WADY ZGRYZU: zawsze warto wyprostować zęby

2011-08-09 15:46

Ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i mocno rozwijających się dziedzin stomatologii. Nowoczesne metody leczenia wad zgryzu pozwalają na pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach chorobowych.

W zakres ortodoncji wchodzą: kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości twarzowej czaszki. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawia wymowę oraz ułatwia higienę jamy ustnej. Likwiduje też dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.
Z dr Emmą Kiworkową –Rączkowską, ortodontą i właścicielką kliniki Villa Nova Dental Clinic rozmawia Lidia Drabarek.

Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?

» Dr Emma Kiworkowa-Raczkowska: Są różnorodne ale najliczniejszą grupę stanowią wady zgryzu, które powstają w pierwszych latach życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie źle dobranych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka lub wargi oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych, spowodowana m.in. urazami i próchnicą.

Kiedy i jak  zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?

» E.K-R: Tak naprawdę należy zająć się od pierwszych dni życia dziecka. Ważne jest zwrócenie uwagi na: sposób i czas karmienia dziecka, stosowanie odpowiednich smoczków, wczesne wprowadzenie karmienia dziecka łyżeczką, przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów. Trudnym i ważnym oraz wymagającym wielkiej cierpliwości od rodziców jest niedopuszczenie do powstawania złych nawyków (np. ssanie palców, warg, gryzienie przedmiotów itp.).

Kiedy należy się zgłosić z dzieckiem do ortodonty i czy wiek ma znaczenie w leczeniu ortodontycznym?

» E.K-R: Jak najwcześniej tzn. około 3 roku życia. Leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, że nie cofają się same, przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. Leczenie u dzieci jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte odpowiednio wcześnie niejednokrotnie pozwala na unikniecie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobiega powikłaniom wad zgryzu. Dodam, że wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym. Leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednia metodę. W wielu przypadkach u osób dorosłych rozpoczęcie leczenia wiąże się z warunkami estetycznymi.

W klinice Villa Nova stosujecie wiele znanych na świecie metod leczenia wad zgryzu…

» E.K-R: Staramy się, aby każdy zgłaszający się pacjent miał wybór. Dotyczy to zarówno wybrania najlepszej indywidualnej metody leczenia jak i dobrania jej do możliwości finansowych pacjenta. Stosujemy aparaty na zęby stałe i ruchome. Już na pierwszej konsultacji ortodontycznej diagnozujemy rodzaj wady. Następnym etapem jest przygotowanie planu leczenia, a następnie etapami zastosowanie go u pacjenta. Współczesna ortodoncja pozwala na minimalizowanie czasu leczenia oraz przeprowadzenie go tak, aby nie było widoczne dla innych. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów pracujących intensywnie zawodowo oraz osób publicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.