Nerwoból czyli neuralgia - ból bez przyczyny

19 komentarze
Autor: Monika Majewska

Nerwoból, inaczej neuralgia, to bunt nerwów, które bólem właśnie sygnalizują, że coś jest nie tak. Ni z tego, ni z owego coś cię zakłuje w karku? Ból ten bywa sporadyczny, ale bywa, że pojawia się dość często? To może być nerwoból. Sprawdź, jakie są najczęstsze rodzaje nerwobólu, ich objawy i sposoby leczenia.

Nerwoból (neuralgia) to ból w obrębie obszaru skóry, błony śluzowej, mięśnia unerwionego przez jeden nerw.  Całe nasze ciało wypełnia misterna siateczka włókien nerwowych. Przewodzą one do mózgu informacje o chorobie i wówczas odczuwamy to jako ból. Zdarza się jednak, że same nerwy buntują się i nadają taki sygnał, a wówczas mówimy o tzw. nerwobólu, czyli neuralgii. To dość częsta przypadłość. Neuralgie są bólami napadowymi, zazwyczaj bardzo silnymi. Sam nerw jest prawie niezmieniony, a niekiedy wręcz trudno odkryć przyczynę, która spowodowała, że boli. Wokół może nie być stanu zapalnego, złamania, o których nerw ma ostrzegać bólem. On postanowił sobie, że będzie

Spis treści

  1. Neuralgia nerwu trójdzielnego
  2. Neuralgia nerwu barkowego (nerwoból barkowy)
  3. Neuralgia nerwu międzyżebrowego (nerwoból międzyżebrowy)
  4. Neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda (z tyłu głowy)
  5. Neuralgia nerwu językowo-gardłowego
  6. Nerwoból neuropatyczny po półpaścu (postherpetic neuralgia – PHN)
  7. Zespół Parsonage-Turnera (neuralgia amiotroficzna)

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego najczęściej atakuje kobiety po 35. roku życia. Trzy gałązki tego nerwu mają za zadanie m.in. czuciowe unerwienie jednej połowy twarzy. Przyczyna nerwobólu nie jest znana (mówi się o związkach z urazami, stanem zapalnym wokół zębów i zatok, uciskiem przez nieprawidłowe naczynie krwionośne).

Objawy: podstawowym objawem jest napad bólu o charakterze rwącym lub piekącym, trwający 1-15 minut lub dłużej. Częstość napadów jest różna - od kilku dziennie do kilku miesięcznie. Niekiedy bólowi towarzyszą drgania mięśni twarzy i żuchwy, łzawienie oka. Jednak czucie po chorej stronie twarzy nie zmniejsza się.

Z reguły ból rozpoczyna się w tym samym miejscu, np. w obrębie wargi czy dziąseł, i promieniuje wzdłuż zajętej gałęzi nerwu. Napady często pojawiają się, np. gdy mówimy, jemy, myjemy zęby. W nocy rzadko się zdarzają. Między napadami nie widać żadnych odchyleń od normy, ale chorzy często są zmęczeni i boją się nawrotu bólu. Po kilku tygodniach bóle ustępują lub występują sporadycznie, zdarzają się jednak nawroty nawet po latach.

Leczenie: lekarze zwykle zalecają Amizepin, skuteczny w ponad połowie przypadków. Gdy lek nie pomaga, podaje się clonazepam, Baclofen. Korzystnie działa również akupunktura i leczenie fizykoterapią (np. prądy diadynamiczne). W najoporniejszych przypadkach stosuje się blokady alkoholem etylowym lub przecięcie chirurgiczne gałązki nerwu, a także naświetlania promieniami RTG.

Neuralgia nerwu barkowego (nerwoból barkowy)

Neuralgia nerwu barkowego (nerwoból barkowy) nie ma jasnych przyczyn. Być może wpływ na pojawienie się bólu mają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego lub nieprawidłowości budowy okolicznych mięśni. Zdarza się jednak, że nerw boli, bo lubi (to tzw. neuralgia samoistna).

Objawy: początek choroby jest zazwyczaj ostry. Ból pojawia się w okolicy barku lub łopatki, a stamtąd szerzy się na całą rękę. W połowie przypadków ból jest tępy, rozlany, w drugiej - ostry, korzeniowy. Nasilają go ruchy głowy, kaszel i kichanie. Boli, gdy lekarz uciska okoliczne mięśnie, ale sama skóra jest jakby mniej wrażliwa.

Leczenie: w przeważającej części przypadków leczenie okazuje się skuteczne. Podaje się niesteroidowe leki przeciwbólowe (zawierające ibuprofen, paracetamol i in.), a także Amizepan, Pilocarpinę. Można także stosować nagrzewania, masaże, blokady nowokainowe, prądy diadynamiczne, ultradźwięki. Czasem konieczne są naświetlania promieniami rtg, operacyjne usunięcie żebra szyjnego, zabiegi operacyjne na kręgosłupie szyjnym, np. usunięcie przepukliny krążka międzykręgowego.

Neuralgia nerwu międzyżebrowego (nerwoból międzyżebrowy)

Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego może być m.in. ucisk nerwu międzyżebrowego (np. przez guz), uraz okolicy zaopatrywanej przez nerw, polekowe uszkodzenia nerwu (np. leki stosowane w leczeniu gruźlicy), choroba tkanki łącznej, borelioza.

Objawy: ból zlokalizowany jest w przestrzeni międzyżebrowych, mostku. Jest to ból jako rwący, piekący lub szarpiący bądź jako „nieprzyjemne uciskanie okolicy klatki piersiowej”. Zazwyczaj pojawia się nagle, bez żadnej uchwytnej przyczyny. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas wysiłku fizycznego, w pochyleniu tułowia do przodu czy głębokim wdechu. Objawem dodatkowym mogą być parestezje (odczucia typu drętwienia, mrowienia etc.) w obrębie klatki piersiowej.

Leczenie: stosuje się leki przeciwbólowe. Pomocne mogą być maści lub plastry rozgrzewające naniesione na bolącą okolicę klatki. Operację można wykonać jeśli np. trzeba usunąć guz uciskający korzeń nerwowy.

Neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda (z tyłu głowy)

Neuralgia Arnolda to ból, który umiejscowiony jest z tyłu głowy.

Objawy: jest to ból jednostronny, nagły i silny, który z karku przechodzi aż do czoła w kierunku brwi. Często towarzyszą mu nudności i zaburzenia wzroku, a także światłowstręt, szum w uszach, wrażliwość na dotyk, dyskomfort podczas ruchów szyją.

Leczenie: stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować leczenie chirurgiczne.

Polecamy
Szyjnopochodny ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Szyjnopochodny ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Szyjnopochodny ból głowy to inaczej migrena szyjna lub zespół szyjny górny. To pierwsze określenie nie jest przypadkowe, ponieważ szyjnopochodny ból ...

Neuralgia nerwu językowo-gardłowego

Prawdopodobnie jest spowodowana uciskiem na korzeń nerwu językowo-gardłowego w okolicy pnia mózgu (strefa wejścia korzeni grzbietowych)przez kręte naczynie krwionośne (tętnica lub żyła).

Objawy: ból jest zwykle jednostronny i może być odczuwany w jednej lub we wszystkich z następujących lokalizacji: ucho, korzeń języka, tylna ściana gardła (szczególnie krypta migdałków) oraz poniżej kąta żuchwy. Może promieniować w dół szyi. Ból ma charakter strzelający, przeszywający lub przenikliwy, chory czuje jakby został rażony prądem. Każdy napad bólu trwa od kilku sekund do 2 minut.

Leczenie: początkowo stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeśli jest nieskuteczne można rozważyć metody  chirurgiczne.

Nerwoból neuropatyczny po półpaścu (postherpetic neuralgia – PHN)

U większości pacjentów półpaścowi towarzyszy intensywny ból. Ma on tendencje do ustępowania w miarę upływu
czasu, to w pewnym procencie przypadków (10-15 proc.) utrzymuje się pomimo ustąpienia widocznych zmian skórnych, przybierając postać przewlekłego bólu neuropatycznego. Ból w miejscu zajętym przez półpasiec, występujący co najmniej 3 miesiące po wygojeniu się półpaścowych zmian skórnych, mogący utrzymywać się przez wiele lat to właśnie nerwoból neuropatyczny po półpaścu.

Leczenie: to leczenie specyficzne dla choroby podstawowej oraz leczenie objawowe – miejscowe (regionalne) i ogólnoustrojowe (systemowe). Jedną z metod leczenia miejscowego jest smarowanie obszaru przewlekłego bólu, odczuwanego pod skórą, kapsaicyną. Pacjentowi podaje się także trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, dezypramina, klomipramina).

Zespół Parsonage-Turnera (neuralgia amiotroficzna)

To schorzenie obwodowego układu nerwowego, które prowadzi do osłabienie kończyny górnej, co zwykle jest poprzedzone okresem silnych dolegliwości bólowych barku i ramienia.

Objawy: zespół objawia się nagłym i silnym bólem w obrębie obręczy barkowej i ramienia, promieniującym do dalszej części kończyn górnych, który może utrzymywać się od kilku godzin do kilku tygodni, z towarzyszącym osłabieniem i zanikami mięśni. Następnie dochodzi do osłabienia, niedowładu mięśni kończyny górnej.

Leczenie: stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, niektórzy zalecają podawanie kortykosterydów. Istotną rolę odgrywa rehabilitacja.

Polecamy
Ból neuropatyczny: niemy krzyk chorego nerwu

Ból neuropatyczny: niemy krzyk chorego nerwu

Ból neuropatyczny trudno i zrozumieć, i leczyć. Powstaje wskutek uszkodzenia nerwu lub jego osłonki. I niestety, może się utrzymywać po ...

Ocena: 3.9
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 19.12.2017

Komentarze (1 - 10 z 19)
Patryk1945, 21.10.2016 07.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesc od 2 nie.moge nawet chodzic mam serce mi strasznie szybko bije i nie wiem co zrobic gdy bylem u lekarza powiedzieli mi ze to mi przejdzie nie watpie ale czy sa na to jakies tabletki ??
 
Mana, 17.08.2016 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sylwia a jakie to leki? Z gory dziekuje za odpowiedz.
 
Kaja, 21.06.2016 09.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proponuję zrobić RTG klatki piersiowej.
 
Igrek, 04.06.2016 23.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Patryk, czasem warto udać się do psychologa. Nie boli, a pomaga. Stres jest teraz ogromną zarazą i naprawdę niszczy co raz więcej ludzi.
 
Ania, 14.05.2016 10.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
AniaK mam identyczny ból od dwóch dni. Z tyłu za kolanem i idzie w górę do uda tak jak porażenie prądem bardzo silne i trwa sekundę. W poniedziałek wybieram się do lekarza, mam nadzieję że przez weekend się nie pogorszy, bardzo się boję to jest najgorszy ból jaki doświadczyłam.
 
Patryk, 07.04.2016 07.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakieś 2,5 tygodnia temu odczuwalem taki dziwny tępy ból w okolicy łopatki który sie baardzo mocno nasilil z dnia na dzień, jak oddycham to bardzo.boli. Bolało mnie 2 tygodnia a dzissiaj w nocy przerzucilo mi się na klatkę piersiową w górnej części i cholernie boli przy wiekszym oddechu czy ruchu. Mam bardzo duzo nerwów na codzień, niestety, co mysle ze jest przyczyną tych bólów. Lekarz zrobil mi ekg i zmierzyl cisnienie, spytal czy jestem 'nerwus' i przepisal Neopersen forte na wyciszenie, lek nie bardzo pomaga chociaz troche jestem spokojniejszy. Nerwowe sytuacje staram sie przechodzic spokojnie ale bardzo ciężko to zrobić, za chwile zaczyna mnie boleć i koniec. może ktos ma podobnie i zaleci co.dziala?
 
Sylwia, 19.03.2016 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z początku krótkie ataki, mijające, ale nic z tym nie robiłam... no bo przecież "samo przejdzie" i dzień za dniem było coraz gorzej. Dziś przed południem postanowiłam coś z tym zrobić i okazało się, że normalnością nie jest by po antybiotykach i przeziębieniu mieć przeszywający ból w okolicach żeber tak... że ciężko jest wręcz powoli głęboko oddychać, ba... w trakcie kasłania zwijać się z obrzydliwego bólu, który ciężko jest mi nawet opisać. Polecam każdemu kto tak ma... by się nie męczyć i iść do lekarza. Dostałam zastrzyk w tyłek, zbadano mi ciśnienie, zrobiono ekg i zbadano czy mam duszności pewnym małym urządzeniem jakie pierwszy raz na oczy widziałam ^^ przepisano mi dwa leki jeden na mięśnie i ich rozkurczanie, drugi przeciwbólowy i trzeci bardzo smaczny syrop na kaszel (z receptą) i powiem szczerze... ulgę czuję niesamowitą. Nareszcie pójdę spać w spokojuuu :)) jeej. Owszem, wciąż przy kaszlu i głębszym zaciągnięciu się powietrzem wiję się i przeklinam, ale jest lepiej. Nawet jeśli nie macie tego od kasłania... tak jak ja (tudzież nerwów związanych ze zmianą pracy czy z jakiegokolwiek innego powodu)... polecam udać się do przychodni i zrobić coś z tym. Nie ma sensu bagatelizować takich spraw. Nie dość, że się męczysz to jeszcze nie wiesz czy te "chwilowe ataki" nie zamienią się w coś często cię doprowadzającego do granic wytrzymałości. Nie ważne w jakich częściach ciała Was to nęka... moim zdaniem może Was spotkać to samo co mnie. Zatem... solidaryzując się w bólu uprzejmie donoszę i radzę iż lekarz pomaga, zastrzyk pomaga, leki pomagają - przynajmniej w moim przypadku.
 
Iwa, 07.03.2016 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam to samo..
 
maria, 26.12.2015 23.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Takie nagłe nerwobóle biora poczatek w chorym uchu, bolu zeba,lub ze skrzywienia w kregosłupa szyjnego, takze od uszkodzenia blony sluzowej zoładka. Obserwuj jak cos zjesz ostrego np chrzan,musztarda, polopityna, czy inne lek nerw zostaje podrazniony łaczy sie z innymi nerwami i boli niemiłosiernie, pomaga poduszka elektryczna
 
Grażyna, 07.12.2015 11.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też miałam bóle z tylu kolana i miałam problem z chodzeniem.Mój lekarz przepisał mi maść IBALGIN. Ta maść mi pomogła spróbuj. Dobra na ból jest też maść DICLOZIAJA- przeciwbólowa i przeciwzapalna.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

123

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

117

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

111

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

110

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.