Zioła na bolesne miesiączki - bezpieczny i skuteczny sposób na ból miesiączkowy

2020-10-08 8:21

Zioła na bolesne miesiączki działają rozkurczowo, przeciwbólowo i uspokajająco, dlatego warto stosować je "w te trudne dni", by złagodzić ból miesiączkowy i inne towarzyszące menstruacji dolegliwości, takie jak uczucie zmęczenia, mdłości, zawroty głowy czy bóle lędźwiowe. Które zioła na bolesne miesiączki są skuteczne, jak je stosować i kiedy stosować ich nie wolno?

Zioła na bolesne miesiączki - bezpieczny i skuteczny sposób na ból miesiączkowy
Autor: Getty Images
Zioła na bolesne miesiączki - bezpieczny i skuteczny sposób na ból miesiączkowy
Autor: Getty Images

Zioła na bolesne miesiączki nie są popularnym sposobem łagodzenia dolegliwości związanych z menstruacją, których - jak szacują lekarze - doświadcza nawet 60 proc. miesiączkujących kobiet.

By uśmierzyć ból dużo częściej sięgamy po leki - zwłaszcza, że łatwiej jest łyknąć tabletkę, która daje szybki efekt, niż zaparzyć ziółka i czekać, aż zadziałają.

Tabletki, choć skuteczne, nie są jednak pozbawione efektów ubocznych - nie likwidują również objawów, które mogą towarzyszyć miesiączce, takich jak rozdrażnienie, zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, bóle w środkowym odcinku kręgosłupa. W takiej sytuacji warto wspomagać się ziołami.  Które zioła na bolesne miesiączki warto stosować?

Spis treści

  1. Niepokalanek mnisi
  2. Nagietek lekarski
  3. Męczennica cielista
  4. Bazylia
  5. Bylica pospolita
  6. Zioła na bolesne miesiączki - zasady stosowania

Niepokalanek mnisi

Niepokalanek mnisi (niepokalanek pospolity) ma działanie rozkurczowe, jednak nie jest ono na tyle silne, by złagodzić dokuczliwy ból.

Owoce i kwiaty tego ziela skutecznie natomiast łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz rozdrażnienie, zmienność nastrojów, obrzęki, bóle głowy towarzyszące menstruacji, regulują również cykle menstruacyjne i wykorzystywane są w terapii zaburzeń cyklu, np. nadmiernych krwawień.

Jednak obecnie trudno go kupić w czystej postaci, zdecydowanie częściej występuje w formie gotowych preparatów - kapsułek, bądź nalewek.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe, dlatego też herbatkę z nagietka z powodzeniem można stosować na ból miesiączkowy, zwłaszcza, jeśli miesiączki są nieregularne, gdyż picie naparu z tego zioła pomaga wyregulować cykl miesiączkowy.

Łatwo go przygotować: wystarczy dwie łyżeczki suszonego zioła nagietka (lub gotową herbatę z nagietka w saszetkach) zalać wrzącą wodą i na kilka minut odstawić, by się zaparzyła.  

Męczennica cielista

Męczennica cielista (znana również jako passiflora) ma działanie rozluźniające i uspokajające oraz przeciwskurczowe. Umiarkowanie łagodzi ból, jednak herbatkę z męczennicy warto wziąć pod uwagę wówczas, kiedy miesiączce  towarzyszy silne napięcie, wahania nastroju, rozdrażnienie, a nawet lęk i bezsenność, gdyż pomaga ona je złagodzić.

Działanie to zawdzięcza substancjom czynnym, wśród których jest maltol, flawonoidy oraz niewielka ilość alkaloidów. Herbatkę z męczennicy można przygotować podobnie jak inne herbaty ziołowe - zalewając susz ziołowy gorącą wodą (w ilości określonej przez producenta).

Bazylia

Bazylia nie tylko sprawia, że potrawy smakują dużo lepiej: ma również silne właściwości przeciwskurczowe, dlatego też sprawdza się jako zamiennik leków przeciwbólowych, zmniejsza bowiem bóle towarzyszące menstruacji. Ma również działanie pobudzające i z tego względu warto o  niej pamiętać wówczas, kiedy miesiączce towarzyszy zmęczenie oraz wyczerpanie nerwowe.

Herbatkę z bazylii  można przygotować zarówno z liści świeżo zerwanych, jak i z suszonych - wystarczy dwie łyżki świeżych lub łyżkę suszonych liści zalać szklanką gorącej wody i przez kwadrans parzyć pod przykryciem.

Bylica pospolita

Bylica pospolita jest jedną z przypraw, a do jej licznych właściwości leczniczych zaliczana jest zdolność łagodzenia bólu miesiączkowego i korzystny wpływ na kobiecy układ rozrodczy. Bylica pospolita dodaje również energii, a jednocześnie łagodzi rozdrażnienie i ułatwia koncentrację. Napar z bylicy można przygotować w domu, zalewając porcję ziół wrzątkiem zgodnie z instrukcją producenta.

Zioła na bolesne miesiączki - zasady stosowania

Zioła na bolesne miesiączki warto stosować z rozwagą, gdyż zarówno ich przedawkowanie, jak i zbyt długie stosowanie może mieć skutki odwrotne do zamierzonych - tak jest np. w przypadku bylicy pospolitej, której nie należy pić dłużej, niż dziesięć dni z rzędu, ponieważ zawarte w niej substancje czynne mogą wówczas niekorzystnie oddziaływać na układ nerwowy.

Warto też pamiętać, że niektóre zioła mogą  hamować lub nasilać działanie substancji zawartych w lekach - np. herbatek z nagietka nie wolno pić, stosując leki uspokajające. Dlatego jeśli na stałe przyjmujesz leki upewnij się, czy wolno ci wspomagać się ziołami - najlepszym źródłem informacji będzie lekarz, stosownych wytycznych dotyczących interakcji ziół z lekami warto również poszukać w ulotce preparatu.    

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda