Plastry rozgrzewające – jak i kiedy można je stosować?

2019-11-06 12:33 Karolina Nowak

Plastry rozgrzewające to coraz bardziej popularny i łatwo dostępny produkt o działaniu przeciwbólowym. Stosowane są najczęściej w celu łagodzenia bólu miejscowego, np. w przypadku bólu pleców. Są dobrym sposobem na rozgrzanie mięśni przed bardzo dużym wysiłkiem fizycznym lub po ich przeciążeniu.

Spis treści:

 1. Plastry rozgrzewające - kiedy je stosować?
 2. Plastry rozgrzewające - jak działają?
 3. Plastry rozgrzewające - jak stosować?
 4. Plastry rozgrzewające - przeciwwskazania

Plaster rozgrzewający ma swoje zastosowanie głównie w momencie odczuwania dolegliwości bólowych. Najczęściej dotyczy to dużych partii mięśniowych, np. pleców, ale może być to także kark, kolano. Jest on alternatywą dla tradycyjnych środków przeciwbólowych, które z różnych przyczyn ( np. z powodu choroby wrzodowej) nie zawsze mogą być przez pacjentów stosowane. 

Plastry rozgrzewające - kiedy je stosować?

Sięgać po nie mogą właściwie wszyscy, ale dedykowane są głównie dla osób narażonych na różnego rodzaju przeciążenie, w tym sporowców i osób pracujących fizycznie. Plastry rozgrzewające to również dobry sposób aby wspomóc leczenie przeziębienia.

Przyklejone na plecy są dobrą alternatywą dla rozgrzewającego olejku i maści kamforowej - plastry nie posiadają tak charakterystycznego zapachu a ich działanie jest bardzo podobne.

Wśród plastrów mających właściwości rozgrzewające wyróżnia się:

 • suche plastry rozgrzewające - przypominają one zwykłe plastry opatrunkowe. Dostępne są w kolorze białym lub cielistym, dzięki czemu pozostają praktycznie niewidoczne nawet pod cienką warstwą ubrań. Ich właściwie jedynym minusem jest to, że w momencie ściągania plastra konieczny jest szybki i zdecydowany ruch, a i tak niektórzy mogą przy tym odczuwać pewien dyskomfort.

Do tego rodzaju plastrów należą na przykład suche plastry rozgrzewające z kapsaicyną. Zawierają one wyciąg gęsty z owoców pieprzowca (Capsici fructus extractum spissum), który jest źródłem kapsaicyny oraz wyciąg gęsty z korzenia pokrzyku. Uważa się, że kapsaicyna zmniejsza natężenie przewlekłego bólu poprzez zmniejszenie wrażliwości nerwów na bodźce bólowe. Poza tym plastry takie stymulują krążenie krwi w miejscu zastosowania, co również pomaga neutralizować ból.

 • plastry hydrożelowe - są to plastry miękkie, pozwalające skórze oddychać. Plastry hydrożelowe są grubsze niż plastry suche i zdecydowanie łatwiej się je przykleja i potem odkleja. Ich działanie polega na uwalnianiu substancji czynnych z żelowego podłoża, z którym zostały zamknięte. Początkowo, czyli zaraz po przyklejeniu, dają one uczucie chłodu, a dopiero po chwili stopniowo uwalniają przyjemne ciepło.

Plastry rozgrzewające - jak działają?

Po przyklejeniu takiego plastra następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa się dostawa tlenu i substancji odżywczych do tkanek. Takie warunki sprzyjają regeneracji komórek oraz obniżeniu napięcia mięśniowego, które często samo w sobie jest przyczyną bólu.

Jednak nawet przy takiej popularnej i wydaje się bezpiecznej metodzie radzenia sobie z bólem, należy zachować czujność i rozwagę.

Po pierwsze i najważniejsze, stosować powinno się wyłącznie produkty sprawdzone, dostępne w aptekach. Wszystko przez to, że przypadku zbyt silnego i nie kontrolowanego bodźca cieplnego przekraczającego tolerancję tkanek może dojść do niebezpiecznego poparzenia. Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia nie powinniśmy wywierać na plaster zbyt dużego nacisku, np. paskiem, nie powinniśmy się także na nim kłaść (przynajmniej nie zbyt długo).

Plastry rozgrzewające - jak stosować?

Plaster rozgrzewający to produkt przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo łatwa aplikacja, z którą każdy bez problemu sobie poradzi. Wystarczy bezpośrednio przed użyciem wyjąć go z opakowania, zdjąć papier zabezpieczający warstwę kleju, a następnie plaster przykleić w docelowym miejsce na ciele.

Wcześniej dobrze jest to miejsce oczyścić i osuszyć. Po nałożeniu produktu trzeba dokładnie umyć ręce.

Zwłaszcza jeśli jest to plaster z kapsaicyną. Po ściągnięciu plastra może się pojawić delikatne zaczerwienienie skóry, które utrzymuje się przeważnie maksymalnie do kilku godzin.

Jeśli jednak pojawiają się dolegliwości takie jak silne uczucie pieczenia, nieprzemijające zaczerwienienie skóry, pęcherze, ból czy opuchlizna, należy plaster jak najszybciej zdjąć i skontaktować się z lekarzem.

Plastry rozgrzewające - przeciwwskazania

Plastrów rozgrzewających nie wolno stosować w przypadku:

 • uczulenia na którykolwiek składnik produktu (po przyklejeniu plastra należy obserwować czy na skórze nie pojawiaj się niepokojące zmiany, dodatkowo tutaj należy wziąć pod uwagę fakt, że plastry rozgrzewające mogą zawierać różne substancje, może to być sproszkowane żelazo, znana z papryczek chili kapsaicyna, salicylan glikolu, węgiel drzewny, wermikulit, wyciąg z kasztana, a nawet sól i wszystkie one mogą uczulać)
 • nie powinno się ich aplikować na uszkodzoną, podrażnioną lub zmienioną chorobowo skórę
 • plastry rozgrzewające przeciwwskazane są dla dzieci poniżej 12. roku życia
 • nie powinno się ich aplikować w miejscu stosowania innych preparatów leczniczych oraz nie stosować jednocześnie z innymi lekami rozgrzewającymi, np. w postaci maści
 • nie są wskazane dla osób niezdolnych do ich samodzielnego usunięcia (ze względu na ryzyko poparzenia)
 • nie powinny ich stosować osoby z zaburzeniami odczuwania ciepła
 • nie zaleca się stosowania go u kobiet w czasie menstruacji
 • korzystanie z plastrów rozgrzewających w ciąży i podczas karmienia piersią powinno się odbywać po konsultacji z lekarzem
O autorze
Karolina Nowak
Karolina Nowak
Z wykształcenia technik farmaceutyczny. Aktualnie zawodowo spełnia się pracując w aptece. Empatyczna, wrażliwa i lubiąca kontakt z drugim człowiekiem. Prywatnie miłośniczka dobrej książki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE