Koronawirus z Chin: fakty i mity. 13 przydatnych informacji

2020-03-03 20:08

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się bardzo szybko, jego ogniska dawno już przekroczyły granice Chin i dotarły do Europy. Co trzeba wiedzieć o zarażeniu koronawirusem? Jakie są fakty i mity na temat wirusa? Czy czosnek może nam pomóc ustrzec się choroby? Czy szczepienie na grypę wzmocni naszą odporność? Poznajcie 13 informacji na temat koronawirusa, które mogą was zaskoczyć.

Koronawirus - test z krwi
Autor: Getty Images Test na koronawirusa

Koronawirus z Chin to rodzaj wirusa, który wywołuje chorobę COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że choroba wywoływana przez koronawirusa jest obecna w ponad 100 krajach. Na ogół pierwsze objawy, przypominające grypę, pojawiają się po mniej więcej 5 dniach, jednak okres wylęgania choroby wynosić może nawet 24 dni. WHO opublikowała listę faktów i mitów na temat koronawirusa. Dzięki tym wiadomościom zwiększy się wasza świadomość w temacie zagrożenia wirusem.

1. Czy mogę odebrać paczkę z Chin?

TAK. Z badań wynika, że koronawirus nie utrzymuje się długo na przedmiotach. Otworzenie paczki z Chin jest więc bezpieczne.

2. Czy suszarki do rąk zabijają koronawirusa?

NIE. Aby ustrzec się przed koronawirusem, należy myć ręce często i dokładnie, najlepiej przy użyciu specjalnych płynów antybakteryjnych. Umyte ręce można osuszyć pod suszarką do rąk lub wytrzeć je w czysty ręcznik papierowy.

3. Czy można stosować lampy bakteriobójcze UV do dezynfekcji?

Nie mogą być stosowane na skórę, ponieważ powodują jej podrażnienie.

4. Jak efektywne są skanery termiczne przy wykrywaniu ludzi zakażonych koronawirusem?

Skanery termiczne wykrywają ludzi o podwyższonej temperaturze ciała, czyli cierpiących na gorączkę. Niestety nie wykryją ludzi zarażonych, ale takich, które nie mają objawów w postaci gorączki. 

5. Czy alkohol lub chlor zabiją koronawirusa? Czy można polewać nimi ciało? 

Alkohol i chlor nie zabiją wirusa, który wniknął już do naszego ciała. Można nimi dezynfekować przedmioty, ale nie ciało - mogą wywoływać podrażnienia. 

6. Czy zwierzęta domowe mogą roznosić koronawirusa?

Nie ma dowodów, żeby zwierzęta domowe, jak psy czy koty, roznosiły koronawirusa. Należy jednak myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem, co uchroni nas przed bakteriami E.coli lub Salmonellą, które mogą przenosić się ze zwierzęcia na człowieka. 

7. Czy szczepienia na grypę lub przeciwko pneumokokom mogą nas ustrzec przed zakażeniem wirusem?

NIE. Szczepienia przeciwko pałeczce grypy [Haemophilus influenzae type b (Hib)] oraz szczepienia przeciwko pneumokokom nie uchronią nas przed zakażeniem koronawirusem i zachorowaniem na COVID-19, jednak są zalecane - pomogą ustrzec się przed innymi poważnymi chorobami. 

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

8. Czy płukanie nosa solą morską pomoże uchronić się przed zakażeniem koronawirusem?

NIE. Płukanie nosa solą fizjologiczną nie uchroni nas przed koronawirusem.

9. Czy jedzenie czosnku sprawi, że nie zachorujemy?

Niestety NIE. Czosnek jest zdrowy, ale nie ma do dowodów, że uchroni nas przed zachorowaniem.

10. Czy nałożenie oleju sezamowego blokuje przedostawanie się nowego koronawirusa do organizmu?

Nie. Olej sezamowy nie zabija nowego koronawirusa. Istnieje kilka chemicznych środków dezynfekujących, które mogą zabić 2019-nCoV na powierzchniach. Należą do nich środki dezynfekujące na bazie wybielacza/chloru, rozpuszczalniki, 75% etanol, kwas nadoctowy i chloroform. Nie wolno ich jednak stosować na skórę!

11. Atakuje raczej osoby starsze czy dzieci?

Każdy jest narażony na zachorowanie na koronawirusa. Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) są bardziej podatne za zachorowania. 

12. Czy w przypadku zarażenia można się leczyć antybiotykami?

Antybiotyki działają tylko na bakterie, a nie na wirusy. 

13. Czy są jakieś specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące go?

Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa (2019-nCoV).

Koronawirus instrukcja postępowania

Więcej o koronawirusie z Chin