Obgryzanie paznokci [Porada eksperta]

2013-04-03 13:48

Mój 2-letni synek obgryza paznokcie. Czy może być tak, że robi to na tle nerwowym? Jeśli tak, to jak powinnam z tym walczyć?

Witaj! Obgryzanie paznokci ma podłoże nerwowe. Staraj się ustalić, jakie są przyczyny napięć. U małego dziecka może być ich bardzo wiele - od atmosfery w domu, czy niedostatku czułości po niepokój związany z nową sytuacją np. przeprowadzką, czy narodzinami rodzeństwa. Staraj się nie krzyczeć i nie krytykować synka. Zapewnij mu więcej serdeczności i spokoju. Gdy obgryza paznokcie, nie komentuj. Co najwyżej wyjmij mu rączkę z buzi. Paznokcie obcinaj króciutko, by nie było co obgryzać. Możesz kupić w aptece płyn albo żel przeciw obgryzaniu paznokci. Jest on gorzki i odstręcza od wkładania rąk do buzi. Staraj się zająć dziecku ręce (plastelina, lepiaczki, gniotki i inne zabawki tego typu). Przede wszystkim jednak chroń dziecko przed stresem. Zwróć uwagę, co ogląda w telewizji, nie narażaj na sytuacje wywołujące u synka lęk, nie zmuszaj, gdy się boi itd. Jeśli sytuacja będzie się przedłużała, poproś psychologa, by szczegółowo ustalił przyczyny stresu Twego dziecka. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Śreniowska-Szafran

Pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza