Katar - 7 skutecznych sposobów leczenia kataru

2020-02-18 8:02 Monika Majewska

Katar to potocznie nieżyt nosa - choroba wywoływana głównie przez wirusy. Katarem można bardzo łatwo się zarazić - wystarczy, że w autobusie spotkasz jednego kichającego, by po dwóch, trzech dniach katar dopadł i ciebie. Jak powstaje katar? Jak leczyć katar, jakie są skuteczne domowe sposoby na katar? Jak się go pozbyć? Ile trwa katar? Przeczytaj albo posłuchaj odpowiedzi na te pytania!

Spis treści:

 1. Katar - przyczyny
 2. Katar - objawy
 3. Katar - ile trwa?
 4. Katar - groźne powikłania
 5. Katar - jak leczyć? Domowe sposoby na katar
 6. Katar może być początkiem infekcji

Katar to w potocznym rozumieniu nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa - choroba wywoływana głównie przez wirusy. Pojawienie się kataru, czyli wodnistej (surowiczej) albo śluzowej wydzieliny z nosa, to reakcja obronna systemu odpornościowego – organizm chce się pozbyć niechcianych wirusów.  Objawy towarzyszące to:

Posłuchaj jak powstaje i jakie są domowe sposoby na katar. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Katar - przyczyny

Katar najczęściej powodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Są wśród nich między innymi:

 • rhinowirusy (ok. 110 typów, do infekcji z ich powodu dochodzi głównie wiosną, latem i jesienią)
 • coronawirusy (powyżej 30 typów, atakują zimą i wczesną wiosną)
 • adenowirusy (w ciągu całego roku)

Katar bywa też następstwem zakażenia bakteryjnego (chociaż ten rodzaj infekcji występuje rzadziej). Zarazkami zakażasz się tzw. drogą kropelkową, gdy np. ktoś obok kichnie. W ten sposób jeden chory może zakazić dziesiątki osób.

Znaczne oziębienie, względnie przegrzanie organizmu, osłabia układ immunologiczny, a to także stwarza korzystne warunki dla wniknięcia wirusów albo bakterii chorobotwórczych przez błonę śluzową nosa.

Katar może być też objawem - kataru siennego. Katar, który jest objawem przeziębienia, niekiedy trudno odróżnić od ostrej reakcji alergicznej, np. na pyłki kwiatowe, sierść zwierząt czy kurz domowy. Warto zatem zapamiętać, że katarowi uczuleniowemu często towarzyszy zapalenie spojówek, znaczne trudności w oddychaniu, ale rzadko podwyższona temperatura.

Katar, choć często utrudnia nam życie, pomaga walczyć z infekcją. Kichanie i częste wydmuchiwanie nosa (tylko w chusteczki jednorazowe, używane jeden raz) pozwala pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny błon śluzowych, ale i wirusów. Dlatego tabletki lub krople do nosa powinnaś stosować tylko przez kilka (3-4) dni. Najlepiej korzystać z nich, gdy zależy ci na dobrym samopoczuciu lub masz tzw. obowiązkowe wyjście.

Katar - objawy

Katar wirusowy charakteryzuje się wyciekiem wydzieliny wodnisto-śluzowej, natomiast katar bakteryjny – śluzowo-ropnej. Pozostałe miejscowe symptomy chorobowe są podobne: zarówno pierwszy, jak i drugi objawia się zatkanym nosem, obrzękiem małżowin nosowych, drapaniem w gardle. Obu typom kataru może towarzyszyć kaszel, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia.

Wyróżnia się trzy fazy kataru:

faza naczyniowa faza komórkowa faza trzecia
 • trwa zwykle 3–5 dni
 • Pojawiają się pierwsze objawy:

  - katar
  - osłabienie
  - niekiedy gorączka
  - organizm zaczyna 
  się odwadniać
 • katar gęstnieje

Gęstniejąca wydzielina jest trudna
do usunięcia i zalega w jamach  nosa.
Efektem tego jest odczucie rozpierania
twarzy od wewnątrz i ból głowy. Zatkany
nos zmusza  do oddychania przez usta,
a to powoduje

- dodatkową  utratę wody
- wysuszanie śluzówki gardła
- niedrożność ujść zatokowych
i trąbek słuchowych
- zaburzenia węchu

 • To wtórne zakażenie bakteryjne

Towarzyszą mu:

- zmiana wydzieliny z  nosa (gęstnienie)
- kolor (zazielenienie)
- nieprzyjemny zapach (ropienie)
- gorączka

Przy katarze alergicznym, wywoływanym przez czynniki alergiczne (alergeny), najczęściej wziewne, powodujące reakcję zapalną w błonie śluzowej, oprócz uczucia zatkanego nosa, wodnistego wycieku, dołączają jeszcze: świąd nosa, kichanie i łzawienie oczu.

Przeczytaj także: Ból nosa - przyczyny

Katar - ile trwa?

Katar trwa średnio ok. 7 dni, jednak zdarzają się również przeziębienia 14-dniowe. Zwykle objawy ustępują przeważnie w okresie od 2 do 7 dni.

Ciągły katar, czyli katar przewlekły, to taki, który trwa nieprzerwanie lub powtarza się w formie napadów. Jeśli masz przewlekły katar wybierz się do laryngologa. Najczęściej bowiem związany jest chorobą zatok lub alergią albo zaburzeniami naczynioruchowymi. Może jednak sygnalizować poważną chorobę, nawet nowotwór.

Przewlekły katar często nęka osoby cierpiące na choroby krążenia, schorzenia wątroby i nerek oraz cukrzycę. Powodem przewlekłego kataru mogą być też zaburzenia hormonalne i niedobory witaminy A.

Warto wiedzieć
Apicold® Propo spray do nosa

Autor: Alpen Pharma

materiał partnera

Do stosowania wspomagająco przy katarze lub zapaleniu zatok warto stosować spray do nosa, który w naturalny sposób oczyści go z zalegającej wydzieliny i ułatwi oddychanie. Preparat Apicold® Propo spray do nosa (wyrób medyczny)* to izotoniczny roztwór soli morskiej i propolisu. Normalizuje funkcjonowanie błony śluzowej nosa i rozpuszcza zalegającą w nim wydzielinę. Zawarty w preparacie propolis wykazuje także działanie antybakteryjne wobec bakterii odpowiedzialnych za ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych.

Raport z badań: Ocena działania przeciwdrobnoustrojowego preparatu Apicold Spray do jamy ustnej: Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytety Medycznego; 04.2019.

Czytaj też:

Katar - groźne powikłania

Katar bywa groźny dla noworodków oraz dzieci do drugiego roku życia. Łączy się bowiem z  utrudnieniem oddychania, połykania i ssania oraz łatwo przenosi się przez trąbkę słuchową, wywołując stany zapalne uszu, a w konsekwencji niedosłuch.

Również u starszych dzieci i osób dorosłych nieleczony katar może być przyczyną poważniejszych komplikacji zdrowotnych: przechodzi w stan przewlekły, powoduje zapalenie zatok przynosowych, uszu lub prowadzi do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.

Katar - jak leczyć? Domowe sposoby na katar

Powszechnie uważa się, że katar trzeba po prostu przeczekać. Jednak w rzeczywistości nieżytu nosa nie można lekceważyć i należy z nim walczyć. Twierdzenie, że katar leczony i nieleczony trwa tydzień lub siedem dni, nie jest prawdziwe. Coraz więcej osób cierpi z powodu nieżytu nosa okresowo przez cały rok.

Poza lekami obniżającymi gorączkę, przeciwzapalnymi i ewentualnie przeciwbólowymi, pacjenci muszą jak najszybciej przywrócić drożność przewodów nosowych.

Brak przepływu powietrza przez nos oraz brak zmian temperatury w  trakcie tego przepływu, stwarzają dogodne warunki rozwoju infekcji na tle bakteryjnym. Poza tym wydzielina zalegająca w nosie paraliżuje ruch rzęsek nabłonka w  jego jamach, odpowiedzialnych za transport i  usuwanie tej wydzieliny.

 • Gdy wrócisz do domu przemarznięta, nie czekaj, aż choroba zacznie się rozwijać. Weź gorącą kąpiel z dodatkiem olejku (sosnowego, eukaliptusowego, miętowego) lub wymocz stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Potem natrzyj stopy maścią kamforową, włóż grube skarpety, owiń się kocem i odpocznij w cieple

Popularny katar, inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa, jest zakażeniem górnych dróg oddechowych.

 • Rób inhalacje z olejków aromatycznych (np. eukaliptusowego) lub naparu rumianku. Pozwalają odblokować zatkany nos i pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.
 • Skrzydełka nosa smaruj maścią witaminową (np. maścią majerankową) lub kremem ochronnym, aby złagodzić podrażnienie skóry.
 • Jeśli katar jest bardzo dokuczliwy, kaszlesz i masz temperaturę stosuj przez 3-4 dni dostępne w aptece leki na przeziębienie.
 • Pij bardzo dużo płynów. Dzięki temu wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Jadaj gorące, parujące potrawy (np. rosół), pij dużo herbaty z malinami lub sokiem z czarnego bzu albo herbatę z czystka. Do kanapek dodawaj czosnek, bo ma silne działanie antybakteryjne. Na kolację zrób sobie kanapkę z drobno posiekaną natką pietruszki (zawiera dużo witaminy C), masłem oraz rozgniecionym ząbkiem czosnku. Pamiętaj też o częstym myciu rąk, przede wszystkim po każdym oczyszczeniu nosa jednorazową chusteczką.
Zrób to koniecznie

Wypij coś, co cię rozgrzeje

 1. Może to być czerwone grzane wino z goździkami, łyżeczką miodu oraz szczyptą gałki muszkatołowej.
 2. Dobre skutki daje mocna herbata z alkoholem - marynarska z rumem (25 g) lub góralska z czystą wódką (50 g).

 • W walce z katarem stosuje się zwiększone dawki witaminy C oraz preparatów z rutyną (2-3 razy dziennie po 3-4 tabletki). Wprawdzie nie likwidują one kataru i nie mają żadnego znaczenia w likwidowaniu przeziębienia, ale uszczelniają i wzmacniają osłabione infekcją ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Warto też przyjmować preparaty wapniowe (Calcium C), choć te mogą nadmiernie wysuszać błonę śluzową nosa.
 • W udrożnieniu zatkanego katarem nosa pomogą tabletki na katar. Możesz też korzystać z kropli do nosa, które zmniejszają obrzęk oraz ukrwienie błony śluzowej nosa. Pamiętaj, że kropli do nosa nie można nadużywać. Stosuj je nie dłużej niż 3-4 dni.

Katar może być początkiem infekcji

Idź do lekarza, jeżeli oprócz kataru masz bóle mięśni, stawów i głowy oraz temperaturę przekraczającą 38 st. C. To mogą być pierwsze oznaki grypy.

Katar, któremu towarzyszy silny ból głowy, uczucie ucisku w okolicach policzków, skroni lub nasady nosa, a wydzielina jest ropna, wymaga konsultacji u lekarza. Możesz mieć zapalenie zatok przynosowych, a to wymaga specjalistycznego leczenia.

Czytaj też: Przeziębienie: objawy. Po tych objawach poznasz, że złapałaś przeziębienie

W artykule wykorzystano materiały Anny Jarosz z miesięcznika "Zdrowie"

*Preparat Apicold® Propo spray do nosa

Status: wyrób medyczny

Opakowanie: 30 ml

Działa bakteriobójczo¹) na:
- Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc -pneumokok) w 100%
- Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) w 95%
- Haemophilus influenza ( tzw. pałeczka „grypy”) w 100%

¹) Raport z badań: Ocena działania przeciwdrobnoustrojowego preparatu Apicold Spray do nosa Propo; Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; 01.2019.

Przeciwwskazania: Alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 4 lat.
Podmiot odpowiedzialny: Alpen Pharma Polska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Magda
|

Najlepsze są naturalne sposoby. Mi koleżanka poleciła olejek Azeta Bio na przeziębienie - łagodzący na przeziębienie i katar, przynoszący ulgę w kaszlu i bólach gardła. Zawiera olejki z pelargoni pachnącącej, lawendy, rumianku rzymskiego, inca inchi i słodkich migdałów. Nie zawiera agresywnych olejków typu eukaliptus czy sosna, więc może być stosowany przez dzieci od pierwszego dnia życia. Stosujemy wszyscy w domu, od pierwszych objawów przeziębienia i póki co mogę potwierdzić, że działa. Przyjemny, wyraźny ale nie duszący zapach - nie rozgrzewa.

magda
|

dorosła osoba to jeszcze jakoś przeżyje z katarem, ale nie to co dzieci. moje jak mają katar to od razu są markotne i nie dają żyć. na szczęście staram się być zawsze przygotowana na taką okoliczność i w mojej apteczce domowej mam krople Oxalin Junior. są fajne, bo mają konsystencje żelu. nie spływają do gardła tylko zostają w nosie i dzięki temu przynoszą ulgę już od pierwszego psiknięcia.

Kolo
|

Mnie ktoś zaraził w locie do ciepłych krajów. Skwar i z nosa leci woda, aż łzawię i co? nic tu nie wyczytałem.

Monika
|

Tłumaczenie brzmi jako tako sensownie, ale odradzanie picia przy chorobie jest niebezpieczne, grozi odwodnieniem. Poza tym przesuszenie błon śluzowych też do niczego dobrego nie doprowadzi.

Graża
|

mi na katar pomagają inhalacje solą morską w domu plus gorąca kąpiel a normalnie w ciągu dnia i w pracy to moje L52, syrop, krople na infejcie naprawdę są super. zawsze dają rade

LODYGOVSKA
|

Na katar fajnie działa maść majerankowa, można ją samemu zrobić w domu.

Łukasz
|

Ja stosuję od ponad 3 lat tabakę do nosa 2-3 x dziennie i od tego czasu nie wiem co to katar.

Janek
|

Na katar bardzo wskazane są pieczarki, wąchanie pieczarek przyspiesza opóźnienie wyzdrowienia. Mnie pomaga i osiągnąłem sukces.

jola62
|

sól dodajesz do nosa ?

aw
|

Autor artykułu poleca mnóstwo zapachowych leków
tylko co jeśli ktoś jest alergikiem...