Powikłania po boreliozie - neurologiczne, stawowe, sercowe

2022-02-14 16:11

Powikłania po boreliozie zarówno te neurologiczne, stawowe jak i sercowe mogą być bardzo groźne. Na powikłania narażone są głównie osoby, które nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby i w związku z tym przeszła ona w fazę przewlekłą. Sprawdź, jakie są powikłania po boreliozie.

Powikłania po boreliozie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Borelioza – powikłania neurologiczne
  2. Borelioza – powikłania stawowe
  3. Borelioza – powikłania sercowe

Borelioza to choroba odkleszczowa, które może dawać różne powikłania, jednak najgroźniejsze są te neurologicznestawowesercowe.

Mogą się one pojawić u osób, które nie zauważyły u siebie objawów boreliozy we wczesnym etapie jej rozwoju, a co za tym idzie - nie rozpoczęły na czas leczenia.

W konsekwencji choroba przeszła w fazę przewleką. Jeśli leczenie zostaje podjęte na czas, w 90 proc. przypadków dochodzi do zwalczenia infekcji i choroba nie zostawia po sobie żadnych powikłań.

Czytaj: Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) - objawy i leczenie

Co musisz wiedzieć o boreliozie?

Borelioza – powikłania neurologiczne

Borelioza – powikłania stawowe

Boreliozowe zapalenie stawów objawia się bólami stawów - najczęściej dużych (kolana, łokcie, stawy biodrowe, barki), choć choroba może zająć także te mniejsze (nadgarstki, palce, dłonie).

Bóle te opisywane są jako silne i krótkotrwałe. Charakterystyczna jest także sztywność szyi. Ponadto pojawiają się parestezje, czyli mrowienie, palenie lub drętwienie, głównie kończyn.

Borelioza – powikłania sercowe

Objawy sercowo-naczyniowe jako powikłanie po boreliozie są obserwowane stosunkowo rzadko i występują u 0,3-4 proc. nieleczonych chorych w Europie i 4-10 proc. nieleczonych chorych w Ameryce Północnej.

W niektórych przypadkach dochodzi do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego i jego  niewydolności

  • zapalenie wsierdzia - objawy zapalenia płuc (duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej, gorączka), wybroczyny na skórze, linijne wybroczyny pod paznokciami, bolesne zgrubienia na palcach rąk i stóp (zależy od tego, która część serca została zajęta)
  • zapalenie osierdzia - ból w okolicy zamostkowej, suchy kaszel, duszność, obrzęk kostek nóg, zmęczenie
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa - może być późnym następstwem boreliozowego zapalenia serca. Pojawiają się bóle w klatce piersiowej, duszność, złe znoszenie wysiłku, przyspieszenie liczby oddechów i akcji serca, zawroty głowy, zmęczenie, duszności
  • objawy przypominające zapalenie płuc, czyli dreszcze, gorączka, nocne poty, osłabienie