Koszmarna migrena. Te 10 sprawdzonych sposobów naprawdę pomaga

2012-12-27 13:53

Migrena to poważna choroba, która umożliwia sprawne funkcjonowanie, odbiera radość życia i jest źródłem wielkiego cierpienia. Choć jest schorzeniem przewlekłym, co oznacza, że nie można go wyleczyć w pełni, to istnieją sposoby, by ograniczyć liczbę napadów bólu głowy i poprawić komfort życia chorego.

Mężczyzna trzyma się za głowę, ból głowy
Autor: Getty 10 sprawdzonych sposobów na migrenę

Spis treści

  1. Leczenie migreny
  2. Co na migrenę? 10 sprawdzonych sposobów

Leczenie migreny

Osoby cierpiące na migreny często szukają odpowiedzi na pytanie, czy migrenę można wyleczyć. Niestety, obecnie nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie. Oprócz leków, które łagodzą dolegliwości bólowe, istnieją jednak jeszcze inne sposoby, by napady bólowe były jak najrzadsze. Co zatem robić, by nie mieć migreny?

Osoby, którym dokuczają migreny, powinny pilnie obserwować swój organizm, aby wiedzieć, co prowokuje kolejne ataki. Niektórzy lekarze sugerują swoim podopiecznym, aby prowadzili dzienniczek, w którym będą zapisywali, co jedli, pili, jaka była pogoda, czy przyjmowali jakieś leki dobę przed wystąpieniem ataku migreny.

Zapisuj, co ci szkodzi, co prowokuje ataki i jak one przebiegają, a idąc do lekarza, zabierz ze sobą notatki. Kobiety powinny również rejestrować, w jakim dniu cyklu miesiączkowego pojawił się silny ból głowy. Mając takie szczegółowe notatki, łatwiej ustalić, co jest przyczyną ataków migreny.

Atak migreny może sprowokować prawie wszystko. Najczęściej jednak są to składniki jedzenia, przemęczenie lub silne zewnętrzne bodźce, np. hałas. Dlatego też dla własnego dobra, warto przestrzegać opisanych obok reguł.

Co na migrenę? 10 sprawdzonych sposobów

1. Eliminuj pokarmy, które ci szkodzą

Migrenom sprzyjają m.in. ciemna czekolada. Bólów głowy nie wywołuje biała czekolada, jeśli więc jesteś łasuchem – wybieraj właśnie ją.

Lepiej zrezygnować z chińskich dań, bo zawierają dużo glutaminianu sodu. Podobnie jest z zupkami w proszku, kostkami rosołowymi.

Migreną może się zakończyć jedzeniem cytrusów, skorupiaków, serów pleśniowych, sera feta, parmezanu i mozzarelli. Serki topione, białe i twarogi z reguły nie wywołują takich dolegliwości.

Jeśli podejrzewasz, że ból prowokuje jakiś produkt żywnościowy, wyklucz go z diety na pewien czas. Staraj się jadać o stałych porach, a jeśli nie możesz zjeść posiłku, zastąp go pożywną przekąską, a nie słodyczami.

2. Uzupełniaj mikroelementy

W profilaktyce migrenowej zaleca się przede wszystkim przyjmowanie magnezu (500 mg dziennie). Niektórzy specjaliści uważają, że aby zapobiec migrenie, niezbędne jest przyjmowanie 50 mg dziennie niacyny (kwas nikotynowy, witamina PP), 2 razy dziennie po 25 mg pieprzu tureckiego i w takiej samej ilości wysuszonych liści ze złocienia maruny.

3. Unikaj alkoholu

Ataki migreny zwykle pojawiają się po wypiciu czerwonego wina, sherry i porto. Związków fenolowych, które bywają przyczyną bólu głowy, nie ma w białym winie.

4. Stroń od hałasu i migoczącego światła

Unikaj hałaśliwych dyskotek, masowych imprez, koncertów, słuchania muzyki przez słuchawki. Jednak poproś domowników, by oni głośnej muzyki słuchali w słuchawkach.

Zakupy staraj się robić rano, gdy w centrach handlowych jest ciszej. Starannie zasłaniaj okna, aby nie drażniły cię migające neony lub latarnie uliczne.

5. Szukaj pomocy u specjalistów

Współczesna medycyna dysponuje wieloma lekami, które przynoszą ulgę w cierpieniu i pozwalają przerwać napad migreny.

Ustal z lekarzem (najlepiej neurologiem), jakie leki dostępne bez recepty możesz przyjmować, gdy czujesz zbliżający się atak. Jeżeli są one za słabe, poproś, aby wypisał ci receptę na tryptany, czyli leki przerywające atak.

Nieleczona migrena może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych oraz apatii.

6. Starannie wybieraj miejsce na urlop.

Cierpiącym na migreny nie służy silny, zimny morski wiatr, intensywne słońce, wysokie ciśnienie w górach, wiatr halny oraz wilgotne tropikalne powietrze.

7. Jedz regularnie

Głód może być przyczyną ataku migrenowego, dlatego nie opuszczaj posiłków. Ale nie przejadaj się. Migrenowcom odradza się też stosowanie ostrych diet odchudzających czy tzw. oczyszczających.

8. Ratuj się, gdy nadchodzi atak

Lekarze zalecają, aby przede wszystkim się odprężyć, zjeść małą przekąskę, napić się słodkiej herbaty, kawy lub naparu z pierwiosnka lekarskiego albo stokrotki. Jeśli to możliwe, warto się położyć w ciemnym i cichym pokoju.

Niektórym osobom pomaga odprężający masaż (karku i głowy) albo wcieranie w skronie olejków aromatycznych, np. migrenolu. Trzeba też pamiętać, by jak najszybciej zażyć zalecone leki.

9. Nie przemęczaj się i unikaj stresu

Staraj się dużo wypoczywać, spędzać czas w ruchu na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby nauczyć się odreagowywać napięcia i stres.

Chorującym na migreny poleca się medytacje i jogę. Warto też zadbać o uporządkowany rytm dnia. Wysypiaj się, ale pamiętaj, że zbyt długie wylegiwanie się w łóżku ma tak samo złe skutki jak niedobór snu.

Kładź się o tej samej godzinie, nie zarywaj nocy. W weekend wstawaj o zwykłej porze – unikniesz tzw. migreny weekendowej, która pojawia się w soboty i niedziele, gdy próbujemy nadrobić zaległości w spaniu.

10. Unikaj intensywnych zapachów

Ostre czy intensywne zapachy mogą cię nie tylko irytować, ale także być przyczyną ataku migrenowego. Unikaj zatem ostrych perfum, zwłaszcza tych na bazie piżma. Poproś też o to swoich bliskich.

Jeżeli chcesz używać perfumowanych kosmetyków, wybieraj te o delikatnej nucie kwiatowej. W domu, zwłaszcza w kuchni i łazience, zainstaluj nowoczesne wyciągi, które oczyszczą powietrze. Nie używaj kadzidełek ani świec zapachowych.

Warto wiedzieć

Gdy czujesz, że zbliża się atak migreny:

  • odpręż się, np. zastosuj medytację lub inne metody relaksu;
  • zjedz małe co nieco;
  • wypij filiżankę kawy albo herbaty z cukrem;
  • zaparz ziółka – pierwiosnek lub stokrotki, napar pij ciepły, małymi łykami;
  • wywietrz mieszkanie albo też stań przez chwilę przy otwartym oknie i zrób kilka głębokich wdechów i wydechów albo wyjdź na dwór (ale tylko gdy jest bezwietrznie, wiatr może wywołać migrenę)
  • wymasuj sobie kark, głowę, ramiona; możesz zastosować akupresurę: na skroni (na wysokości oczu), z tyłu nad karkiem (poniżej kości potylicznej), u nasady kciuka i palca wskazującego; Możesz też założyć na czoło elastyczną obcisłą opaskę;
  • połóż się w ciemnym, cichym i przewietrzonym pokoju;
  • weź gorącą kąpiel lub zanurz dłonie w ciepłej wodzie; ulgę przyniesie moczenie nóg przez ok. 10 minut w gorącej wodzie, a potem przez kilka sekund w zimnej (powtórz kilka razy);
  • ogrzej stopy termoforem lub poduszką elektryczną;
  • wetrzyj olejek miętowy w czoło i kark i ochłodź te miejsca, np. kostkami lodu. Natrzyj skronie olejkiem lawendowym. Możesz również do kominka aromaterapeutycznego wlać olejek bazyliowy lub różany i wdychać opary.
  • zanim rozwinie się migrena, zażyj witaminę PP (B3), która rozszerza naczynia krwionośne (nie stosuj jej po wystąpieniu bólu, bo może go nasilać); nie przekraczaj dziennej dawki!

Gdy ból już się pojawi:

  • weź tabletkę przeciwbólową, zanim ból się nasili, wtedy lepiej podziała;
  • odpręż się lub, jeśli możesz, połóż się i prześpij;
  • gdy pozycja leżąca ci nie pomaga, wstań i zmuś się do niewielkiego wysiłku fizycznego, np. zetrzyj kurz;
  • załóż czapkę lub opaskę, gdyż często skóra na skroniach jest tak wrażliwa, że nawet niewielkie podmuchy powietrza powodują duży dyskomfort;
  • jeżeli masz mdłości lub wymioty, ssij plasterek świeżego imbiru albo weź lek przeciwwymiotny uzgodniony z lekarzem.
    Leczenie migreny

    Źródło: Miesięcznik "Zdrowie"