Niska samoocena i brak akceptacji [Porada eksperta]

2013-04-06 18:13

Nienawidzę siebie! Jak ma siebie wreszcie zaakceptować? Chciałabym żeby wszyscy mnie bardziej lubili. Najgorsze jest to, że jak idę przez korytarz z kimś, to wszyscy mówią mu cześć i się z nim witają, a mnie traktują, jakbym nie istniała. Nie lubię szkoły, wręcz jej nienawidzę.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Witaj, Marto! Zadajesz równocześnie tyle pytań, że trudno na wszystkie wyczerpująco odpowiedzieć. Widzę, że jesteś zbyt krytyczna wobec siebie, a jednocześnie nieśmiała wobec obcych. Że nie chcesz dostrzegać własnych zalet i nie wierzysz w swoje możliwości. By się zmienić, pozbyć lęków i zacząć w pełni cieszyć życiem, musisz najpierw zmienić nastawienie do siebie i świata. Dopóki nie „wyluzujesz” i nie uwolnisz się od przekonania, że wszyscy bez przerwy patrzą na Ciebie i Cię oceniają, nie ruszysz z miejsca. Pozbycie się kompleksów wcale nie jest takie proste. Warto jednak się tym energicznie zająć, gdyż (jak widzisz) niepotrzebnie bardzo to utrudnia życie, odbiera radość i chęć do działania. Spróbuj poczytać na ten temat. „Jak zaakceptować samego siebie?”, „Nieśmiałość - jak się jej pozbyć?” to tytuły książek, w których znajdziesz coś dla siebie. Najłatwiej będzie Ci jednak skorzystać z pomocy psychologa. By człowiek zmienił nastawienie i zaczął inaczej patrzeć na świat potrzebny jest spory wysiłek. Chcesz się zmienić. Specjalista, który szerzej pozna i Ciebie i Twoje problemy będzie umiał powiedzieć Ci jak to zrobić i pomoże Ci w pokonaniu kolejnych kroków. Warunkiem powodzenia terapii psychologicznej jest Twoja szczerość i chęć współpracy ze specjalistą. Psychologa znajdziesz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, albo Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W Katowicach jest ich wiele. Nie potrzeba skierowania, a usługi są bezpłatne. Poszukaj w internecie adresu, numeru telefonu i zapisz się na wizytę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza