Złamania kości - udowej, ramiennej, śródstopia i innych

2021-11-29 12:07

Złamania kości może być wynikiem nagłego urazu - upadku czy uderzenie. Złamanie kości może być też objawem poważanych chorób kości. Niezależnie od przyczyny złamania kości, pojawiają się te same objawy, takie jak, m.in. ograniczenie ruchomości kończyny i ból nasilający się przy ruchu, obrzęk. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny złamania kości i jakie są ich rodzaje.

 Złamanie ręki polega na częściowym lub całkowitym przerwaniu ciągłości kości.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Złamania kości - objawy złamania kości
  2. Złamania kości - przyczyny. Urazy
  3. Złamania kości - przyczyny. Złamania patologiczne
  4. Złamania kości - przyczyny. Guzy kości i szpiku kostnego
  5. Złamania kości - przyczyny. Złamanie zmęczeniowe

Złamania kości to przerwanie ciągłości tkanki kostnej z uszkodzeniem okolicznych tkanek. Złamania kości mogą być otwarte (złamanie, wskutek którego złamana kość przebija skórę) lub zamknięte (skóra  i tkanki miękkie nad złamaniem są nienaruszone).

Proste (w linii złamania występują tylko dwa odłamy kostne) lub z przemieszczeniem odłamów kostnych (tzn. nie ma między nimi żadnego kontaktu).

Złamania kości mogą być także stawowe i pozastawowe, poprzeczne i spiralne, a nawet w kształcie motyla.

Złamania kości - objawy złamania kości

Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju złamania kości doszło, pojawiają się podobne objawy, takie jak:

  • ograniczenie ruchomości kończyny
  • ból nasilający się przy ruchu
  • obrzęk
  • wylew krwawy i zasinienie
  • zniekształcenie
  • nienaturalne ułożenie kończyny
  • przy złamaniu otwartym pojawia się rana, z której mogą wystawać odłamy kostne

Złamanie większych kości może doprowadzić do wstrząsu. Jest on wynikiem zaburzenia homeostazy organizmu, której przyczyną jest niedostateczny przepływ krwi przez tkanki i narządy, a co za tym idzie - dostarczenie niewystarczającej ilości tlenu do komórek, ich niedożywienie.

Złamania kości - przyczyny. Urazy

Do złamania kości może dojść w wyniku upadku lub uderzenia, np. złamanie kości śródstopia czy złamanie kości udowej na nartach.

Złamania kości - przyczyny. Złamania patologiczne

Złamanie patologiczne to złamania kości osłabionej lub zniszczonej przez chorobę (zwykle osteoporozę). Wówczas kość ulega złamaniu przy zadziałaniu niewielkiej nawet siły (np. przy upadku z wysokości łóżka).

Poradnik Zdrowie: kości

Fizjologiczna utrata masy kostnej rozpoczyna się już po 30. roku życia i wynosi niecały 1 proc. rocznie (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn). Dzieje się tak, bo z upływem czasu obniża się aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D i jej wchłanianie w jelitach.

Efektem tego jest obniżenie stężenia wapnia we krwi i wzrost wydzielania parathormonu (hormon gruczołów przytarczycznych), co prowadzi do nasilenia procesów niszczenia kości i w efekcie do osteoporozy.

Przyczyną złamań patologicznych najczęściej jest osteoporoza.

Utrata masy kostnej u kobiet jest najwyraźniejsza w pierwszych latach po menopauzie. W tym okresie kobiety są narażone na złamania kości nadgarstka.

Bolesne i ograniczające aktywność są także kompresyjne złamania kręgów kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym i piersiowym).

To właśnie one są odpowiedzialne za utratę wzrostu. Kolejnym zagrożeniem są złamania kości szyjki udowej (zdarzają się zwykle po 70. roku życia). W wyniku osteoporozy pomenopauzalnej na złamania narażone są kręgi, żebra, miednica, kość udowa i promieniowa.

Choć jest wiele metod pozwalających skutecznie leczyć złamania, wciąż nie wiadomo, u których kobiet może do nich dojść.

Wiadomo jednak, że chorobie sprzyjają: długotrwałe niedobory estrogenów (np. wczesne wygaśnięcie funkcji jajników, zaburzenia hormonalne), obciążenie genetyczne (mała masa kostna, kobiety drobne i szczupłe są bardziej narażone), siedzący tryb życia, czyli mała aktywność fizyczna, dieta dostarczająca małych dawek witaminy D i wapnia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, długotrwała terapia hormonami z grupy glikokortykoidów, stosowana np. przy astmie oskrzelowej.

Przeczytaj też: Złamania kości śródręcza i palców ręki

Polecany artykuł:

Co może oznaczać ból kości?

Złamania kości - przyczyny. Guzy kości i szpiku kostnego

Złamania kości mogą być objawem nowotworów kości, które zwykle dotykają albo osób młodych, albo 60-latków. Nowotwory kości najczęściej objawiają się bólem kości, który pojawia się w miejscu, gdzie rozwija się guz (czasami może być wyczuwalny). Ponadto pojawiają się zgrubienie powstałe na kości i opuchlizna.

Przyczyną złamania kości mogą być również nowotwory szpiku kostnego, np. szpiczaka mnogiego, jednak są one jednym z bardzo wielu objawów tego nowotworu. Początkowo pojawiają się objawy, które łatwo pomylić je z przeziębieniem.

Przeczytaj też: Złamania szczęki i złamania żuchwy

Pojawiają się też bóle kości, dość często w okolicy lędźwiowej, bóle głowy, które można pomylić z migreną. Pojawiają się również złamania.

Nowotworowy rozrost komórek obecnych w szpiku kostnym przyczynia się do wypierania komórek zdrowych, czego skutkiem jest stopniowe niszczenie kości.

Złamania kości - przyczyny. Złamanie zmęczeniowe

Szczególnym rodzajem złamania jest złamanie zmęczeniowe, którego przyczyną się powtarzające się przeciążenia kości - najczęściej kończyn dolnych.

Na złamania zmęczeniowe szczególnie narażeni są wojskowi, sportowcy (biegacze, tancerze).

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Anny Jarosz z miesięcznika "Zdrowie"

Sonda
Odczuwasz ból ręki?