Olej z czarnuszki - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

2021-06-17 14:46 Monika Majewska

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych. Znalazł zastosowanie jak środek m.in. na wrzody i liczne alergie. W kosmetyce jest traktowany jak antidotum na wiele przypadłości - olej z czarnuszki na twarz pomaga leczyć trądzik, a olej z czarnuszki na włosy łagodzi łupież. W kuchni z kolei wykorzystywany jest jako dodatek nadający potrawom korzenny smak. Jakie właściwości ma olej z czarnuszki i jak go stosować?

Spis treści

 1. Czym jest olej z czarnuszki?
 2. Jakie składniki prozdrowotne zawiera olej z czarnuszki? 
 3. Właściwości lecznicze oleju z czarnuszki 
 4. Olej z czarnuszki - dawkowanie
 5. Jak stosować olej z czarnuszki?
 6. Olej z czarnuszki - zastosowanie w kuchni
 7. Olej z czarnuszki - zastosowanie w kosmetyce
 8. Olej z czarnuszki - przeciwwskazania

Czym jest olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki (Oleum Nigellae Sativae), jak sama nazwa wskazuje, to olej pozyskiwany z czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.). Roślina ta pochodzi z terenów Europy Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej. Ma charakterystyczne białe lub niebieskie kwiaty z błękitnym unerwieniem.

Owoce czarnuszki mają czarne, trójgraniaste nasiona, których właściwości zdrowotne doceniali nawet faraonowie. Obecnie właściwości prozdrowotne czarnuszki i oleju z czarnuszki są coraz częściej poddawane badaniom naukowym. 

Jakie składniki prozdrowotne zawiera olej z czarnuszki? 

Olej z czarnuszki zawiera wiele prozdrowotnych substancji. 

Składniki zawarte w oleju z czarnuszki:

 • ok. 85 proc. to nienasycone kwasy tłuszczowe, na które składają się: kwas linolowy (omega-6) - około 60 proc., kwas oleinowy (omega-9) - około 25 proc. i kwas alfa-linolenowy (omega-3) - około 1 proc
 • witamina E 
 • beta-karoten
 • sterole
 • biotyna
 • mikroelementy
 • przeciwutleniacze
 • tymochinon - składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne ma miąższ nerek i wątroby. Dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Zobacz: nasiona dobre dla zdrowia 

Właściwości lecznicze oleju z czarnuszki 

W starożytności olej z czarnuszki nazwano "złotem faraonów" i uznawano, że potrafi wyleczyć wszystko, prócz śmierci. 

Lecznicze i prozdrowotne właściwości oleju z czarnuszki:

 • potencjalne działanie antynowotworowe
 • łagodzenie dolegliwości żołądkowych - nieżyt żołądka, grypa żołądkowa, refluks oraz wrzody żołądka i dwunastnicy
 • poprawa funkcji wątroby 
 • obniżenie poziomu glukozy
 • obniżenie poziomu prolaktyny
 • obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów
 • zapobieganie miażdżycy
 • łagodzenie objawów schorzeń alergicznych.

Olej z czarnuszki a rak

Olej czarnuszkowy, podobnie jak nasiona czarnuszki, z których jest tłoczony, ma potencjalne działanie antynowotworowe. Z licznych badań - laboratoryjnych i na zwierzętach - wynika, że olej z czarnuszki przyczyniał się do śmierci komórek nowotworowych lub do zahamowania ich rozwoju.

Jak przekonują amerykańscy naukowcy, olej hamował wytwarzanie komórek nowotworowych włókniakomięsaka (nowotworu skóry i tkanki podskórnej).

Z kolei egipscy naukowcy w 2012 roku odkryli, że ekstrakt z oleju czarnuszkowego zmniejszył żywotności komórek raka wątroby, a w 2014 roku saudyjscy badacze doszli do wniosku, że ekstrakt z nasion i olej z czarnuszki znacznie zmniejszyły żywotność komórek ludzkiego raka płuca.

Ponadto w przeprowadzonych badaniach olej z czarnuszki przyczynił się do zahamowania i śmierci komórek rakowych jelita grubego, białaczki, raka piersi i wielu innych nowotworów. Wszystko głównie dzięki ww. związkowi o nazwie tymochinon.

Ponadto z badań tureckich naukowców wynika, że stosowanie oleju czarnuszkowego przed naświetlaniem i przez 10 dni po nim, chroniło szczury przed szkodliwymi skutkami radioterapii.

Olej z czarnuszki na wrzody i inne dolegliwości żołądkowe

Na Bliskim Wschodzie olej z czarnuszki znalazł zastosowanie jako środek na liczne dolegliwości żołądkowe, takie jak nieżyt żołądka, grypa żołądkowa, refluks oraz wrzody żołądka i dwunastnicy.

Właściwości antywrzodowe zostały potwierdzone naukowo. Z badań wynika, że olej z czarnuszki jest skuteczny w zwalczaniu Helicobacter pylori - bakterii, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej.

Naukowcy podzielili 88 pacjentów z niewrzodową niestrawnością na 4 grupy, które otrzymały różne kombinacje klarytromycyny i/lub amoksycyliny (antybiotyki), omeprazolu (lek stosowany w leczeniu m.in. choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka) i olej z czarnuszki. Z badań wynika, że olej z czarnuszki posiada właściwości porównywalne do łącznego stosowania wszystkich trzech leków.

Ponadto olej okazał się skuteczne w przypadku zakażenia przywrą Schistosoma mansoni (schistosomatoza), wpływając na poprawę funkcji wątroby i systemu immunologicznego zmienionych w infekcjach S.mansoni.

Tylko olej tłoczony na zimno, czyli nierafinowany, posiada właściwości zdrowotne.

Olej z czarnuszki obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi

Z badan klinicznych wynika, że olej powoduje istotne obniżenie poziomów glukozy, prolaktyny, a także trójglicerydów i cholesterolu. Nadmiar tych dwóch ostatnich substancji w organizmie prowadzi do rozwoju miażdżycy, a dalej do chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba niedokrwienna serca czy zawał. Z kolei dzięki temu, że olej z czarnuszki obniża poziom glukozy, może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

Olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych

Z badań klinicznych wynika, że olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak katar alergiczny, objawy astmy oskrzelowej, egzema atopowa. 152 pacjentom z tymi schorzeniami podawano kapsułki zawierające 500 mg oleju. Po okresie leczenia olejem istotnie malały kliniczne objawy choroby, szczególnie u dzieci (u 80 proc. z nich zmniejszał się katar sienny, złagodzeniu ulegały objawy astmy).

Badania sugerują, że olej może być środkiem pomocniczym w leczeniu dolegliwości alergicznych.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Olej z czarnuszki - dawkowanie

Zalecane spożycie oleju z czarnuszki u dorosłych to 1 łyżeczka 2 razy dziennie przed posiłkiem, a w przypadku dzieci - 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie.

Jak stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki można stosować zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. Olej z czarnuszki w kapsułkach można kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością (cena oleju z czarnuszki w kapsułkach to ok. 50 zł za 120 kapsułek). Cena oleju z czarnuszki z butelce  zależy od pojemności. 250 ml nierafinowanego oleju z czarnuszki kosztuje ok. 49 zł.

Olej z czarnuszki - zastosowanie w kuchni

Olej z czarnuszki ma lekko gorzki, intensywny korzenny zapach, a jego barwa przechodzi od miodowej do ciemnobrązowej. W kuchni może być stosowany wyłącznie na zimno (obróbka termiczna niszczy prozdrowotne substancje w nim zawarte), jako dodatek do sałatek, zup, sosów, twarogów, kasz itp. Potrawom tym nadaje korzenny smak.

Olej z czarnuszki najlepiej przechowywać w zaciemnionej butelce w temperaturze 5-10 stopni C przez 3 miesiące od otwarcia.

Olej z czarnuszki - zastosowanie w kosmetyce

Olej z czarnuszki stosowany zewnętrznie chroni skórę przed poparzeniem słonecznym i łagodzi powstałe już podrażnienia. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran. Olej z czarnuszki na twarz wspomaga leczenie schorzeń skórnych, takich jak trądzik, czy liszaj i AZS

Olej czarnuszkowy poprawia także kondycję skóry suchej, nawilżając ją, a także dojrzałej, gdyż dzięki zawartości antyoksydantów opóźniania starzenia się skóry, oraz tłustej, gdyż zapobiega błyszczeniu się skóry. Z kolei olej z czarnuszki na włosy łagodzi objawy łupieżu.

Olej z czarnuszki może być używany także w terapiach aromatycznych. Wówczas wycisza, pomaga złagodzić stres i zlikwidować zaburzenia snu.

Olej z czarnuszki - przeciwwskazania

Olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwskurczowe - zawarty w nich olejek lotny hamował czynność skurczową mięśni gładkich macicy u szczurów i świnek morskich. W związku z tym może spowolnić lub całkowicie zatrzymać skurcze macicy u kobiet w ciąży, dlatego nie powinny go one stosować.

Olej czarnuszkowy obniża ciśnienie krwi, w związku z tym osoby zmagające się z hipotensją (niedociśnieniem tętniczym) nie powinny po niego sięgać.

Bibliografia:

 1. Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, "Herba Polonica" 2009, nr 1
 2. Black Seed Oil Fights Cancer According To Numerous Studies [dostęp: 15 grudnia 2014]. Dostępny w internecie: http://healthydebates.com/black-seed-oil-fights-cancer-according-numerous-studies/
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
natasza c
|

Mi Olej z Czarnuszki pomógł zwalczyć alergie na słońce. zdecydowanie wole olej w postaci kapsułek lub ziarenek do sałatek, serów itp. Olej płynny dobry jest w połączeniu z miodem.

Magda
|

Olej z czarnuszki obniża ciśnienie, więc jeśli masz niskie to nie możesz go stosować.

tes
|

chcialabym zapytac , moze ktos mial podobna sytuacje do mojej. cisnienie mam w normie, mam hashimoto , i jak biore lyzeczke, lub dwie olejku to za kilka dni doslownie czuje ze zaraz stanie mi serce! tak jakby za chwile mialo przestac bic! jest to tak przerazajace ze szok. nie wiem dlaczego tak sie dzieje. oczywiscie nie biore tego olejku, szkoda bo jest bardzo dobry.

Andrzej
|

Odstaw Nabiał jeśli pijesz olej z czarnuszką A zakwaszasz swój organizm nabialem efekty stosowania czarnuszki mogą być ograniczone.

ppp
|

ja mialem 328 cukru zaczelem stosowac nasiona z czarnuszki oraz gozziki obnizyl mnie sie cukier do 97jednostek i tak mam stosuje to od 13 miesiecy jest wszystok ok polecam aktos pisze ze ma jakies uczulenie ja tego nie mam nawet obecnie wiecej jem nie tylko dieta ale i kielicha tez walne nie gorzalki ze sklepu bo to chemia tylko typ 1410 jedzie troche drozdzamy ale to jest zdrowe naturalne czarnuszka gozdziki trzymaja mnie cukier w normie miego dnia

czarnuszka
|

Olej z czarnuszki używałam ja, moja mama i mojej koleżanki córka u każdej z nas skończyło się uczuleniem, które mojej mamie przeszło po tygodniu mi po 2 miesiącach,a mojej koleżanki córka borykała się przez pół roku.

Klara
|

Ja niestety czesto choruje na zapalenie zatok , pod koniec wrzesnia juz miałam mocny katar ból gardła i kaszel, zaczełam pić olej z czarnuszki i mi przeszło! Nic innego nie brałam, tylko piłam ten olej. Warto!

AR
|

Nawet taniej, bo za 86 zł kupiłem te kapsułki u mnie na osiedlu w Tychach, w sklepie zielarskim Podaruj zdrowie. Mnie to wystarcza na trzy miesiące, akurat na sezon letni.

Marii
|

Na śląsku nie ma problemu z zakupem oleju z czarnuszki.W internetowych sklepach również dostępny,ma specyficzny smak.Ważne aby był w szklanej ciemnej butelce

Magosia
|

400 kaps oleju z czarnuszki kupisz na allegro z dobrej zielarni za niecałe 100 zł. Biorę na alergię zamiast innych chemicznych leków i widzę bardzo dużą różnicę, mój organizm w końcu normalnie funkcjonuje.