Herbata oczyszczająca: 3 domowe przepisy

2020-10-23 11:43

Herbata oczyszczająca to jeden z najprostszych i najczęściej stosowanych sposobów detoksykacji organizmu. Herbatę oczyszczającą można kupić w aptece, albo w sklepie ze zdrową żywnością, ale można ją także zrobić samemu w domu. Kiedy powinniśmy naszemu organizmowi pomóc się oczyścić i jak przygotować herbatę oczyszczającą?

Herbata oczyszczająca: 3 domowe przepisy
Autor: Getty images
Herbata oczyszczająca: 3 domowe przepisy
Autor: Getty images

Herbata oczyszczająca nie jest cudownym, natychmiastowym remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości i choroby. Nie zastąpi też naturalnego oczyszczania, które przecież każdego dnia dokonuje się w naszym organizmie. Ale herbata oczyszczająca, złożona z naturalnych składników stanowi doskonałe wsparcie zarówno tego procesu, jak i innych reakcji.

Herbata oczyszczająca może bowiem m.in.:

Kiedy zatem powinniśmy rozważyć wsparcie oczyszczania organizmu naturalnym środkiem jakim jest np. herbata oczyszczająca? I jak samemu przygotować herbatę oczyszczającą?

Spis treści

 1. Herbata oczyszczająca: kiedy potrzebna?
 2. Herbata oczyszczająca: wersja polska
 3. Herbata oczyszczająca: wersja włoska
 4. Herbata oczyszczająca: wersja azjatycka

Herbata oczyszczająca: kiedy potrzebna?

W proces detoksykacji, który dokonuje się codziennie w naszym organizmie zaangażowanych jest wiele komórek, organów i układów. Wychwytywaniem substancji dla nas szkodliwych i taką ich modyfikacją, aby mogły być szybko usunięte z organizmu zajmują się specjalne białka, które znajdują się w każdej naszej komórce. Dalszym unieszkodliwieniem toksyn zajmuje się wątroba, a ich usuwaniem: jelita (toksyny rozpuszczalne w tłuszczach), układ moczowy (toksyny rozpuszczalne w wodzie), układ oddechowy i skóra.

Kiedy jednak organizm nie radzi sobie z usunięciem wszystkich substancji szkodliwych wysyła nam sygnały, że potrzebuje w tym działaniu wsparcia.

Te sygnały to: 

Warto wtedy sięgnąć po naturalne metody detoksykacji organizmu, takie jak np. picie naparów z mieszanek ziołowych oraz po domowe herbaty oczyszczające.

Czytaj też: Mieszkanki ziołowe na oczyszczenie organizmu - przepisy

Herbata oczyszczająca: wersja polska

Składniki:

Aby przygotować taką herbatę wystarczy po prostu połączyć ze sobą wszystkie składniki.

Herbata oczyszczająca: wersja włoska

Składniki:

Przygotowanie: wodę gotujemy, gdy jest jeszcze gorąca dodajemy składniki, przykrywamy naczynie i odstawiamy na kilka minut, aby herbata się zaparzyła, a przed wypiciem dodajemy miodu do smaku.

Herbata oczyszczająca: wersja azjatycka

Składniki:

 • 1,5 litra wody
 • 3 łyżeczki mielonej kurkumy
 • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
 • 2 łyżeczki mielonego kardamonu
 • 1-2 łyżeczki mielonego imbiru
 • 1 łyżeczka mielonych goździków
 • miód lub mleko

Przygotowanie: wszystkie składniki sypkie wsypujemy do garnka, zalewamy wodą, gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut, odstawiamy do wystygnięcia, a na koniec odcedzamy i doprawiamy do smaku miodem lub mlekiem.

Czytaj też

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda