Ciągłe uczucie gorąca? To nie tylko objaw menopauzy

2021-10-15 14:52

Dlaczego mi gorąco? Ciągłe uczucie gorąca zwykle kojarzone jest z okresem przekwitania. Ale nie zawsze jest to objaw menopauzy, może dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Warto wiedzieć, co może oznaczać. Sprawdź, jakie choroby mogą objawiać się ciągłym uczuciem gorąca.

dlaczego-mi-goraco-ciagle-uczucie-goraca-przyczyny
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego mi gorąco? Klimakterium
  2. Dlaczego mi gorąco? Zespół napięcia przedmiesiączkowego
  3. Dlaczego mi gorąco? Nadczynność tarczycy
  4. Dlaczego mi gorąco? Zespół wazowagalny
  5. Dlaczego mi gorąco? Nadciśnienie
  6. Dlaczego mi gorąco? Guz chromochłonny
  7. Dlaczego mi gorąco? Zaburzenia psychiczne
  8. Dlaczego mi gorąco? Uderzenia gorąca u mężczyzn

Dlaczego mi gorąco? Nagłe fale gorąca, nadmierna potliwość, pojawiający się znienacka rumieniec twarzy i szyi czy stałe uczucie zbyt wysokiej ciepłoty ciała może wynikać z zaburzeń hormonalnych związanych z wiekiem czy chorobą.

Zjawisko to ma niekiedy podłoże psychiczne – wówczas za rozszerzenie się naczyń krwionośnych i uczucie gorąca odpowiadają hormony stresu – adrenalina i noradrenalina. Są też inne przyczyny.

Dlaczego mi gorąco? Klimakterium

Okres poprzedzający ostatnie krwawienie miesięczne i następujący po nim nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem. Uderzenia gorąca, choć w okresie przekwitania nie występują u każdej kobiety, są jednym z jego typowych objawów. Towarzyszą im często nocne poty, zimne dreszcze, drażliwość i przygnębienie, bezsenność, kołatanie serca, spadek libido. Te objawy wypadowe to skutek zanikania czynności jajników, które przestają produkować żeńskie hormony płciowe – estrogeny.

Objawy takie mogą pojawić się też na skutek operacyjnego usunięcia jajników (sztuczna menopauza). W celu uściślenia diagnozy lekarz uzupełnia wywiad badaniem poziomu hormonów płciowych; niekiedy, by wykluczyć chorobę tarczycy, zleca badanie hormonów tarczycowych (TSH, fT3, fT4).

Nadczynność tarczycy

Dlaczego mi gorąco? Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Dlaczego ciągle mi gorąca i się pocę? Jeśli zadajesz sobie to pytanie najczęściej przed miesiączką, może to sugerować zespół napięcia przedmiesiączkowgo. To zespół objawów występujących w okresie kilku, kilkunastu dni poprzedzających miesiączkę, takich jak obrzęki, wzdęcia, kołatanie serca, bolesność piersi, bóle głowy, uderzenia gorąca.

Mogą się pojawić objawy psychiczne: depresja, drażliwość, płaczliwość, skłonność do agresji. Przyczyna występowania zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest nieznana, prawdopodobnie jest on wynikiem zaburzonego metabolizmu progesteronu w ośrodkowym układzie nerwowym.

Dlaczego mi gorąco? Nadczynność tarczycy

Przy nadczynności tarczycy stałemu uczuciu gorąca towarzyszy rozdrażnienie, bezsenność, kołatanie serca, wypadanie włosów, osłabienie mięśni, nieregularne miesiączkowanie. Inne charakterystyczne objawy to utrata masy ciała mimo dobrego apetytu, nadmierne pragnienie połączone ze zwiększoną potliwością, drżenie rąk, kłopoty z koncentracją. Diagnozę umożliwia badanie poziomu hormonów TSH, fT3 i fT4.

Obniżone stężenie TSH przy jednoczesnym podwyższonym stężeniu fT3 lub fT4 (albo obydwu) wskazuje na nadczynność; przyczynę zaburzeń pomagają ustalić dalsze badania (USG tarczycy, biopsja, poziom przeciwciał przeciwtarczycowych).

Dlaczego mi gorąco? Zespół wazowagalny

Zespół wazowagalny definiuje się jako nagłą, przejściową, krótkotrwałą utratę przytomności, spowodowaną wygórowaną odruchową reakcją autonomicznego układu nerwowego. Typowe są epizody utrat przytomności w ciężkim stresie, bólu, podczas drobnych zabiegów, w dusznych pomieszczeniach, przy długotrwałej pionizacji.

Bezpośrednio przed incydentem pacjent odczuwa zaburzenia widzenia, smaku i zapachu, nudności, wymioty, duszność, wzmożoną potliwość, uczucie gorąca, nagłe osłabienie, niekiedy — ból w klatce piersiowej.

Dlaczego mi gorąco? Nadciśnienie

Częstemu uczuciu gorąca, poceniu się, wypiekom na twarzy towarzyszą niekiedy poranne bóle głowy w części potylicznej, sztywność karku i szyi, zawroty głowy, szumy uszne, duszności, zaburzenia wzroku (pogorszenie jakości widzenia, rozbłyski). Na nadciśnienie wskazuje wynik badania ciśnienia wyższy niż 140/99 mmHg.

Dlaczego mi gorąco? Guz chromochłonny

Guz chromochłonny jest guzem wywodzącym się z rdzenia nadnerczy. Nazywa się go guzem hormonalnie czynnym, bowiem wydziela on aminy katecholowe, do których należy adrenalina i noradrenalina. Guz chromochłonny najczęściej atakuje osoby po 40. roku życia. Objawy związane są z nadmiarem katecholamin. Typowym objawem jest nadciśnienie tętnicze, oporne na leczenie.

Zwyżkom ciśnienia towarzyszą:

  • bóle głowy,
  • kołatanie serca,
  • tachykardia,
  • bradykardia lub inne zaburzenia rytmu,
  • obfite poty,
  • bladość skóry,
  • drżenie mięśniowe,
  • uczucie gorąca, niepokoju, lęku,
  • mdłości,
  • niekiedy wymioty,
  • duszność,
  • ból brzucha, klatki piersiowej,
  • uczucie zmęczenia,
  • osłabienia,
  • rzadko zaburzenia widzenia,
  • przemijające objawy ogniskowe neurologiczne,
  • napadowe parcie na mocz,
  • napady drgawek.

Dlaczego mi gorąco? Zaburzenia psychiczne

Rumieniec zalewający twarz, szyję i dekolt wraz z uczuciem gorąca może pojawiać się u osób nieśmiałych pod wpływem stresu, np. przed wystąpieniem publicznym. Tak może objawiać się erytrofobia – rodzaj fobii społecznej, która polega z jednej strony na lęku przed oceną ze strony innych, z drugiej – obawie przed wystąpieniem rumieńca.

Jeśli czerwienieniu się w stresujących sytuacjach towarzyszą bóle głowy i żołądka, nerwobóle, gwałtowne, ale przejściowe pogorszenie wzroku i słuchu, trudności z koncentracją i pamięcią, a na co dzień – przygnębienie, lęk, brak motywacji, zaburzenia snu – może to wskazywać na nerwicę. Diagnozę stawia psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra.

Dlaczego mi gorąco? Uderzenia gorąca u mężczyzn

Nagłe uderzenia gorąca u mężczyzn mogą wskazywać także na andropauzę. To okres w życiu mężczyzny wywołany wygasaniem czynności hormonalnej, przede wszystkim jąder. Występuje zwykle pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Objawy andropauzy dotyczą sfery seksualnej (obniżenie potencji), stanu psychicznego (obniżenie napędu życiowego, trudności w podejmowaniu decyzji, obniżenie zdolności do koncentracji myślowej, pogorszenie pamięci, zmienność nastrojów ze skłonnością do stanów depresyjnych) i fizycznej (dolegliwości związane z obniżeniem siły fizycznej i wydłużeniem czasu niezbędnego do regeneracji sił). Mogą się pojawić także uderzenia gorąca.

dr n. med. Marzena Gajewska specjalista chorób wewnętrznych, alergolog
dr n. med. Marzena Gajewska specjalista chorób wewnętrznych, alergolog

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Joanny Anczury z miesięcznika "Zdrowie".

Jaka to choroba?
Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle