Krwawnik pospolity - zastosowanie krwawnika jako rośliny leczniczej

2012-10-08 12:16 redakcja poradnikzdrowie.pl

Krwawnik jest znaną rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia. Krwawnik działa przeciwbakteryjnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatycznie i wiatropędnie.

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) występuje pospolicie w prawie całej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. Krwawnik pospolity to roślina wieloletnia. Wytwarza liczne, rozrastające się płytko pod powierzchnią ziemi korzenie, z których wiosną wyrasta rozeta pierzastych liści, a następnie sztywna, prosta łodyga, rzadko ulistniona, dorastająca do 80-100 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się przy wierzchołku i zakończona jest kwiatostanami w kształcie płaskich baldachogron złożonych z pojedynczych koszyczków białego lub różowego koloru. Krwawnik kwitnie od lipca do października. Cała roślina ma silny, charakterystyczny zapach.

Krwawnik - roślina lecznicza

Krwawnik jest znaną rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia i wysuszone w miejscu zacienionym i przewiewnym (rozłożone cienką warstwą albo powiązane w cienkie pęczki i zawieszone).

Działanie i zastosowanie krwawnika

Krwawnik zawiera olejek eteryczny oraz garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, triterpeny, cholinę. Działa przeciwbakteryjnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatycznie, wiatropędnie, spazmolitycznie.
Krwawnik stosowany jest wewnętrznie w braku apetytu, wzdęciach, niestrawności, a zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych oraz jako środek przyspieszający gojenie się ran.
Krwawnik jest także ceniony w kosmetyce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE