Znowu zaczęłam się jąkać [Porada eksperta]

2013-04-07 20:55

Mam 23 lata. Gdy byłam mała trochę jąkałam się, potem w okresie szkolnym przestałam. Od kilku lat zauważyłam, że z powrotem zaczęłam się jąkać. Nie jest to jąkanie ciągłe, zacinam się na jakimś słowie, szczególnie jak mówię wolno. Ogólnie zawsze mówiłam bardzo szybko, ale zrozumiale. Mam takie okresy, że jąkam się jakiś czas, potem zauważam dłuższą przerwę i znowu... Jest to dla mnie żenujące, bo myślałam, że już się tego problemu pozbyłam.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Jąkanie to bardzo specyficzne zaburzenie. Ma bardzo wiele przyczyn oraz wiele rodzajów. Zawsze jednak trzeba mieć na względzie podłoże psychologiczne tego zaburzenia. Niepłynność mowy ma etiologię nerwicową i pojawia się szczególnie w sytuacjach stresowych. Częstotliwość występowania objawów niepłynności, zacięć, bloków, itp. jest więc różna i czasem może wyciszyć się nawet na kilka lat, a później pojawić się silniej. Im większy jest też stres towarzyszący samemu procesowi mówienia, tym bardziej objawy mogą się nasilać. Proponowałabym udać się do logopedy zajmującego się terapią jąkania oraz do psychoterapeuty, który potrafi pracować z takimi zaburzeniami. Terapia jąkania przynosi efekty, więc warto spróbować.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza