Naczyniaki - przyczyny, objawy, leczenie

2020-08-25 9:36

Naczyniaki to guzy nowotworowe, które składają się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych. Naczyniaki mogą być łagodnymi zmianami nowotworowymi lub guzami złośliwymi. Jest wiele rodzajów naczyniaków, np. naczyniaki, jamiste, gwiaździste, płaskie. Jakie są przyczyny i objawy naczyniaków? Na czym polega leczenie?

Naczyniak
Autor: Getty Images

Naczyniaki (haemangioma) to guzy nowotworowe, które składają się z nieprawidłowo rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wyróżnia się naczyniaki będące łagodnymi zmianami nowotworowymi lub guzami złośliwymi.

Naczyniaki będące łagodnymi guzami nowotworowymi najczęściej rozpoznaje się u dzieci. Te złośliwe mogą wystąpić w każdym wieku.

Spis treści

  1. Naczyniaki - rodzaje
  2. Naczyniaki - przyczyny
  3. Naczyniaki - objawy
  4. Naczyniaki - diagnoza
  5. Naczyniaki - leczenie

Naczyniaki - rodzaje

Naczyniaki - łagodne zmiany nowotworowe:

  • naczyniak płaski (plamiste) - występuje od urodzenia
  • naczyniak włośniczkowy - diagnozuje się je u noworodków lub w przeciągu kilku tygodni od urodzenia (częściej dotyczą dziewczynek). W większości przypadków samoistnie zanika między 6. a 7. rokiem życia
  • naczyniak jamisty - występują w każdym wieku, częściej u płci żeńskiej
  • naczyniak limfatyczny - występuje od urodzenia lub pojawia się w pierwszych latach życia
  • naczyniak gwiaździsty - występuje u dzieci, często u młodych kobiet, prawie nigdy u mężczyzn

Naczyniaki - guzy złośliwe:

    Naczyniaki - przyczyny

    Przyczyny powstawania naczyniaków nie są znane. Być może mają podłoże genetyczne, o czym świadczyć występowanie tych zmian wśród członków rodziny.

    Naczyniaki mogą być również jednym z objawów (choć rzadko) niektórych chorób. Na przykład, naczyniak jamisty może się pojawić w przebiegu schorzeń, takich jak:

    • zespół PHACES
    • rozsiana naczyniakowatość noworodkowa
    • zespół PELVIS

    Z kolei naczyniak gwiaździsty często towarzyszy chorobom wątroby.

    Z kolei rozwój mięsaka Kaposiego związany jest z zakażeniem wirusem opryszczki typu HHV-6.

    Czytaj też: Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe): rodzaje i wyniki badań

    Naczyniaki - objawy

    Naczyniaki - łagodne zmiany nowotworowe:

    • naczyniak płaski - to płaska, dobrze ograniczona plama, która początkowo ma kolor jasnoczerwony, jednak z czasem przybiera barwę ciemnoczerwoną
    • naczyniak włośniczkowy - ma formę miękkiej zmiany, która ma czerwone zabarwienie, stąd również określenie "znamię truskawkowe". Kiedy się ją uciśnie, zblednie. Może wystąpić na twarzy (w okolicy oka), na karku, tułowiu i nogach
    • naczyniak jamisty - lokalizuje się na skórze lub błonach śluzowych lub wewnątrz ciała. Ma formę wyniosłego guzka o barwie czerwonej lub sinoczerwonej
    • naczyniak limfatyczny - wywodzi się z naczyń limfatycznych (chłonnych). Najczęstszą lokalizacją tych naczyniaków jest głowa i szyja (rzadziej narządy wewnętrzne). Mogą samoistnie pękać i dawać krwotoki do jam ciała, czego rezultatem jest pojawienie się czekoladowych plam i torbieli
    • naczyniak gwiaździsty - zwykle występuje w obrębie skóry twarzy oraz tułowia. Zmiana ma charakterystyczny wygląd - w środku znajduje się czerwona plamka, od której odchodzą promieniście naczynia

      Naczyniaki - guzy złośliwe:

      • naczyniakomięsak krwionośny - najczęściej atakuje wątrobę, tarczycę, gruczoł piersiowy i śledzionę
      • mięsak Kaposiego - może mieć postać czerwonych i sinych guzków, które znajdują się na dłoniach lub stopach
      • obłoniak złośliwy - może zająć skórę lub narządy wewnętrzne i objawiać się krwawieniami, np. z nosa

      Czytaj też: Znamiona na skórze – barwnikowe, naczyniowe i inne. Które są najgroźniejsze?

        Ważne

        Uważaj na naczyniaki zlokalizowane w okolicy oka i ust

        Problemem mogą być naczyniaki zlokalizowane w okolicy oka, np. na spojówkach, powiekach (może upośledzić wzrok), oczodołu (może on wówczas powodować zeza, wady refrakcji czy niedowidzenie, a nawet utratę wzroku) albo na wargach (naczyniaki w tej okolicy utrudniają odżywianie, w późniejszym wieku mogą prowadzić też do powstawania wady zgryzu i wad wymowy). Poza tym niektóre naczyniaki mogą ulec zakażeniu.

        Naczyniaki - diagnoza

        Naczyniaki zawsze wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli są duże, sprawiają ból bądź pojawiają się na nich rany. W ramach diagnostyki trzeba odwiedzić okulistę, kardiologa, neurologa i zrobić USG jamy brzusznej.

        Naczyniaki - leczenie

        Jeśli naczyniaki pojawiły się u dziecka, zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku pierwszych lat życia. Niektóre wymagają jednak interwencji lekarza, który decyduje, jaką metodą można je usunąć.

        Usunięcie naczyniaka, który nie zanika sam, jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy jego rozrost może doprowadzić do powikłań. Jest tak np. w przypadku, gdy naczyniak ulokuje się w obrębie powiek czy oczodołu albo na wargach. Naczyniaki usuwa się się operacyjnie: skalpelem, metodą krioterapii bądź laserem.

        Czytaj też: 

        Co jeść, aby uniknąć raka?
        O autorze
        Monika Majewska - właściwe zdjęcie
        Monika Majewska
        Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.