Złamania kości śródręcza i palców ręki

Kości dłoni dzielimy na trzy grupy: kości nadgarstka, kości śródręcza oraz kości palców. Śródręcze, czyli metacarpus, to główna część ręki, zbudowana z pięci długich kości: trzonu, podstawy, czyli końca bliższego i głowy, czyli końca dalszego. Ostatnią częścią kostną rąk są palce. Najczęściej dochodzi do złamania szyjki piątej kości śródręcza. Mówimy wtedy o złamaniu bokserskim – dochodzi do niego najczęściej w wyniku ciosu pięścią w twardą powierzchnię.

Złamania kości śródręcza nie są zbyt częste i dotyczą głównie osób uprawiających boks. Innymi przyczynami złamań kości śródręcza mogą być różnego rodzaju uderzenia, upadki, kontuzje doznane podczas uprawiania sportów, przygniecenia ciężkim przedmiotem, przytrzaśnięcie drzwiami. O wiele łatwiej złamać jest palec. Każdy z nas ma pięć rodzajów palców dłoni – kciuk, palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały. Tworzy je czternaście paliczków bardzo podatnych na urazy mechaniczne. Do naruszenia kości może dojść podczas uprawiania sportów, upadku czy nawet zwykłego uderzenia.

Złamania kości śródręcza i palców ręki - objawy

Przy złamaniu kości śródręcza i palców pojawia się bolesny obrzęk, opuchlizna, często powstaje także krwiak i zsinienie bolesnego miejsca. Czasem może dojść do deformacji palca, a chory ma kłopoty z poruszaniem dłonią i palcami, zaś wszelkiego rodzaju ruch wywołuje silny ból. Może pojawić się też uczucie sztywności.

Złamania kości śródręcza i palców ręki - leczenie

Złamania kości śródręcza i palców ręki wymagają zabiegów chirurgicznych. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, aby odzsykać sprawność ręki. Złamania bez przemieszczenia można leczyć zachowawczo unieruchomieniem w opatrunku gipsowym.  Z kolei kości śródręcza często ulegają nie tylko złamaniom, ale i stłuczeniom, które są bardzo bolesne, zwłaszcza w przypadku stłuczeń w obrębie kciuka i małego palca. Gdy dodatkowo powstają tzw. kamienne krwiaki (zmiany w okolicy poduszeczek), wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który nakłuwa krwawe zmiany, co przyśpiesza gojenie. Czasem dochodzi do stłuczeń w  okolicach opuszków palców - pod płytką paznokciową pojawiają się wtedy małe krwiaki. Często znikają one same, czasem jednak ulegają powiększeniu i doprowadzają do obrzęku dłoni. Tego rodzaju stłuczenia leczone są zabiegowo. Lekarz usuwa krwiak poprzez wykonanie małego otworu w płytce paznokcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
michales
|

Moja babcia miała taką bardzo niefajną sytuację, że przewróciła się w domu i bolała ją noga w kostce, pojechałyśmy na sor i tam powiedzieli, że wszystko w porządku. Później jednak dalej bolało ją, więc znalazłam rentgen, podjechałyśmy bez zapisywania się ani nic i na zdjęciu wyszło, że ma pękniętą kość. Tam mają cyfrowy aparat, więc może dlatego jest bardziej dokładny. Dobrze, że zrobiłyśmy to badanie, bo mogłoby być źle, gdyby dalej się czekało, bo jest ok.

Karol
|

Mi ściągneli po 4 tygodniach od operacji

jasio
|

ile by trwało noszenie drutów w przy złamaniu 5 kosci srudrecza z przemieszczeniem po jakim czasie sa sciagane druty?