Zez: nieleczona wada może doprowadzić do utraty wzroku

2007-05-22 2:51 Beata Prasałek

Zez zwykle występuje w jednym oku. Ta nieleczona wada wzroku nie tylko przeszkadza dziecku, ale może też powodować utratę wzroku. Jeśli zauważysz, że dziecko stale zezuje, idź z nim do okulisty.

Jeśli dziecko stale zezuje, należy pójść z nim do okulisty, nawet gdy ma dopiero 1-2 miesiące. Jeżeli zezuje sporadycznie, można poczekać z wizytą, bo do 6. miesiąca życia uciekanie oka jest normalne. Dziecko dopiero uczy się patrzeć na świat i widzieć tak jak my.

Zez - diagnostyka

Przyczyną zeza u dzieci jest zwykle nieprawidłowa budowa gałki ocznej lub słabe mięśnie, mające utrzymywać oko we właściwym położeniu. Przy diagnozowaniu zeza wpierw bada się wnętrze oka. Potem, zasłaniając kolejno zdrowe i zezujące, określa się kąt zeza. U starszego dziecka można zbadać ostrość widzenia, pokazując mu tablicę z rysunkami, i sprawdzić widzenie obuoczne, używając synoptoforu - urządzenia przypominającego lornetkę. Gdy dziecko przez nią patrzy, jednym okiem widzi np. lwa, a drugim klatkę. Jeśli ma sprawne widzenie obuoczne, po chwili zobaczy lwa w klatce. Przy zezie - nie.

Zrób to koniecznie

Idź z dzieckiem do okulisty, jeśli zauważysz, że:

  1. Jedno oczko dziecka gdzieś ucieka – na boki lub do dołu, czy do góry.
  2. Malec przyjmuje dziwne pozycje, które ułatwiają mu patrzenie.
  3. Miewa kłopoty z utrzymaniem równowagi (także gdy siedzi).
  4. Używa jednego sprawniejszego oczka, zasłaniając ręką to osłabione.

Zez - leczenie

Oko samo się nie naprawi. A nieleczony zez będzie się pogłębiał. Jeśli dziecko, które skończyło pół roku, nadal zezuje - trzeba pomyśleć o terapii. Gdy przyczyną zeza jest zła budowa gałki ocznej (efekt to krótkowzroczność, dalekowzroczność, czasem astygmatyzm), leczenie polega na korekcji wady wzroku, czyli na noszeniu przez malca okularów. Szkła zmienia się zwykle co 3-6 miesięcy. Okulista często zaleca zasłanianie zdrowego oka (lub szkła w okularach), by zmusić gorzej widzące do pracy. Od czasu do czasu zasłonkę zdejmuje się, by zapobiec ewentualnemu pogorszeniu widzenia w zdrowym oku. Taka terapia przynosi dobre efekty. Można ją stosować nawet u maluchów, które nie mają jeszcze roku. Równolegle trzeba namawiać dziecko do ćwiczeń wzmacniających mięśnie podtrzymujące gałkę oczną, np. do wodzenia wzrokiem za palcem poruszanym w różne strony.
Gdy zez nie był leczony w odpowiednim czasie lub terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, bywa konieczna operacja oka. Wykonuje się ją z reguły w 5-6 roku życia. Polega na właściwym ustawieniu mięśni sterujących gałką oczną.

Zaniedbanie zeza

Zez opóźnia rozwój dziecka. Ma ono problemy z rozpoznawaniem kształtów, chwytaniem zabawek, raczkowaniem, chodzeniem. Nie ocenia prawidłowo odległości. Obija się o stojące na drodze przedmioty. Zaniedbanie pogłębia wadę, co prowadzi do niedowidzenia, a nawet utraty wzroku, jeśli i “lepsze” oko obarczone jest jakąś wadą. Konsekwencją nieleczenia zeza jest także ograniczenie możliwości wyboru zawodu, np. nie można być pilotem.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Eljot
|

Operacja to najlepszy wybór. Sama operacja zeza nie jest straszna, a bardzo przydatna. Zabieg nie jest długi, a efekt jest tak naprawdę natychmiastowy/ Domowe metody zupełnie nie działały, więc mama postanowiła wziąć mnie do lekarza.

kuba
|

całe życie miałem zeza 2 lata temu po namowie okulisty poddałem się zabiegowi. Jest lepiej widzę obuocznie ostro wcześniej tyklo każdym okiem osobno. Nie muszę nosić okularów. Polecam zabieg o ile jest możliwy - gorzej nie będzie.

Kuba
|

Mam 15 lat od dziecka odbicie światła w każdym oku jest w innym miejscu myślałem ,że to normalne ,nie widać żebym miał zeza ,co mam z tym zrobić? nwm czy to zez czy co?

Ania
|

Mam zeza i utrudnia on mi prace gdyż coś dłużej robie nie widze po tym normalnie oczy wszedzie latają i mam problem znalezieniu pracy czy moge starać się o rtente

nadzieja
|

mam 50 lat czy w moimy wieku mozna zeza zlikwidowac . wiem ze odpowiedz bendzie medyczna ale dlamnie nie zrozumiala . wiec prosze naisac tak czy nie . a jeszcze jedno cale zycie nosilam okulary ruzne od pryzmatow do zaslonietego oka i nic .

michalska1986
|

Mam pytanie.Mam 24 lata i mam zeza jest to dla mnie dosc wstydliwy problem chciala bym cos z tym zrobic ale nie wiem jak a te laserowe zabiegi sa dla mnie za droge.Co mam zrobic?

Ela
|

Mam pytanie do Pani Ewy. Moj syn zdjagnozowany zostal z astygmatyzmem, lewe oko zaczelo mu uciekac do srodka. Obecnie od 4 miesiecy nosi okulary i dzisiaj po wizycie u okulisy dostal nakaz zaslaniania zdrowego oka. Czy to prawda ze do 7 lat mozna tylko wplynac na wyleczenie zeza czy to juz za pozno? Dodam syn ma w tej chwili 5 lat. Ewentualna odpowiedz mile widziana na maila binciamincia@yahoo.co.uk

Ewa
|

Jako specjalistka leczenia zeza nie mogłam powstrzymać się od dodania komentarza. W pierwszych słowach muszę powiedzieć: to dobrze, że się mówi o zezie, to bardzo niedobrze, że nieprofesjonalnie.../Autorka podaje kilka nieprecyzyjnych i nieprawdziwych informacji, chociazby taką, że dziecko widzące lwa w klatce posiada obuoczne widzenie. Jest to nieprawda, ponieważ zjawisko to (jednoczesna percepcja) nie oznacza istnienia widzenia przestrzennego, aczkolwiek jest pierwszym ze stopni, które je warunkują.Przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków odnośnie diagnozy i leczenia dzieci z problemami wzrokowymi radzę zasięgnąć porady SPECJALISTY!!!
Pozdrawiam serdecznie