Męczennica cielista (Passiflora incarnata) - właściwości lecznicze

2019-10-22 9:33 Materiał partnerski Anna Jarosz

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) to niezwykła roślina, na którą podobno pierwsi zwrócili uwagę konkwistadorzy, którzy podbili Amerykę Północną. Im też przypisuje się nazwanie tej niezwykłej rośliny "męczennicą", ponieważ kształt kwiatów może przypominać chrześcijanom koronę ciernistą oraz gwoździe, którymi ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Warto jednak pamiętać, że męczennica cielista ma również właściwości lecznicze.

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) to pnącze pochodzące z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Łodyga rośliny może dorastać nawet do 10 metrów. Jest uzbrojona w wąsy czepne dzięki czemu może się spierać na innych roślinach lub na skałach. Duże, pojedyncze kwiaty mają pięć białych płatków, a nad nimi koronę długich purpurowych lub różowych nitek oraz pręciki z pomarańczowymi pylnikami. Owocem jest wielonasienna, żółtawobrunatna jagoda.

Męczennica jako surowiec leczniczy

Ziele zbiera się w okresie kwitnienia, a następnie suszy. Męczennicy cielistej używa się w postaci naparów, nalewki, wyciągu płynnego lub w postaci sproszkowanej. Wyciąg z męczennicy jest częstym składnikiem preparatów uspokajających.

Działanie uspokajające męczennicy cielistej zostało odkryte w 1867 roku, choć wielu naukowców poddaje je w wątpliwość z uwagi na małą zawartość substancji czynnych. Oprócz niewielkiej ilości maltolu (pochodna gamma-pironu) męczennica zawiera 2,5% flawonoidów oraz około 0,05% alkaloidów indolowych pochodnych beta-karboliny.

Jak działa męczennica?

Rozkurczowe działanie męczennicy cielistej jest najprawdopodobniej związane z zawartością flawonoidów i alkaloidów indolowych, pochodnych beta-karboliny.

Działanie uspokajające i zwalczające niepokój można tłumaczyć obecnością (niestety w małych ilościach) maltolu i pochodnych beta-karboliny. Te ostatnie pobudzają też czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Warto wiedzieć
Pascoflair®

Autor: Pascoflair® - materiały prasowe

materiał partnera

Masz problem z opanowaniem stresu lub kłopoty z zasypianiem? Pascoflair® 1) jest lekiem pochodzenia roślinnego, zawierającym suchy wyciąg z ziela męczennicy cielistej (Passiflora incarnata L., herba). Preparat stosuje się dla złagodzenia objawów stresu i w trudnościach z zasypianiem.

Kiedy sięgnąć po męczennicę?

Męczennice cielistą stosuje się przy zwalczaniu bezsenności, przy zaburzeniach snu i trudnościach z zasypianiem. Ziele doskonale łagodzi stany niepokoju, lęku oraz wspomaga leczenie depresji. Uważa się także, że ma właściwości przeciwbólowe i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Ale za najcenniejszą jej właściwość uznaje się jej działanie uspokajające, ponieważ skutecznie redukuje napięcie nerwowe oraz objawy skrajnego wyczerpania organizmu.

Męczennica może być także wykorzystywana jako środek wspomagający leczenie nerwic wegetatywnych przebiegających z kołataniem serca. Będzie też pomocna przy zaburzeniach trawienia na tle nerwowym.

Męczennica cielista sprawnie reguluje pracę ludzkiego serca przy objawach typowych dla zaburzeń na tle nerwowym. Wspiera redukowanie objawów zapalenia mózgu, zaburzeń snu czy zakrzepicy. Łagodzi reakcje organizmu spowodowane wysokim poziomem stresu oraz zmniejsza odczuwanie bolesnych skutków menopauzy.

Łagodzi objawy kolki i bóle mięśniowe. Może być stosowana do łagodzenia kaszlu, który pojawia się u niektórych osób na tle nerwowym.

Męczennicy cielistej nie powinny stosować kobiety w ciąży, gdyż roślina może wywoływać skurcze macicy. Nie należy też zażywać innych środków uspokajających lub nasennych jednocześnie z preparatami zawierającymi wyciąg z męczennicy cielistej. Podczas zażywania rośliny nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jak stosować Herba Passiflorae?

Męczennicę cielistą przyrządza się do spożycia w postaci naparów, soków, syropów oraz nalewek alkoholowych. Podstawowym surowcem leczniczym jest ziele męczennicy znane pod łacińską nazwą Herba Passiflorae.

Przy bezsenności i zaburzeniach snu należy przygotować napar. Łyżeczkę suszonej rośliny trzeba zalać filiżanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 5-10 minut, przecedzić i wypić przed snem.

Można też zastosować gotową nalewkę -25-75 kropli na szklankę wody. Jeśli dysponujemy proszkiem należy spożyć 2 g wieczorem przed snem.

Przy nerwicy wegetatywnej z kołataniem serca i ogólnej nerwowości należy pić napar (przygotowany jak wcześniej opisaliśmy) i pić filiżankę trzy razy dziennie. Można też skorzystać z nalewki - 25 kropli na szklankę wody. Susz stosuje się trzy razy dziennie po posiłku.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

1) Pascoflair® 30 tabletek
Do stosowania doustnego
Łagodzi objawy stresu, ułatwia zasypianie, posiada natychmiastowe działanie.
Skład: 1 tabletka powlekana zawiera: 425 mg wyciągu z ziela męczennicy cielistej (Passiflora incarnata), Rozpuszczalnik ekstrakcyjny – etanol 50%
Działanie: Pascoflair jest produktem leczniczym pochodzenia roślinnego, stosowanym w celu złagodzenia objawów stresu i ułatwiającym zasypianie.
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Sposób stosowania i droga podania: Dawką dobową dla dorosłych i młodzieży od 12 lat są 2 tabletki powlekane przyjmowane pojedynczo w równych odstępach czasu. Lek Pascoflair należy przyjmować połykając tabletkę w całości, a następnie popijając dostateczną ilością płynu (najlepiej szklanką wody).
Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC
Wyłączony dystrybutor
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Pascoe pharmazeutische Praparate GmbH Schiffcnberger Weg 55 D-35394 Giessen, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE