Pediatra - czym się zajmuje? Jakie choroby leczy pediatra?

Pediatra to lekarz mający wiedzę w zakresie pediatrii, czyli działu medycyny zajmującego się chorobami okresu dziecięcego. Pediatra zleca badania i na ich podstawie diagnozuje oraz leczy dzieci i młodzież od wieku niemowlęcego do 18. roku życia. Lekarz, który ukończył specjalizację z pediatrii, otrzymał wszechstronne wykształcenie w zakresie niemal każdej dziedziny medycznej.

FOTO ART: Jak znaleźć dobrego pediatrę
Autor: thinkstockphotos.com Dobry pediatra to kompetentny, skuteczny, wyrozumiały, cierpliwy i chętny do pomocy lekarz.

Spis treści

  1. Pediatra - czym się zajmuje?
  2. Kiedy udać się na wizytę do pediatry?
  3. Jak wybrać dobrego pediatrę?
  4. Cechy dobrego pediatry - na co zwrócić uwagę?

Pediatria to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga od lekarza posiadania wiedzy z różnych dziedzin medycyny. Wszystko po to, aby pediatra mógł trafnie i szybko diagnozować choroby u dzieci, a tych jest mnóstwo. Z tego powodu w Polsce brakuje pediatrów, podobnie jak internistów - specjalizacje te wiążą się bowiem z dużą odpowiedzialnością, a przy tym ich ukończenie jest bardzo praco- i czasochłonne.

Co zrobić, gdy dziecko jest zarażone pasożytami jelitowymi?

Pediatra - czym się zajmuje?

Pediatra zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem chorób u dzieci i młodzieży, a także ich leczeniem. Na tym jednak obowiązki pediatry się nie kończą - tak naprawdę musi on stale czuwać nad rozwojem dziecka poprzez zlecanie i interpretowanie badań okresowych, zlecanie szczepień ochronnych, rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych. Ważnym zadaniem specjalisty w zakresie pediatrii jest udzielanie porad rodzicom dotyczących właściwej opieki nad dziećmi i niemowlętami oraz profilaktyki chorób, które najczęściej dotykają małych pacjentów.

Ponadto lekarz ten musi wykazywać się odpowiednimi cechami charakteru - musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać, okazywać cierpliwość i odpowiednio reagować, gdy młody pacjent nie wykazuje chęci do współpracy. To zupełnie inny typ relacji niż w przypadku kontaktów z dorosłymi. W tym zawodzie niezbędne jest także wyczucie i intuicja, ponieważ dziecko nie zawsze jest w stanie przekazać, co mu dolega.

Kiedy udać się na wizytę do pediatry?

Do pediatry należy udać się zawsze, gdy zaniepokoi nas jakiś objaw chorobowy u dziecka, a w szczególności:

...i wiele innych.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Być może trafisz na niego za pierwszym razem. Ale może być też tak, że trudno będzie ci znaleźć lekarza, który spełni choć połowę twoich oczekiwań. W każdym razie przygotuj się na to, że poszukiwania pediatry zajmą ci trochę czasu, dlatego rozpocznij je jeszcze przed porodem. Zacznij od swojej przychodni rejonowej – a nuż zdarzy się cud i okaże się, że przyjmuje w niej doskonały lekarz, którego chwalą wszystkie mamy z okolicy. Ale sama lepiej tam nie chodź – wizyta w miejscu, w którym codziennie przebywa wielu chorych, nie jest wskazana w zaawansowanej ciąży. O pomoc poproś kogoś bliskiego - niech zorientuje się, jaki pediatra przyjmuje i pozbiera opinie o nim od czekających przed gabinetem matek. Popytaj znajomych, może mają swojego pediatrę i są z niego zadowoleni. Pomocy poszukaj też na regionalnych forach internetowych – mamy często wymieniają się w ten sposób doświadczeniami i polecają konkretnych specjalistów. Rejonizacja już nie obowiązuje, dlatego możesz wybrać pediatrę, który przyjmuje w przychodni na drugim końcu miasta. Weź jednak pod uwagę kwestię dojazdu z maluchem do poradni (i tego, czy lekarz będzie mógł przyjechać do ciebie). Do pediatry możesz też chodzić prywatnie.

Na co powinnaś zwracać uwagę przy wyborze lekarza?

Cechy dobrego pediatry - na co zwrócić uwagę?

Jak lekarz pediatra traktuje twoje dziecko

Mały pacjent powinien być zadowolony z wizyty tak samo jak ty. Obserwuj więc, jak lekarz traktuje dziecko (i jak ono na niego reaguje). Czy jest cierpliwy? Czy dba, by maluch podczas badania nie leżał na zimnej leżance, i by badanie nie było dla niego stresujące? Czy umie tak zabawić malca albo odwrócić jego uwagę, by nie płakał, a wizyta czy szczepienie kojarzyły mu się wyłącznie z czymś miłym? Ważne jest również to, czy lekarz zakłada dziecku kartę bądź wpisuje przebyte infekcje do książeczki zdrowia – dzięki temu w przyszłości szybko będzie można określić, jakie choroby dziecko już przeszło i jak reagowało na leki. Dobry pediatra zaleca też kontrolę po infekcji, by ocenić, czy dziecko jest już całkowicie zdrowe. Powinien również pamiętać o badaniach kontrolnych, bilansach zdrowia i przypominać o terminach szczepień.

Czy dobrze ci się rozmawia z pediatrą twojego dziecka

W gabinecie nie możesz czuć się skrępowana. Lepiej omijaj lekarzy, którzy wytwarzają oficjalną atmosferę, reagują zniecierpliwieniem na twoje dociekliwe pytania, i takich, u których czujesz się ponaglana. Wizyta nie powinna trwać krócej niż 15–20 minut. Pediatra powinien w tym czasie nie tylko udzielić ci wyczerpującej informacji na temat stanu zdrowia malca, wyjaśnić wszystkie wątpliwości, lecz także poinformować, w jaki sposób i o jakiej porze podawać leki.

Ważne, byś miała zaufanie do pediatry twojego dziecka

Pediatra nie musi być profesorem, ale dobrze, by miał doświadczenie i aktualizował wiedzę. Potwierdzeniem mogą być np. certyfikaty ukończenia szkoleń, wiszące na ścianach w gabinecie. Ale prawdziwym sprawdzianem jego kompetencji będzie skuteczne leczenie. Jeśli maluch po tygodniu brania leków nadal kaszle, a pediatra bagatelizuje twoje wątpliwości, poszukaj innego specjalisty. Zrób tak samo, gdy czujesz, że każdą jego diagnozę musisz potwierdzić u innego lekarza bądź ciągle przepisuje te same leki. Jeśli masz wybór, chodź do lekarza, który pracuje w szpitalu dziecięcym. To daje gwarancję fachowości i bycia na bieżąco z najnowszą wiedzą, a także szybkiej pomocy w razie problemów.

Ważne

Sprawdź, czy kontakt z pediatrą będzie możliwy przez całą dobę

Maluchy często zaczynają chorować w nocy. Dlatego kontakt z lekarzem musi być możliwy przez całą dobę. Pediatra nie tylko więc powinien ci podać numery telefonów, pod którymi będzie dostępny (komórkę, domowy czy do pracy), ale również zachęcić, byś w razie konieczności dzwoniła do niego o każdej porze. A jeśli często wyjeżdża, powinien dać ci również telefony do innych lekarzy, którzy mogą go zastąpić.

Ważna jest też odległość do lekarza. Jeśli nie masz samochodu, zorientuj się, czy lekarz w razie potrzeby będzie mógł do ciebie dojechać bądź czy jesteś w stanie wezwać taksówkę, by dotrzeć do gabinetu. I oczywiście – ile zapłacisz wtedy za wizytę domową.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

W artykule wykorzystane zostały fragmenty tekstu Katarzyny Hubicz pt. "Jak znaleźć dobrego pediatrę" z miesięcznika "Zdrowie".