałam na takiej stronie, ze sa terapie odczulajace - cos jak szczepionka. Venomenhal to sie chyba nazywa? Ciekawa jestem, czy ktoś moźe miał już coś takiego robione.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

301

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

279

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

201

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

195

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.