Neonatolog - czym się zajmuje neonatologia?
Neonatologia to specjalizacja, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków. Lekarz neonatolog bada zdrowe dzieci, pod jego opieką znajdują się też mali pacjenci, u których istnieje podejrzenie nieprawidłowego rozwoju. Poradnia neonatologiczna to miejsce, do którego trafiają także najmłodsi, u których zdiagnozowano choroby jeszcze w okresie płodowym lub zaraz po urodzeniu oraz wcześniaki.
Spis treści
- Neonatolog - jakie badania wykonuje neonatolog?
- Neonatolog - jak się przygotować do wizyty u Neonatologa?
- Neonatolog - jakie choroby diagnozuje neonatolog?
- Neonatologia - metody leczenia
Neonatolog (lekarz, którego specjalizacją jest neonatologia) bada po porodzie każdego noworodka - sprawdza jego odruchy oraz ocenia ogólny stan zdrowia dziecka na podstawie wielkości ciemiączka, napięcia mięśniowego, brzuszka oraz kręgosłupa. Lekarz neonatolog sprawdza też ruchy kończyn, np. czy nóżki zginają się prawidłowo w kolanach, a stópki nie są wykrzywione, osłucha serce, sprawdzi przepływ krwi w pachwinach, obejrzy podniebienie i ruchliwość języka, zbada wzrok oraz narządy płciowe. Jeśli w tych pierwszych dobach od narodzin lekarz będzie miał wątpliwości, co do stanu zdrowia dziecka, jeszcze w szpitalu zleci wykonanie dodatkowych badań.
Neonatolog - jakie badania wykonuje neonatolog?
Poradnia neonatologiczna to miejsce, do którego zgłaszają się rodzice z noworodkami, które urodziły się zdrowe, ale opiekunowie mają jakiekolwiek wątpliwości co do ich prawidłowego rozwoju. Co najczęściej wzbudza niepokój:
- brak apetytu i zbyt wolne przybieranie na wadze, zwłaszcza jeśli dziecko urodziło się z małą urodzeniową masą ciała
- częste biegunki lub męczące zaparcia
- ulewanie pokarmu
- wymioty
- wszelkiego rodzaju zmiany skórne
- przedłużająca się żółtaczka
- nadmierna senność noworodka, który miewa bardzo krótkie okresy aktywności lub nie ma ich wcale
Na konsultację do lekarza neonatologa powinni zgłosić się też rodzice noworodka, u którego zauważą:
- problemy z oddychaniem
- bladość skóry, która może świadczyć o niedokrwistości
- drgawki lub budzące niepokój reakcje, które mogą świadczyć o zaburzeniach układu nerwowego
Pod opieką neonatologa znajdują się też dzieci, które:
- otrzymały mało punktów w skali Apgar
- poddane resuscytacji zaraz po porodzie
- z podejrzeniem wad wrodzonych lub ze stwierdzonymi schorzeniami jeszcze w okresie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu, np. w wyniku zakażeń wrodzonych lub nabytych, urazów okołoporodowych, niedotlenienia okołoporodowego
- z zespołami neurologicznymi (drgawki, krwawienia śródczaszkowe, problemy z napięciem mięśniowym)
Neonatolog zajmuje się też wcześniakami, by zapobiec ewentualnym powikłaniom zdrowotnym, a zarazem jak najszybciej mogły nadrobić zaległości rozwojowe.
Neonatolog - jak się przygotować do wizyty u Neonatologa?
Na wizytę do lekarza neonatologa rodzice powinni przynieść wyniki dotychczas wykonanych badań oraz kartę przebiegu ciąży, książeczkę zdrowia dziecka i wypis ze szpitala, gdzie znajdą się podstawowe informacje o przebiegu porodu, stanie noworodka zaraz po urodzeniu oraz parametrach urodzeniowych - waga, długość, obwód głowy i klatki piersiowej, wykonanych czynnościach i badaniach jeszcze na oddziale noworodkowym w szpitalu. Neonatolog zbada dziecko fizykalnie, oceni jego rozwój psychofizyczny i w razie konieczności zleci odpowiednie badania. Do tych podstawowych zalicza się:
- badanie krwi
- badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej
- przezciemiączkowe badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu możliwa jest ocena ośrodkowego układu nerwowego i wykrycie wad rozwojowych, niedotlenienia, guzów, krwawień
Neonatolog - jakie choroby diagnozuje neonatolog?
Zadaniem neonatologa jest wykrycie wszelkich patologii w rozwoju noworodka oraz diagnoza i leczenie chorób układu oddechowego, nerwowego, moczowego, pokarmowego, krążenia oraz zakażeń, do których może dojść w okresie noworodkowym, m.in.:
- zamartwica urodzeniowa
- dysplazja oskrzelowo-płucna
- martwicze zapalenie jelit płodu i noworodka
- okołoporodowa perforacja jelit
- śródczaszkowy, nieurazowy krwotok
- zaburzenia mózgowe noworodka
- wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu
- wady wrodzone (m.in. dysplazja stawu biodrowego, krzywica, stopa końsko-szpotawa, syndaktylia, polidaktylia)
- choroby genetyczne
- wcześniactwo i związane z nim powikłania
Neonatologia - metody leczenia
Zakres chorób, jakimi zajmuje się neonatolog jest bardzo szeroki, dlatego metody leczenia poszczególnych schorzeń są zależne od postawionej diagnozy. Przy czym należy podkreślić, że często w przypadku leczenia chorób okresu noworodkowego istotne jest współdziałanie specjalistów z różnych dziedzin medycyny m.in. z zakresu dziecięcej neurologii, chirurgii, urologii, okulistyki, ortopedii, endokrynologii czy rehabilitacji. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju nowo narodzonego dziecka ważne jest jak najszybsze odkrycie przyczyny takiego stanu rzeczy, bo im wcześniej postawiona diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.
Polecany artykuł: