Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie

2017-12-11 15:36 Monika Majewska

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich zwykle dochodzi do złamań górnego odcinka kości udowej: szyjki i krętarzowych. Jakie są przyczyny i objawy złamania kości udowej? Na czym polega leczenie?

Złamanie kości udowej to złamanie typowe dla osteoporozy starczej. Na złamanie kości udowej najbardziej narażone są kobiety po 60. roku życia (według danych zdarza się to co piątej kobiecie po 60-tce). Złamanie kości udowej występuje dwa razy częściej u kobiet.

Złamanie kości udowej - przyczyny

U kobiet po menopauzie przyczyną złamania kości udowej jest brak estrogenów, który w ciągu kilku czy kilkunastu lat  może spowodować utratę nawet 30 proc. masy kości. Niedobór estrogenów doprowadza do osteoporozy objawiającej się złamaniem kości, do którego dochodzi nawet przy wydawałoby się błahym upadku, np. z łóżka (jest to tzw. złamanie osteoporotyczne). Mężczyźni są mniej narażeni na złamania, bowiem ubytek masy kości przebiega u nich znacznie wolniej.

Do złamania kości udowej może doprowadzić także niedołężność starcza – osłabiony wzrok, słuch, atrofia mięśni, choroby towarzyszące (np. choroby neurologiczne).

Złamanie kości udowej może być również wynikiem przerzutów nowotworowych.

To ci się przyda

U kobiet po 65. roku życia ryzyko złamania końca bliższego kości udowej jest większe niż wystąpienie zawału serca, raka piersi, cukrzycy, natomiast u mężczyzn przewyższa ryzyko raka prostaty.

Złamanie kości udowej - objawy

Jeśli dojdzie do złamania bliższej nasady kości udowej:

  • pojawia się silny ból biodra i jego okolicy
  • pacjent nie jest wstanie podnieść się z ziemi
  • każda próba poruszenia nogą wywołuje dodatkowy ból
  • uszkodzona noga jest zazwyczaj zgięta w biodrze, a stopa skręcona na zewnątrz

Jeżeli dojdzie do przemieszczenia odłamków, można zaobserwować również nieznaczne „skrócenie” nogi.

Złamanie kości udowej - badania

W przypadku złamania kości udowej wykonuje się badanie RTG kości, a jeśli jego wynik jest niejasny - rezonans magnetyczny (RM).

Złamanie kości udowej - leczenie

Złamanie szyjki kości udowej jest wyjątkowo ciężkim złamaniem, które często nie ma szansy na zrost. Leczenie operacyjne polega na wzmacnianiu zrostów gwoździami, płytami metalowymi, śrubami, czy też innymi specjalistycznymi mechanizmami. Złamania krętarzowe (na odcinku kości pomiędzy szyjką i trzonem) doprowadzają czasem do tzw. „rozkawałkowania” kości. Jedyną metodą leczenia jest wówczas operacyjne zespolenia śródszpikowego. Jeśli leczenie złamania krętarzowego jest prowadzone prawidłowo, na ogół nie występują zaburzenia zrostu kostnego.

Złamanie kości udowej - postępowanie po operacji

Po operacji pacjenci powinni wstawać z łóżka jak najszybciej, zwykle już następnego dnia po operacji, głównie po to, by zapobiec zakrzepicy żył i odleżynom, chodzenie rozpoczyna się możliwie jak najwcześniej, początkowo z pomocą chodzika, po operacji niezbędna jest rehabilitacja.

To ci się przyda

Złamanie kości udowej to najcięższe złamanie osteoporotyczne. 25 proc. osób wraca do sprawności i chodzi, 25 proc. osób umiera, a 50 proc. osób pozostaje niesamodzielna lub z obniżoną sprawnością ruchową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
połamana55
|

Miałam podobne złamanie pół roku temu, ale było to tzw. złamanie zaklinowane i ...samo się zrosło. Obyło się bez operacji, nie wyraziłam zgody na endoprotezę. Chodzę bez problemu, nogi równe. Każde złamanie jest inne, tak jak każda z nas . Życzę dużo zdrowia i determinacji, uważam, że przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek zabiegu należy skonsultować się z innym ortopedą. Gdybym tego nie zrobiła, byłabym teraz okaleczona...

irka55@onet.pl
|

Mam 63 lata upadek z roweru i rtg wykazalo zlamanie szyjki kosci udowej.czekam w kolejce na badanie tomograf komputerowy przyjmuje leki mydokalm i=forte alexa 200mg i urazym ,ale mam chwilowe ale ostre bole, jak moge sobie pomoc czy moge zalozyc stabilizator,.Dziekuje