Zatrucie alkoholowe - skuteczne domowe sposoby na kaca

2021-12-16 16:07

Sposoby na kaca są znane na pewno tak długo, jak i sam alkohol czyli już od ponad 5000 lat. Skutkom jego nadużycia nasi przodkowie próbowali zapobiegać od stuleci, niestety, bezskutecznie. Lekarstwa na kaca nie wynaleziono do dziś i nie zanosi się na to w najbliższym czasie. Pozostaje nam stosowanie starych, sprawdzonych sposobów na zatrucie alkoholowe. Dowiedz się, które sposoby na kaca są najskuteczniejsze.

Mężczyzna trzyma się za głowę.
Autor: Mężczyzna trzyma się za głowę.

Spis treści

  1. Skąd się bierze kac?
  2. Sposoby na kaca - zanim zaczniesz pić alkohol
  3. Sposoby na kaca - w trakcie picia
  4. Sposoby na kaca - rano następnego dnia
  5. Najczęstsze błędy prowadzące do kaca

Sposoby na kaca warto znać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie z nich skorzystać. Niewinne spotkanie w gronie przyjaciół. Rozluźniasz się i beztrosko sączysz drinka za drinkiem. A rano ... ból głowy, ból żołądka i ból mięśni, mdłości, suchość w ustach, drżenie rąk, brak apetytu, zmęczenie psychiczne i fizyczne. Jednym słowem - kac. Co powoduje, że wspaniale spędzony wieczór kończy się fatalnym porankiem?

Jak radzić sobie z kacem Domowe sposoby na kaca

Skąd się bierze kac?

To przez enzymy wytwarzane przez wątrobę (dehydrogenazy: aldehydowa i alkoholowa), które przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Ten pierwszy sprawia, że ciśnienie ci rośnie, a tętno przyspiesza, robi ci się ciepło, twarz czerwienieje, a rano pęka ci głowa i masz mdłości. Ten drugi bardzo źle wpływa na stan twojego żołądka.

Nie ma lekarstwa na kaca, bo do tej pory nie odkryto jeszcze substancji, która neutralizowałaby ich toksyczne działanie. Na szczęście każdy z nas ma własną, sprawdzoną receptę na "zespół chorób dnia drugiego". O dziwo, większość z nich, nawet sławetny klin, mają naukowe uzasadnienie. Dlatego warto zmusić się, mimo oporu materii, do zrobienia kilku rzeczy, które przyspieszą twój powrót do żywych.

Sposoby na kaca - zanim zaczniesz pić alkohol

Nie można zmusić wątroby do szybszej pracy, ale można nieco opóźnić wchłanianie etanolu. W tym celu na godzinę przed przyjęciem trzeba zjeść posiłek. Najlepiej, by był tłusty, bo tłuszcz stworzy na ściankach żołądka i dwunastnicy warstwę ochronną, która spowolni przenikanie alkoholu do krwiobiegu.

  • Wyśpij się, bo alkohol szybciej atakuje zmęczonych.
  • Ugotuj "na rano" kwaśną zupę (kapuśniak, żurek albo ogórkowa), które dostarczą organizmowi witaminy C, bo będzie się jej domagał.
  • Przed wyjściem z domu najedz się - to spowolni czas wchłaniania alkoholu (choć niektórzy sądzą, że to może, w razie nadużycia alkoholu, zwiększyć kaca).
  • Możesz też sięgnąć po witaminy w tabletkach lub, jeśli oczywiście w nie wierzysz, preparaty niwelujące skutki upojenia
  • Zdecyduj się, co będziesz pił, bo mieszanie trunków grozi mega kacem.
  • Najtrudniejsze - jeśli palisz, spróbuj już od rana sięgać do paczki dwukrotnie rzadziej - nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe.

Sposoby na kaca - w trakcie picia

  • Rób dwudziestominutowe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami - przeciętnie właśnie tyle czasu potrzebuje organizm na wchłonięcie jednej porcji alkoholu.
  • Nie przytrzymuj alkoholu w ustach - daje to taki sam efekt jak picie przez słomkę - alkohol dłużej styka się z błonami śluzowi jamy ustnej, łatwo przez nie przenikając i od razu, na skróty, "idzie" do głowy.
  • Nie mieszaj alkoholi, nie popijaj wódki piwem czy szampanem, bo zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu.
  • Mając wybór, stawiaj na czyste, mocne alkohole, bo ciężkie, gatunkowe trunki zawierają więcej metanolu i jak dowodzą naukowe badania, kac jest po nich dużo większy.
  • Optymalnym rozwiązaniem jest wypijanie szklanki niegazowanej wody po każdej porcji alkoholu, ale jeśli trudno ci się do tego zmusić, to każdy płyn bezalkoholowy będzie dobry, choć specjaliści odradzają picie tych gazowanych, sztucznie barwionych.
  • Nie zapomnij przed snem wypić co najmniej dwóch szklanek wody - alkohol przyspiesza diurezę, czyli wydalanie wody z organizmu - to stąd poranna nieznośna suchość w ustach.
  • Możesz też przed zaśnięciem łyknąć tabletkę aspiryny (jeśli dobrze ją tolerujesz i nie masz przeciwwskazań) czy środka przeciwbólowego (ale nie sięgaj po tabletki z paracetamolem - te w połączeniu z alkoholem są naprawdę zabójcze dla wątroby i nerek) i witaminy C.
  • Otwórz na noc okno.

Sposoby na kaca - rano następnego dnia

  • Zmuś się i wstań z łóżka, by wziąć prysznic - ożywisz ciało i umysł, a oczyszczona skóra lepiej oddycha.
  • Dużo pij, by nawodnić organizm - najlepsze są: niegazowana woda mineralna (uzupełnia minerały i mikroelementy), napój izotoniczny (bomba jonowa - sprawdź, jak zrobić w domu), kawa (zwężając naczynia krwionośne, pomoże zwalczyć ból głowy), sok pomidorowy (zawiera potas korzystnie wpływający na układ nerwowy), soki owocowe i miód do słodzenia (dzięki fruktozie przyspieszają spalanie alkoholu).
  • Gdy jest bardzo źle - sięgnij po klina, mała dawka rozcieńczonego alkoholu ułatwi komórkom powrót do normalności, ale uważaj, by nie wypić zbyt dużo, bo znów powstanie aldehyd octowy - sprawca nieszczęścia.
  • Przełam się i zjedz coś - dobrze ci zrobi jajecznica czy rosół albo bulion, bo zawierają substancje, których twój organizm potrzebuje.
  • Ostrożnie z lekami - łatwo je w tym stanie przedawkować, poza tym żołądek, zmęczony wcześniejszymi szaleństwami, może źle na nie zareagować.
  • Weź się w garść i wyjdź na spacer - spora dawka tlenu postawi cię na nogi i złagodzi ból głowy.
  • Uczucie niepokoju, kłopoty z koncentracją czy rozdrażnienie musisz po prostu przeczekać.

Najczęstsze błędy prowadzące do kaca

    • Picie drinków z napojami gazowanymi (np. wódki z coca-colą) i przez słomkę. Już 20 proc. alkoholu wchłania się w jamie ustnej, więc ich sączenie i trzymanie w ustach powoduje, że szybciej uderzają do głowy. Zawarty w napojach gazowanych dwutlenek węgla przyspiesza absorpcję etanolu. Z tego powodu nie powinno się także popijać trunków napojami gazowanymi.
    • Mieszanie alkoholi. Te z bąbelkami działają szybciej, a jeśli po winie lub wódce napijesz się szampana – spowodujesz szybsze wchłanianie tego, który wypiłeś wcześniej. Jeśli masz wybór, decyduj się na picie dobrze zmrożonej czystej wódki. Zdaniem naukowców alkohole kolorowe szczególnie sprzyjają powstawaniu kaca.
    • Picie na pusty żołądek i niejedzenie w trakcie picia.
    • Częste sięganie po kolejny kieliszek. Tylko 10 proc. alkoholu wydalane jest z organizmu w postaci niestrawionej (wraz z moczem, potem i podczas oddychania). Z pozostałymi 90 procentami musi poradzić sobie wątroba. I robi to, ale we własnym tempie. Zwykle przetwarza 8-12 g (zależnie od wagi pijącego) alkoholu na godzinę. To ilość etanolu zawarta w szklance 12 proc. wina, półtoralitrowym kuflu 4 proc. piwa lub 25 g kieliszku wódki.
    • Palenie papierosów. Nikotyna, tak jak alkohol, metabolizowana jest w wątrobie, a organ ten nie radzi sobie ze zwalczaniem dwu używek jednocześnie.
      Zagraniczne sposoby na kaca. W niektóre trudno uwierzyć. Jak wiele rozpoznasz?
      Pytanie 1 z 18
      Napój z soku pomidorowego z surowym jajkiem, łyżeczką sosu Worcestershire, sól, pieprz, sos tabasco do smaku – tym specyfikiem raczą się po zakrapianych imprezach głównie mieszkańcy: