Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie

5 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się mikroskopijne „dziurki”, przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny. Tak przynajmniej twierdzą osoby, które wierzą w tę "chorobę". Okazuje się, że w medycynie konwencjonalnej takie schorzenie nie istnieje. Jakie są rzekome przyczyny i objawy nieszczelnego jelita? Na czym polega leczenie? Jaka powinna być dieta przy nieszczelnym jelicie?

Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się szczeliny, przez które przedostają się trucizny i inne niebezpieczne dla organizmu substancje - tak twierdzą osoby, które wierzą, że taka "choroba" istnieje. Jak rzekomo dochodzi do nieszczelności jelita cienkiego? Początkowo rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia. W konsekwencji ulega ona osłabieniu, a odstępy pomiędzy komórkami, które ją tworzą, stają się coraz większe. Przez te mikroskopijne „dziurki” do organizmu dostają się niepożądane substancje, m.in. nie do końca strawione fragmenty białek z pokarmu, toksyny.

Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny

Rzekomymi przyczynami zespołu nieszczelnego jelita mogą być:

Ważne

Ważne

Istnienie zespołu nieszczelnego jelita wzbudza wiele kontrowersji. W medycynie konwencjonalnej zespołu cieknącego jelita nie uznaje się za chorobę (nie został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych). Jest natomiast przedmiotem zainteresowania w kręgu medycyny naturalnej.

Zespół nieszczelnego jelita - objawy

Objawy ze strony układu pokarmowego Objawy skórne objawy ze strony układu nerwowego Pozostałe

Poza tym zespołowi nieszczelnego jelita mogą towarzyszyć choroby, takie jak, m.in.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatość jelita grubego, zapalenie naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów.

Ważne

Ważne

Zespół nieszczelnego jelita - skutki

Nieszczelne jelito nawet przy prawidłowej diecie prowadzi do zaburzenia przyswajania składników odżywczych, czego konsekwencją jest osłabienie organizmu. Poza tym w zespole nieszczelnego jelita dochodzi do zmniejszenia produkcji enzymów trawiennych.

Zespół nieszczelnego jelita - diagnostyka

W związku z tym, że zespołu nieszczelnego jelita nie uznaje się za chorobę i nie ma go Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, nie ma badań, które go wykrywają. Jednak osoby z kręgu medycyny niekonwencjonalnej często proponują wykonanie testu absorpcji cukrów (TAC), który polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego mannitolu i laktulozy, następnie oznaczeniu ich stężeń w porcji moczu zebranej w ciągu 5 godzin i obliczeniu wskaźnika przepuszczalności jelitowej (stosunek stężeń laktuloza/mannitol). Jeśli w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, ma to podobno oznaczać, że przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa. W przypadku nieszczelnego jelita oba związki mają wsytępować w wysokim stężeniu. Z kolei ich niewielka ilość ma świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. Jednak nie ma na to dowodów naukowych.

Zespół nieszczelnego jelita - leczenie i dieta

Nie ma leku na zespół nieszczelnego jelita. W medycynie niekonwencjonalnej proponuje się stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit.

Poza tym konieczna jest odpowiednia dieta, z której należy wyeliminować produkty, które mogą niekorzystnie wpływać na szczelność bariery jelitowej, tj. cukier, afinowany, alkohol i gluten. Niektórzy zalecają także dietę bezmleczną i bezjajeczną. Dieta przy nieszczelnym jelicie powinna być bogata w mięso, ryby, owoce, warzywa.

Polecamy
Test buraczkowy (soku z buraka) a nieszczelność jelit

Test buraczkowy (soku z buraka) a nieszczelność jelit

Test buraczkowy (soku z buraka/buraczanego) to test na szczelność jelit. Jeśli po wypiciu soku z buraka pojawi się czerwony ...

Polecamy
Dieta uszczelniająca jelita w chorobach reumatycznych

Dieta uszczelniająca jelita w chorobach reumatycznych

Jedną z przyczyn chorób autoimmunologicznych, do których należy m.in. RZS, jest zespół nieszczelnego jelita. Dieta w chorobach reumatycznych powinna ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.05.2017

Komentarze (1 - 5 z 5)
Wojtas, 05.08.2017 23.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam obserwuje mój organizm . Miałem ostatnio anginę , leczę się sam. Mam tez zdiagnozowany refluks. Mam czasami nawroty chorobowe, testowałem różne leki na sobie. Ostatnio pomagają probiotyki. Uszczelniają , rozkładają , Umm jak probiotyki to kapusta kiszona , heh choroby Biora się z jelit, nie zbadana jest jeszcze praca wszystkich bakterii probiotycznych. Narazie sprawdza. Na sobie streptococus salivarius, wyselekcjonowany szczep od dziecka , które nigdy nie chorowało na anginę.
 
aaa, 26.06.2017 10.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jasne, lekarze nie leczą większości chorób, bo grabarze zostaliby bez pracy ;-). Gdyby ludzie żyli dłużej, zabrakłoby kasy na emerytury itd.
 
kacha, 24.06.2017 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesli uważasz ze to bzdura to nie czytaj, dr Ewa Dąbrowska poiwęciła 30lat swojej pracy na badania ,które w sposób niepodważalny przedstawiają mechanizm nieszczelnych jelit, lekarze nieuznają tego faktu, bo cóż by było gdyby sie okazało że przez nieszczelne jelita powstaje większość chorób, o co.
 
Magda, 06.06.2017 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tomasz Dangel "Dieta niskoweglowodanowa i suplementacja w ciązy"
 
kraudia, 08.05.2017 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poproszę o jakikolwiek dowód NAUKOWY (nie artykuł z czasopisma "Nieznany świat") udowadniający istnienie takiej jednostki chorobowej. Dokładacie swoje 5 groszy do szerzenia absolutnych bzdur pseudomedycznych w Polsce, wstyd.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

125

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

115

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

111

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

108

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.