Złe samopoczucie po alkoholu? Leki, których lepiej nie stosować

2021-09-03 6:32

Większość z nas choć raz w życiu zmierzyła się z przykrymi objawami, wynikającymi ze spożywania alkoholu. Ból głowy, senność, uczucie rozbicia, to tylko niektóre objawy tak zwanego kaca. Z czego wynikają te nieprzyjemne objawy? Jakich leków powinniśmy unikać po przyjmowaniu alkoholu? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Złe samopoczucie po alkoholu? Leki, których lepiej nie stosować
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Złe samopoczucie po alkoholu - z czego to wynika?
  2. Jakich leków nie przyjmować z alkoholem?
  3. Na które dokładnie leki musimy uważać?
  4. Leki uspokajające i nasenne z grupy benzodiazepin
  5. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, a alkohol
  6. Paracetamol a alkohol
  7. Ketokonazol i alkohol - czy można łączyć te dwie substancje?
  8. Objawy niewydolności wątroby

Za złe samopoczucie po alkoholu nie odpowiada sam alkohol etylowy, lecz jego metabolit, nazywany aldehydem octowym. To właśnie aldehyd octowy jest zdecydowanie bardziej toksyczny dla naszego organizmu, niż sam alkohol etylowy. Poprzez reakcje z białkami komórek naszego organizmu, może on je uszkadzać.

Złe samopoczucie po alkoholu - z czego to wynika?

Metabolizm alkoholu etylowego odbywa się przede wszystkim w wątrobie. To właśnie tam jest on przekształcany do aldehydu octowego, który to następnie, dzięki specjalnemu enzymowi metabolizowany jest do kwasu octowego.

Alkohol etylowy jest przyjmowany zazwyczaj w większych ilościach, niż te, które mogą być na bieżąco metabolizowane przez komórki wątroby (hepatocyty). Dzięki temu występują charakterystyczne, znane większości z nas objawy upojenia alkoholowego, ale w niedługim czasie również nieprzyjemne objawy związane z tak zwanym kacem.

Alkohol etylowy powoduje zwiększoną diurezę, czyli oddawanie moczu w większych niż zazwyczaj ilościach. Dzieje się tak, ponieważ alkohol hamuje działanie hormonu o nazwie wazopresyna, który odpowiada za zwrotne wchłanianie wody w nerkach. Takie właściwości alkoholu etylowego mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i wystąpienia bólu głowy (należy mieć świadomość, że nasz mózg jest wyjątkowo wrażliwy na odwodnienie).

Wraz z moczem tracimy również ważne minerały, co sprawia, że mogą pojawić się takie objawy, jak:

Przyczyną tych objawów jest również powstający kwas mlekowy, który prowadzi do obniżenia pH, czyli zakwaszenia naszego organizmu.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Jakich leków nie przyjmować z alkoholem?

Nie wszystkie leki możemy włączać podczas spożywania alkoholu oraz, co ważne, również w pewnym czasie po jego spożywaniu. Łączenie wielu powszechnych substancji leczniczych z alkoholem może prowadzić do uszkodzenia komórek naszego organizmu i poważnych powikłań zdrowotnych.

Wynika to często ze wspólnych szlaków metabolicznych dla alkoholu i leków. Wiele leków podobnie jest metabolizowanych w wątrobie, co sprawia, że łączenie alkoholu z takimi lekami może być bardziej toksyczne dla wątroby. Co więcej, możemy borykać się z ich działaniami niepożądanymi (co wynika z gorszego metabolizowania leków przez wątrobę i podwyższenia ich stężenia we krwi).

Na które dokładnie leki musimy uważać?

Alkohol a metronidazol

Jednym z leków, których nie powinniśmy przyjmować, gdy jesteśmy jeszcze pod wpływem alkoholu, jest metronidazol. Jest to chemioterapeutyk, stosowany powszechnie w leczeniu rzęsistkowicy, lambliozy, czy też w terapii zakażeń w stomatologii.

Spożywanie alkoholu w czasie terapii metronidazolem, jak i do dwóch dób od zakończenia przyjmowania tego preparatu, wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Połączenie metronidazolu z alkoholem może bowiem doprowadzić do tak zwanej reakcji disulfiramowej, czyli zahamowania przekształcania toksycznego dla naszego organizmu aldehydu octowego do kwasu octowego.

Objawy związane z wystąpieniem reakcji disulfiramowej mogą obejmować:

Leki uspokajające i nasenne z grupy benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki stosowane w krótkotrwałej terapii bezsenności. Należy mieć świadomość, że podczas ich stosowania nie powinniśmy spożywać alkoholu, gdyż grozi to depresją ośrodka oddechowego, a co za tym idzie zatrzymaniem oddychania i w konsekwencji nawet zgonem pacjenta.

Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że benzodiazepiny są lekami o silnym potencjale uzależniającym, dlatego nie powinno się ich stosować w sposób przewlekły.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, a alkohol

Do znanych powszechnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy m.in.

Leki te, przyjęte w połączeniu z alkoholem lub bezpośrednio po jego spożywaniu mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i krwawienia. Należy pamiętać, żeby nie łączyć ich z trunkami, gdyż grozi to krwawieniem do światła przewodu pokarmowego.

Paracetamol a alkohol

Kolejnym lekiem, którego nie powinnyśmy łączyć z alkoholem jest znany wszystkim lek przeciwbólowy - paracetamol. Lek ten może być w połączeniu z alkoholem toksyczny dla naszej wątroby.

Maksymalna, standardowa dawka dobowa paracetamolu dla osoby dorosłej to 4 gramy, zaś w przypadku spożywania alkoholu dawka ta spada do 2,6 grama - już taka dawka w tym przypadku może uszkodzić naszą wątrobę.

Powinniśmy ostrożnie stosować ten lek przeciwbólowy również jakiś czas po spożywaniu alkoholu, gdy może on być jeszcze w naszej krwi.

Ketokonazol i alkohol - czy można łączyć te dwie substancje?

Ketokonazol to preparat, który stosowany jest powszechnie w terapii infekcji grzybiczych takich, jak infekcje grzybicze pochwy, grzybice przewodu pokarmowego, a także grzybice błon śluzowych.

Łączenie ketokonazolu z alkoholem istotnie zwiększa ryzyko toksycznego działania tego leku na wątrobę, dlatego nie powinniśmy łączyć tych substancji.

Objawy niewydolności wątroby

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o objawach niewydolności wątroby, które mogą wystąpić w przypadku łączenia niektórych z wyżej wymienianych preparatów z alkoholem.

Najważniejsze objawy ostrego uszkodzenia wątroby to:

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, powiązanych z przyjmowaniem leków i alkoholu - należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy grozi Ci alkoholizm?
Pytanie 1 z 15
Czy zdarzyło się kiedykolwiek, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zwrócił Ci uwagę, że za dużo pijesz?