Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający) - przyczyny, objawy, leczenie

2024-03-05 15:38

Kaszel krtaniowy, często określany mianem kaszlu szczekającego, to rodzaj kaszlu suchego, który można rozpoznać po charakterystycznym dźwięku przypominającym szczekanie psa. Jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego. Skąd się bierze kaszel krtaniowy, jak się objawia i jak z nim walczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający) to uporczywy rodzaj kaszlu, który najczęściej towarzyszy zapaleniu krtan
Autor: Getty Images Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający) to uporczywy rodzaj kaszlu, który najczęściej towarzyszy zapaleniu krtan

Spis treści

  1. Kaszel krtaniowy - czym jest kaszel szczekający?
  2. Kaszel krtaniowy u dziecka 
  3. Kaszel krtaniowy - objawy
  4. Kaszel krtaniowy - domowe sposoby
  5. Kaszel krtaniowy - jakie leczenie?

Kaszel krtaniowy - czym jest kaszel szczekający?

Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający) częściej występuje u dzieci, ale może dotyczyć także dorosłych. Jeżeli kaszel krtaniowy pojawi się u dziecka, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem, ponieważ to sytuacja, która może nawet zagrażać życiu. Dzieje się tak, bo kaszel u małego dziecka w przebiegu infekcji dość szybko dochodzi do ograniczenia światła dróg oddechowych, czyli tchawicy i krtani.

Kaszel krtaniowy zazwyczaj rozpoczyna się łagodnie, ale może się przerodzić w poważniejszy stan lub doprowadzić do powikłań w postaci zapalenia ucha, lub zapalenia płuc.

Kaszel krtaniowy należy odróżnić od chorób, takich jak ostre:

Kaszel krtaniowy u dziecka 

Dzieci z kaszlem krtaniowym lub szczekającym mogą zarażać otoczenie przez 3 dni od rozpoczęcia choroby, lub do spadku gorączki.

U starszych dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy często chorują na infekcje gardła lub mają przewlekły kaszel nie zawsze rozwija się kaszel szczekający oraz stridor, czyli głośne, chrapliwe oddychanie.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Kaszel krtaniowy - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kaszlu krtaniowego jest chrapliwy, przypominający szczekanie psa odgłos podczas kasłania. Inna typową cechą są napady kaszlu oraz jego bardzo męczący chorego charakter.

Poza tym kaszlowi krtaniowemu towarzyszy chrypka, duszność wdechowa oraz wyraźnie słyszalny świst podczas wydychania powietrza, czyli stridor.

Nierzadko pojawia się też katar, zatkany nos, niewielka gorączka i łagodny ból gardła. Może wystąpić:

Gdy infekcja się pogłębia dochodzi do podrażnienia i obrzęku strun głosowych i tchawicy i wtedy pojawia się kaszel.

Objawy kaszlu krtaniowego nasilają się w nocy i zazwyczaj utrzymują się od 3 do 7 dni.

Kaszel krtaniowy - domowe sposoby

Ponad 95 proc. przypadków kaszlu krtaniowego można skutecznie leczyć w domu. Sprawdzonym sposobem są inhalacje i parówki z dodatkiem olejków eterycznych lub wywarów ziołowych. Inhalacja powinna trwać ok. 10 minut. Woda powinna być dobrze ciepła, ale nie wrząca, aby nie poparzyć dróg oddechowych. Na noc warto przy łóżku chorego postawić nawilżacz powietrza, bo wilgotne powietrze ogranicza napady kaszlu i ułatwia oddychanie.

W łagodzeniu kaszlu krtaniowego dobrze sprawdzą się również syropy. Jaki stosować syrop na kaszel krtaniowy? Kaszel krtaniowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych może złagodzić syrop na kaszel suchy. Ma on za zadanie zastopować symptomy tej przypadłości i przywrócić pacjentowi komfort. Skład tego preparatu obejmuje zwykle dekstrometorfan i kodeinę, które hamują czynność ośrodka oddechowego i ośrodka kaszlu w mózgu. Pomocne w walce z kaszlem krtaniowym są także ziołowe syropy, takie jak: prawoślazowy, tymiankowy czy z dziewanny.

Ważne jest także nawadnianie organizmu. Chory powinien pić dużo wody lub ziołowych herbatek. Niemowlęta powinny być często karmione piersią. Nawanianiu sprzyja też jedzenie zup, picie bulionów czy soków owocowych. Nawadniając organizm minimalizujemy utratę płynów, która powstała wskutek intensywnego pocenia się organizmu w wyniku gorączki. Warto pamiętać, że dobre nawodnienie organizmu ułatwia walkę z infekcją.

Ważna jest też dieta. Ciepłe zupy i herbata ziołowa doskonale rozluźniają struny głosowe i mogą uspokoić szczekający kaszel. Podczas infekcji z kaszlem szczekającym nie podaje się pokarmów wzmagających nadprodukcję śluzu, takich jak mleko i jego przetwory.

Ważnym elementem leczenia jest odpoczynek. Poza tym osoba, którą dręczy kaszel krtaniowy, nie powinna spać na płaskiej powierzchni, ponieważ takie ułożenie ciała może prowokować napady kaszlu.

Najlepiej układać się w pozycji półleżącej, ponieważ wtedy łatwiej jest oddychać, dzięki czemu ataki kaszlu są rzadsze i mniej dokuczliwe. Ważne jest też zachowanie higieny, częste mycie rąk, aby infekcja się nie rozprzestrzeniała.

Kaszel krtaniowy - jakie leczenie?

W przypadku kaszlu krtaniowego podawanie antybiotyków nie ma sensu, ponieważ schorzenie najczęściej jest wywołane wirusem, który nie reaguje na antybiotyki.

Gdy kaszel krtaniowy dotknie noworodka lub małe dziecko, dla jego bezpieczeństwa, konieczna bywa hospitalizacja. Trudności przy oddychaniu u małych dzieci zawsze są groźne i mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Poza tym niektóre dzieci wymagają wspomagania oddechu oraz specjalistycznego leczenia dróg oddechowych, co w warunkach szpitalnych jest łatwiejsze niż w domu. W warunkach szpitalnych możliwe jest także szybkie wprowadzenie leczenia zmniejszającego obrzęk krtani, co może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości dziecka.

Większość dzieci z kaszlem krtaniowym szybko zdrowieje, ale niektóre, zwłaszcza urodzone przedwcześnie lub z astmą czy innymi chorobami płuc - mogą być narażone na powikłania związane z kaszlem krtaniowym.

Należy pamiętać, że w większości przypadków kaszel krtaniowy jest dokuczliwym, ale łagodnym schorzeniem i może być leczony w domu. Hospitalizacji wymaga średnio mniej niż 5 proc. wszystkich dzieci z tą chorobą.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.