Ból jajnika przed okresem - przyczyny, objawy, leczenie

2021-02-10 14:37

Ból jajnika przed okresem to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, o czym wie chyba każda kobieta. Kłucie w jajniku zazwyczaj jest dosyć silne i pojawia się na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki. Kiedy ból jajnika przed okresem jest naturalny, a kiedy powinien budzić niepokój? W jaki sposób można łagodzić ten nieprzyjemny objaw?

Ból jajnika przed okresem - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Ból jajnika przed okresem zaliczany jest do jednych z typowych objawów przed okresem i, jak pokazują statystyki, dotyczy nawet co drugiej miesiączkującej kobiety. Zazwyczaj jest to po prostu jeden z wielu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Rzadko kiedy dotyczy wyłącznie jajnika: mimo, że kłucie odczuwalne jest w jednym miejscu, to jednak towarzyszący mu dyskomfort obejmuje całe podbrzusze. Niemniej jednak ból jajnika przed okresem może być objawem choroby. Dlatego nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli nie mija po zastosowaniu leków przeciwbólowych lub towarzyszą mu niepokojące objawy, np. nudności czy gorączka

Spis treści

  1. Ból jajnika przed okresem: przyczyny 
  2. Ból jajnika przed okresem: jak go rozpoznać?
  3. Ból jajnika przed okresem: leczenie. Sposoby na ból jajnika przed okresem
  4. Ból jajnika przed okresem: kiedy do lekarza?

Ból jajnika przed okresem: przyczyny 

Ból jajnika tuż przed okresem najczęściej związany jest z wahaniem poziomu hormonów, naturalnym dla drugiej połowy cyklu miesiączkowego. W tej fazie cyklu wydzielanych jest dużo więcej estrogenów, niż progesteronu. Wywołuje to charakterystyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz bólu jajnika i bólu podbrzusza należy do nich także senność, rozdrażnienie, zmienność nastrojów.

Ból jajnika przed okresem może być również wywołany przez endometriozę lub przez torbiele (cysty) jajników. U niektórych kobiet większe torbiele dają uczucie rozpierania i kłucia po jednej stronie brzucha. Dużym torbielom zwykle towarzyszy też częste parcie na pęcherz, zaburzenia miesiączkowania czy ból w trakcie stosunku.

Ból jajnika, jaki pojawia się na kilkanaście dni przed okresem, ma inną przyczynę - to owulacja. Kłujący ból towarzyszy bowiem momentowi uwolnienia komórki jajowej z jajnika. W takim przypadku boli prawy lub lewy jajnik na przemian w kolejnych cyklach miesiączkowych. Niekiedy bólowi towarzyszy również brunatna wydzielina z pochwy.

Ból jajnika przed okresem: jak go rozpoznać?

Ból jajnika przed okresem nie zawsze objawia się podobnie. U niektórych kobiet jest on łagodny i szybko mija, u innych jest silny, opisywany jako kłucie z jednej lub z obu stron podbrzusza.

Niekiedy towarzyszy mu uczucie rozpierania czy ciągnięcia. Po czym więc poznać, że ból jajników ma związek ze zbliżającą się miesiączką? Warto obserwować swój organizm i nauczyć się interpretować sygnały, jakie wysyła.

Zobacz galerię: pozycje jogi łagodzące ból przed okresem i objawy PMS

Ból jajnika przed okresem: leczenie. Sposoby na ból jajnika przed okresem

Silny ból jajnika przed okresem można łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych bez recepty. Bezpieczne i skuteczne są leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Można także stosować leki rozkurczowe. Na lekki ból jajnika pomogą ciepłe okłady oraz delikatny automasaż.

Warto również stosować sposoby zalecane w przypadku PMS, np. dietę bogatą w błonnik, witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza w magnez. Pomóc mogą też herbatki ziołowe i zioła na bolesne miesiączki, np. napar z rumianku lub herbata miętowa.

Ból jajnika przed okresem: kiedy do lekarza?

Ból jajnika przed okresem rzadko kiedy wymaga konsultacji lekarza. Są jednak wyjątki. Warto odwiedzić lekarza, gdy ból jajnika przed okresem jest wyjątkowo ostry, długo się utrzymuje lub nie słabnie mimo leków bez recepty. 

Konsultacja z lekarzem jest wskazana także, gdy bólowi jajnika przed okresem towarzyszą inne niepokojące objawy, np. częste i bolesne parcie na pęcherz, upławy o nieprzyjemnym zapachu, wymioty, osłabienie, wyraźna zmiana w cyklu miesiączkowym czy ból podczas stosunku.

Boli cię głowa? Sprawdź, czy to migrena
Pytanie 1 z 6
Gdzie zlokalizowany jest ból głowy?
Zdjęcie