Cienie pod oczami objawem choroby? Na jakie choroby wskazują sińce pod oczami?

2022-02-09 15:34

Cienie albo sińce pod oczami mogą być objawem choroby. Według specjalistów chorób wewnętrznych sińce pod oczami zazwyczaj są efektem niewyspania i zmęczenia i znikają wraz ze zmianą stylu życia. Jeśli jednak ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami utrzymuje się dłuższy czas lub nasila się, a dodatkowo towarzyszą mu inne dolegliwości, np. bóle głowy czy częstomocz, może to być oznaka poważnego schorzenia.

Cienie pod oczami to często objaw zmęczenia i niewyspania, jednak podkrążone oczy mogą też sygnalizować różne choroby.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Cienie pod oczami - choroby
  2. Cienie pod oczami - jak sobie pomóc?
  3. Cienie pod oczami - domowe sposoby

Cienie pod oczami powinny nas zaniepokoić wtedy, kiedy nie są objawem niewyspania lub zmęczenia. Bo zazwyczaj są objawem niskiej jakości snu, ewentualnie konsekwencją procesu starzenia się skóry, który powoduje, że skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, w związku z tym wszelkie żyły i naczynka, odpowiadające za barwę cieni, są bardziej widoczne.

Sińce pod oczami mogą powstać także na skutek palenia papierosów, odwodnienia, stresu, ekspozycji na słońce, spożywania alkoholu, kofeiny oraz przyjmowania niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych). Zdarza się, że sińce pod oczami są uwarunkowane genetycznie. Cienie pod oczami mogą być także objawem reakcji alergicznej np. na składniki kosmetyków, sierść zwierząt lub odchody roztoczy mieszkających w kurzu.

Jeśli jednak nie wiążesz cieni pod oczami z niczym konkretnym, pojawiły się nagle i nie działają żadne "domowe sposoby" na ich zlikwidowanie, to mogą być one sygnałem poważnej choroby.

Rady na zmęczone oczy

Cienie pod oczami - choroby

Czy sińce pod oczami mogą być oznaką choroby? Wyjaśnia dermatolog Łukasz Preibisz

Cienie pod oczami - jak sobie pomóc?

Organizm pokazuje nam, że dzieje się coś niedobrego - niewyspanie i zmęczenie także przekładają się na nasz stan zdrowia. Zmęczony organizm jest bardziej podatny na infekcje, spada odporność, a niewłaściwa dieta może powodować nie tylko nadwagę, ale i cukrzycę. Dlatego kiedy pojawiają się cienie pod oczami w pierwszej kolejności należy odpocząć: wyspać się, zmienić styl życia na zdrowszy, zadbać o odpowiednie nawodnienie, odrobinę ruchu oraz zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce.

Należy także wykonać badania krwi - czyli pełną morfologię oraz badanie moczu. I udać się z nimi do lekarza, któremu należy powiedzieć także o wszystkich innych dolegliwościach.

Czytaj też: Cienie pod oczami, sińce i worki. Jak się pozbyć oczu pandy?

Cienie pod oczami - domowe sposoby

Aby zlikwidować cienie pod oczami, można wykonywać samodzielnie pewne zabiegi w domu. Do domowych sposobów zaliczamy zimne okłady, okłady z plasterków z ogórka, okłady z herbaty, a także masaż okolicy oka. 

Jaki krem rozjaśniający cienie pod oczami wybrać? Przegląd najpopularniejszych